SPIN

Spore zmiany i ogromna nadzieja w MKK

Aneta Borkowska poniedziałek, 19 września 2016, 16:37 Sport

mkk bydgoszcz1

Przygotowania do zbliżającego się sezonu w PGE MKK Siedlce idą pełną parą. Od tego roku ekstraklasa koszykarek znacznie się zmieni.

Będzie ligą kontraktową, co w praktyce oznacza zamknięcie jej na trzy lata. Oprócz tego duże zmiany także w samym zespole. MKK będzie stworzony w całości z Polek. Pojawił się też sponsor strategiczny.

– Chcieliśmy stworzyć ligę kontraktową, aby odciążyć kluby od strachu przed spadkiem z ekstraklasy – mówi Teodor Mollov, szkoleniowiec MKK. – To sprawiało, że kluby obciążały się finansowo, bo ściągały zbyt dużo zagranicznych zawodniczek – dodaje.

teodor mollow

Jak podkreśla trener, siedlecki klub chce wykorzystać najbliższe lata na szkolenie młodych zawodniczek nie tylko dla MKK. To te dziewczyny mają w przyszłości stanowić o sile reprezentacji kraju.

– Polskie zawodniczki były tylko dodatkiem do zespołów, a młode były traktowane jako partner do trenowania, a nie do grania. To trzeba było zmienić – tłumaczy Mollov. – Nie wiem jakie kluby pójdą z nasze ślady, ale dzięki temu projektowi mają szansę, by w spokoju szkolić swoją drużynę – dodaje.

Takie rozwiązanie sprawiło, że w tym roku MKK nie stawia sobie innego celu niż szkolenie. Ale jednocześnie jak myśli Mollov to, że siedlecki klub będzie złożony tylko z Polek sprawi, że będzie im ciężej.

– Niektóre zespoły będą chciały udowodnić, że ściąganie zagranicznych zawodniczek się opłaca, dlatego myślę, że nie będzie taryfy ulgowej tylko większa mobilizacja przeciwko nam – dodaje.

mkk2

To nie rozgrywki ligowe, a pieniądze spędzają szkoleniowcowi sen z powiek.

– PGE podało nam rękę i dzięki niej nasz zespół w ogóle istnieje, dziękujemy też miastu za to, że dziewczyny będą miały stypendia. Jednak to co mamy zatyka dziurę, a nie rozwiązuje problemów – mówi Mollov. – Nie jestem pesymistą, ale momentami czarno to widzę. Ile i do kiedy uda się wiązać koniec z końcem? Nie wiem – dodaje.

Do rozgrywek w zmienionym systemie przystąpi 12 drużyn. Spadek będzie możliwy tylko w przypadku drużyn, które w dwóch kolejnych sezonach zajmą dwa ostatnie miejsca w tabeli. Liga startuje 1 października, wtedy też siedlecki zespół stoczy bój z mistrzyniami Polski w Krakowie.

Skład:
Magdalena Koperwas, Katarzyna Trzeciak, Magdalena Parysek, Katarzyna Artych, Dominika Paczkowska, Roksana Schmidt, Monika Naczk, Aleksandra Wajler, Karolina Poboży, Paulina Żukowska, Aleksandra Parzeńska i Aleksandra Makurat.

2 komentarze

  1. elka dodano 6 lat temu

    co robi pan Mazurkiewicz w MKK

    • Anonim dodano 6 lat temu

      W Mkk Już nic nie robi od roku. Teraz wspolpracuje i trenuje uks 11

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?