SPIN

„Siódemka” ma ogród dydaktyczny

Aneta Borkowska piątek, 9 września 2016, 20:07 Społeczeństwo

Przy Szkole Podstawowej nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach powstał ogród dydaktyczny „Edukacja poprzez kontakt z przyrodą”.

Ogród zlokalizowany jest przed budynkiem szkoły od ulicy Starowiejskiej. Teren jest ogrodzony i monitorowany. Stworzenie takiego ogrodu pozwoli na prowadzenie zajęć dla uczniów szkoły, jak również dla dzieci z innych placówek oświatowych miasta, jak i dzieci z przedszkoli.  Wartość edukacyjna tego miejsca to wytworzenie i pobudzenie u dzieci chęci poznawczej przyrody. Stworzenie przestrzeni, w której dzieci poprzez zabawę, obserwację, własne doświadczanie przyrody będą się rozwijały i miały możliwość spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Ogród ma być miejscem, w którym rodziny będą wspólnie spędzały czas na świeżym powietrzu.

szkola003

Wzdłuż granic zaprojektowano opaskę – rabatę z drzew, krzewów i bylin. Rośliny izolują ogród od sąsiedztwa oraz dzięki piętrowej, gęstej strukturze tworzą doskonałe schronienie dla zwierząt. Większość dobranych tu krzewów wytwarza owoce, które mogą być nie tylko przysmakiem dla dzieci, ale również i zwierząt. Kwiaty krzewów oraz bylin wabią motyle, pszczoły samotnice itp. Gatunki, które wybrano do utworzenia ogrodu to gatunki krajowe drzew i krzewów oraz bylin w różnorodnych odmianach. Ogród ma być przyjazny dla zwierząt, sprzyjać zasiedlaniu się na jego terenie różnych gatunków ptaków, ssaków i owadów. Wybrane gatunki roślin będą stanowić pokarm oraz schronienie dla różnych gatunków zwierząt.

szkola005

Ogród dydaktyczny składa się z różnych części utworzonych z kolekcji roślinnych uzupełnionych elementami edukacyjnymi. Rozmieszczone wzdłuż rabat interaktywne gry pozwolą dzieciom w szybki sposób zdobyć i usystematyzować wiedzę na temat przyrody (tablice interaktywne w formie puzzli,  terenowe gry edukacyjne – światowid, zegar słoneczny, domki dla owadów). Na końcu ogrodu znajdują się trzy poziome tablice edukacyjne (drewniane stoły) na których zamieszczono informacje dotyczące drzew liściastych, roślin i ptaków. Na brzegu blatu znajduje się podziałka – linijka. Na podsumowanie zajęć dzieci mogą np. zbierać liście, następnie układać na stole i porównywać wielkość, mierzyć długość bądź rozpoznawać liść porównując do obrazka.

szkola002

Zadanie zrealizowane zostało w ramach programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie: Wspieranie rozwoju terenowej infrastruktury edukacyjnej – zadanie nieinwestycyjne 2016-EE-20. Celem zadania jest podwyższenie standardu edukacji ekologicznej. Koszt całkowity zadania 49 140,00 zł  (85 % dotacja z WFOŚiGW w Warszawie oraz 15 % środki finansowe Miasta Siedlce).

opracowała:  Alicja Świderska – dyrektor SP7 w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?