SPIN

Opłaca się długo żyć. Najstarsi mają dodatek do emerytury

Aneta Borkowska wtorek, 30 sierpnia 2016, 21:54 Siedlce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach wypłaca co miesiąc siedmiu mieszkańcom naszego miasta ekstra świadczenie w wysokości ponad 3 tys. złotych. Jak je zdobyć? Wystarczy mieć 100 lat.

Zdrowo się odżywiaj i prowadź aktywny tryb życia. Warto o siebie dbać, bo jeśli osiągniesz sto lat dostaniesz ekstra pieniądze.

– Niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że takie świadczenie istnieje – mówi Piotr Olewiński, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Siedlcach. – Wynosi ono 3 tysiące 408 złotych i 62 grosze. Taka emerytura wypłacana jest co miesiąc, aż do śmierci – dodaje.

W tym momencie w Siedlcach takie dodatki do emerytury są wypłacane 7 osobom, a na terenie całego oddziału 23. To spora grupa, która wciąż rośnie.

– W 2007 roku takie świadczenie w całym kraju otrzymywało niecałe 1,5 tysiąca osób, w tym już 2,3 tysiąca Polaków – wylicza Olewiński.

Jeśli otrzymujemy emeryturę i właśnie obchodzimy swoje setne urodziny, nie musimy robić nic, bo świadczenie otrzymamy z urzędu. Inaczej jest w przypadku osób, które nie nabyły prawa do emerytury, bo na przykład nigdy nie pracowały. Te powinny same lub poprzez swoich bliskich złożyć w swoim oddziale ZUS dokument potwierdzający wiek.

– Żyjemy coraz dłużej i to oczywiście cieszy, ale z drugiej strony niepokojąca jest zdecydowanie za mała liczba rodzących się dzieci. A ponieważ emerytury pokrywane są z budżetu państwa, tych drugich musi być ich więcej, by nasza struktura była bezpieczna – przyznaje rzecznik prasowy.

2 komentarze

  1. Anonim dodano 5 lat temu

    "Opłaca się długo żyć…" Padłam. "Brawo" dla autora, dodałabym jeszcze, że opłaca się być pięknym, zdrowym i bogatym…

  2. yy dodano 5 lat temu

    najpierw dajcie spokojnie żyć żeby długo żyć

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?