SPIN

Szczepienia lisów na Mazowszu

Aneta Borkowska czwartek, 15 września 2016, 14:42 Aktualnie

Od 20 do 29 września Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki województwa. Nie wolno dotykać preparatu – ten z zapachem człowieka nie zostanie podjęty przez zwierzęta. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki psy należy prowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Szczepienie wykonuje się szczepionką umieszczoną we wnętrzu przynęty w kształcie  brunatno-zielonego krążka o zapachu rybnym. W województwie mazowieckim preparat będzie zrzucany w ilości 20 dawek na 1 km2, we wschodniej części powiatu łosickiego 30 dawek na 1 km2 ze względu na utworzoną strefę buforową (brak szczepień przeciwko wściekliźnie za wschodnią granicą Polski). Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy, kto przypadkiem będzie miał styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić do weterynarza.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

Anna Szczygieł, Rrzecznik prasowy Wwojewody

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?