SPIN

Plener rzeźbiarski na półmetku

Aneta Borkowska czwartek, 25 sierpnia 2016, 21:06 Siedlce

Pegaz, Izabela Łęcka, Faraon oraz sam Bolesław Prus. Rzeźby tych postaci powstają właśnie przy liceum im. Bolesława Prusa w ramach Pierwszego Pleneru Rzeźbiarskiego. Do Siedlec zjechało ośmiu artystów z różnych zakątków Polski. Swoje dzieła będą tworzyć do soboty.

– Siedlczanom plenery malarskie kojarzą się głównie z Chlewiskami, a ja postanowiłem, by po raz pierwszy ściągnąć artystów do centrum miasta – mówi Waldemar Kos, jeden z organizatorów i jednocześnie uczestnik pleneru. – Nie było łatwo przekonać wszystkich, że da się to zrobić, ale dzięki temu mieszkańcy mogą zobaczyć cały proces powstawania rzeźb. A ludzie przychodzą, podpatrują, widać że jest zainteresowanie i to mnie bardzo cieszy – dodaje.

Tematyka prac zależała trochę od sponsorów, a więc będą loga firm wtopione w pień, ale powstają także rzeźby naszego siedleckiego Jacka, Bolesława Prusa, a także trzech bohaterów jego utworów czyli: Faraona, Izabeli Łęckiej z „Lalki” i Antka z jednej z nowelek. Będzie także figura pegaza, czyli logo Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Dostałem wyzwanie, aby wyrzeźbić postać Prusa. Po trzech dniach zrobiłem już głowę, a zaznaczam, że będzie to cała postać – mówi jeden z artystów. – Najpierw wycinałem piłą łańcuchową, teraz w ruchu są i siekierki, i dłuta, którymi robi się takie szczegóły jak zarost. Wzorowałem się na zdjęciach znalezionych w internecie – dodaje.

Cztery rzeźby zostaną przy liceum im. Bolesława Prusa. Pozostałe wyjadą do sponsorów. Wyrzeźbiony przez Waldemara Kosa pegaz stanie przed siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury.

W plenerze, który oficjalnie zakończy się w sobotę około godziny 14. biorą udział także Jerzy Kącki, Franciszek Pytel, Jan Milczarek, Leszek Krzemiński, Andrzej Staśkiewicz, Łukasz Zabłocki oraz Wojciech Grzędowski.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?