SPIN

Zaduszki Jazzowe

Aneta Borkowska czwartek, 6 października 2016, 18:08 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

zaduszki

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 5 listopada o godz. 18. do Sali Widowiskowej „Podlasie” na 58 edycję Zaduszek Jazzowych. Na scenie wystąpią: Marek Napiórkowski Sextet, Myrczek & Tomaszewski Quartet oraz Krystyna Prońko z Zespołem.

1zad

Marek Napiórkowski Sextet UP!

Krzysztof Herdzin – p, fl
Adam Pierończyk – ss, ts
Henryk Miśkiewicz – bcl
Robert Kubiszyn – b, bg
Paweł Dobrowolski – dr
Marek Napiórkowski – g

UP! to dzieło bez precedensu w historii polskiego jazzu – zrealizowana z niezwykłym rozmachem realizacja marzeń Marka Napiórkowskiego, efekt jego artystycznych i życiowych poszukiwań, deklaracja dojrzałego człowieka, który nie chce oglądać się do tyłu. – Każda z moich poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale UP! jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść… jeszcze wyżej – mówi artysta.

Płyta UP! wzbudziła zachwyt krytyków i publiczności, zyskała też uznanie specjalistów z branży muzycznej, zdobywając nominację do nagrody FRYDERYK w kategorii Jazzowy album roku.
Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą  i kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia. Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku.

Doceniany przez branżę i krytykę – sześciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku. Laureat muzycznej nagrody Szczoty  przyznawanej w ramach  Offensywy  de  Luxe w Programie 3 Polskiego Radia. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują jego albumy solowe: Nap (2005), Wolno (2007, złota płyta), KonKubiNap (2011), UP! (2013), Celuloid (2015).

2zad

Myrczek & Tomaszewski Quartet

Wojciech Myrczek – voc
Paweł Tomaszewski – p
Michał Kapczuk – b
Sebastian Kuchczyński – dr

Myrczek & Tomaszewski Quartet to zespół stworzony przez dwóch wybitnych muzyków jazzowych – wokalistę Wojciecha Myrczka oraz pianistę Pawła Tomaszewskiego. Formułę klasycznego kwartetu jazzowego dopełniają czołowi polscy instrumentaliści – kontrabasista Michał Kapczuk i perkusista Sebastian Kuchczyński. Artyści byli wielokrotnie nagradzani na polskich oraz zagranicznych festiwalach i konkursach. Do najważniejszych zaliczyć można Jazz Voice Competition w Montreaux, Jazz Voices w Kłajpedzie, Bielska Zadymka Jazzowa i Jazz Juniors w Krakowie. W 2016 roku Wojciech Myrczek został uznany najlepszym wokalistą jazzowym w ankiecie Jazz Top czasopisma Jazz Forum – najpopularniejszego pisma branżowego zajmującego się muzyką jazzową w Polsce.

Swoją muzykę artyści prezentowali w prestiżowych salach koncertowych takich jak NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Teatr Roma w Warszawie, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu oraz na scenach festiwali Montreux Jazz Festiwal w Szwajcarii, Bielska Zadymka Jazzowa, Kolory Polski Festiwal Filharmonii Łódzkiej, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Sofia Jazz Peak Festiwal w Bułgarii, Celje International Jazz Festiwal na Słowenii i wielu innych.

3zad

Krystyna Prońko z Zespołem

Krystyna Prońko – voc
Przemek Raminiak – p, kbds
Dawid Kostka – g
Bartosz Kucz – bg
Maciej Burzyński – dr

Krystyna Prońko – wokalistka, pedagog, dziennikarka. Karierę wokalną rozpoczęła w rodzinnym zespole Refleks. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom magistra sztuki obroniła w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

W dorobku ma kilkanaście płyt i setki koncertów. Piosenki w jej wykonaniu były stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów m. in. radiowej Jedynki i Trójki czy telewizyjnego Studia Gama. W KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najważniejsze nagrody. Występowała w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Jej koncerty zawsze mają niezwykły klimat. Obok największych hitów takich jak: Małe tęsknoty, Psalm stojących w kolejce i Jesteś lekiem na całe zło znajdą się również polskie i anglojęzyczne piosenki jazzowe, m.in.: Walczyk z filmu Halo Szpicbródka, Rytm (polska wersja standardu I Got Rhythm) oraz inne standardy jazzowe np. God Bless the Child, Autumn Leaves i inne.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.