SPIN

Wystawa poplenerowa „Zamość 2016”

Aneta Borkowska niedziela, 4 września 2016, 11:50 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 8 września o godz. 18. na otwarcie wystawy poplenerowej „Zamość 2016” rysunku i malarstwa Pracowni Rysunku i Malarstwa MOK. Mała Galeria Sztuki.

Jechaliśmy na plener nie wiedząc, jak znajdziemy miasto, które zapamiętaliśmy z wycieczek szkolnych. Czekało na nas – zachwycające klimatem włoskich podwórek i przepychem renesansowego założenia rynku. Miasto poety Marka Grechuty…
Ale mieliśmy też pewien dysonans poznawczy, wchodząc głębiej w organizm pocztówkowej Starówki zamojskiej, z widokiem nieobecnych twarzy mieszkańców, odmierzających czas według własnego, leniwego rytmu kolejnego dnia. „Idealne miasto” pokazało nam dwa oblicza, a młodzież idealnie odczytała to w swoich poszukiwaniach artystycznych i naszych wspólnych dyskusjach o dzisiejszym Zamościu.
Zachowamy to miejsce w naszej pamięci. Z jego przedziwnym pięknem, które zdobi barwne fasady ciągu kamieniczek ormiańskich, wyziera zza porośniętych zielenią balkonów i ścian klimatycznych podwórek, podąża chłodnym labiryntem podcieni. Nawet jeżeli to dawne piękno przegląda się niekiedy w pustych oczach mieszkańców, w nas pozostanie na długo wrażenie miasta wyjątkowego urodą i charyzmatem idei założyciela.

opiekun pleneru Elżbieta Iwona Nowak / obraz: Olga Paluszkiewicz

reklama

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?