SPIN

Spektakl “Wesele” w wykonaniu Teatru FANUM ODWOŁANY

Aneta Borkowska czwartek, 22 września 2016, 08:28 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Ze względu na kontuzję jednej z aktorek piątkowy spektakl został odwołany.

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 30 września o godz. 10. i 13. na spektakl “Wesele” w wykonaniu Teatru FANUM. Współorganizacja: Stowarzyszenie Teatr FANUM. Sala widowiskowa „Podlasie” MOK.

Wersja Wesela Teatru FANUM zrywa poniekąd z tematyką historyczną i narodowowyzwoleńczą. Świadomie odchodzimy od martyrologii nie odrzucając jej jednak zupełnie, pamiętając o niej, lecz nie czyniąc z niej głównej problematyki utworu. W naszym Weselu głównym tematem nie jest społeczeństwo (czy też dwie antagonistyczne grupy chłopów i mieszczan), lecz każda pojedyncza postać – jej psychologia, rozterki, relacje z innymi i samą sobą.
Ważną rolę gra także metafizyka i świat fantastyczny, który zamiast być li tylko komentarzem historycznym, staje się rozbudowaną refleksją dotyczącą psychologii bohaterów.
Szczególnie zaś chcemy pokazać ponadczasowość tego dzieła.

Wesele Wyspiańskiego okrzyknięte jest „dramatem narodowym” głównie przez zawarte w nim wątki historyczne, komentujące dzieje naszego kraju i ukazujące stosunki między ówczesnymi grupami społecznymi. Wyspiański trafnie wypunktował Polaków na tle historycznym i społecznym.

W naszej wersji społeczeństwo traci na znaczeniu, zyskują natomiast poszczególni bohaterowie. Nacisk na kontekst historyczny dramatu z jednego z głównych, staje się wątkiem pobocznym stanowiącym odniesienie do psychoanalizy pojedynczych postaci. Znaczenie ma u nas osoba, a nie grupa społeczna, czy naród – i tym samym odwracamy piramidę, którą przez lata zbudowali interpretatorzy Wesela.
Poprzez skróty tekstowe i eliminację niektórych postaci, Wesele staje się dramatem psychologicznym, głęboko zakorzenionym w kulturze i historii Polski, jednocześnie niezwykle współczesnym. Najważniejsze są dla nas poszczególne osoby, ich historie, myśli, uczucia i emocje. Przy pracy nad spektaklem staraliśmy się głęboko wejść w psychologię każdej postaci, by każdy aktor mógł dobrze poznać granego przez siebie bohatera. Przywiązaliśmy też niemałą wagę do relacji pomiędzy postaciami, zderzenia charakterów i intencji, konfliktów i sojuszów.

Nasze podejście do świata metafizycznego w Weselu także różni się od klasycznego – nie staramy się jednak zmienić wydźwięku pojawiających się duchów, lecz jeszcze mocniej zaznaczyć ich cel. Inspiracją do specyficznego podejścia do zjaw, jakie prezentujemy w spektaklu były głęboko zakorzenione w słowiańskim folklorze doppelgangery.

Łącznikiem pomiędzy światem nadprzyrodzonym i realnym jest tu Rachela zyskująca rysy wieszczki, medium mającego kontakt ze światem fantastycznym poprzez poezję. Nie do końca świadoma swojej mocy napędza akcję spektaklu nie zdając sobie w pełni sprawy ze skutków swoich działań.

reżyser spektaklu: Hubert Prekurat
Produkcja spektaklu: stowarzyszenie Teatr FANUM
obsada:
Panna Młoda: Joanna Marchel
Pan Młody/Hetman/Chór: Arkadiusz Zebura
Poeta/Rycerz: Marek Ołdak
Gospodarz/Wernyhora: Hubert Prekurat
Czepiec: Piotr Skolimowski
Radczyni/Upiór: Natalia Wielogórska
Gospodyni: Agnieszka Gryszkiewicz
Dziennikarz/Stańczyk: Maciej Izdebski
Haneczka: Alicja Artych
Zosia: Kinga Ługowska
Kasper: Mateusz Mikołajczyk
Rachela: Ela Szajko
Jasiek/Chochoł: Grzegorz Niedźwiecki
Marysia/Widmo: Karolina Kaliszuk
Wojtek: Antoni Kupiec
Klimina: Kamila Wereda
Maryna: Paula Filimon
Chochoł (ciało): Dominika Arct
Isia/Chochoł: Maja Harasim

Kierownik produkcji: Magdalena Andrzejczyk
Scenografia: Ela Szajko
Reżyseria światła: Jędrzej Kupiec
Muzyka: zespół InFidelis (Helena Matuszewska i Marta Sołek)
Projekt kostiumów: Anna Jarocka
Wykonanie kostiumów: Ewa Kondraciuk
Charakteryzacja: Hanna Zarzycka
Fryzury: Kinga Ługowska
Fotografia: Gabriela Garbaczewska
PR&social media: Alicja Artych
Inspicjenci: Julia Biernacka, Katarzyna Guzek, Marlena Marton, Florentyna Zakrzewska
Logistyka: Michał Mioduszewski

Czas trwania spektaklu: 120 minut (1 przerwa)
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63.

reklama

Fot. Gabriela Garbaczewska / Teatr Fanum

Możliwość komentowania jest wyłączona.