SPIN

Siedlce planują pożyczkę 15 milionów

redakcja sobota, 22 października 2016, 23:23 Siedlce

Władze Siedlec mogą jeszcze w tym roku zaciągnąć 15 mln złotych pożyczki. Pieniądze byłyby przeznaczone na sfinansowanie planowanego zadłużenia.

Projekt odpowiedniej uchwały już jest i będzie potrzebował zielonego światła od rady miasta. Zgodnie z uzasadnieniem pożyczka ma być udzielona na rok i ma zostać spłacona do końca przyszłego roku.

Pożyczką finansowane będą zadania inwestycyjne podejmowane w zakresie rozwoju miasta, takie jak:

– realizacja Programu Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego (8,04 mln zł)
– przebudowa i remont pomieszczeń w budynku przy ulicy Oskara Langego 6 (1,598 mln zł)
– przebudowa ulicy Łukowskiej w Siedlcach na odcinku od wiaduktu łukowskiego do ulicy Południowej (750 tys. zł)
– przebudowa ulicy Bema (720 tys. zł)
– opracowanie dokumentacji technicznej oraz budowa ulicy Piotrowskiego z odwodnieniem i oświetleniem (492 tys. zł)
– wykupy gruntów i nieruchomości (3,4 mln zł)

Pożyczka z odsetkami ma być spłacona z dochodów własnych miasta.

21 komentarzy

 1. za granicę dodano 5 lat temu

  Widać jak jest dobrze. Może jakieś odznaczenia zadbajcie. Może jeszcze kilka rankingów w gazetach. Może bijcie sobie brawo.

 2. Zorro dodano 5 lat temu

  Dopóki Siedlcami będzie rządzić Kler i tacy politycy jak Tchórzewski Kudelski ,Symanowicz i radni karierowicze którzy dbają tylko o swój interes, to miasto będzie się zadłużać. koniec kropka amen alleluja.

  • Cyt dodano 5 lat temu

   2005 nadwyżka budżetowa 12,8 mln
   2006 nadwyżka budżetowa 8,7 mln
   2007 nadwyżka budżetowa 3,8 mln
   2008 deficyt budżetowy – 7,4 mln
   2009 deficyt budżetowy – 22,7 mln
   2010 deficyt budżetowy – 44,3 mln
   2011 deficyt budżetowy – 55,4 mln
   2012 deficyt budżetowy – 30,1 mln
   2013 deficyt budżetowy – 12,1 mln
   2014 nadwyżka budżetowa 55,2 mln
   2015 deficyt budżetowy – 53,7 mln.
   Zadłużenie Siedlec, którym obecnie się ekscytujecie powstało od 2008 roku z kumulacją w latach 2009-2012. Komentarze internautów dowodzą tylko tyle, że nikt się nie interesował zadłużeniem gdy powstawało, a dopiero wywołało reakcję gdy pojawiły się skutki czyli ograniczenie możliwości inwestycyjnych.
   PS
   Bez cięcia wielu wydatków miasto szybko nie wydostanie się z zadłużenia, które powstało kilka lat temu. A to będzie bolesne. Dodatkowo sprawę pogarsza coraz mniejsza ilość majątku do sprzedaży. Bo sprzedaż majątku stabilizuje obecnie budżet.

   • Rysiek dodano 5 lat temu

    Cyt! Może zestaw to ten bilans każdego roku z inwestycjami miejskimi. Co zbudowano i za ile? Dodaj też inwestycje w kapitał ludzki w sferze kultury, oświaty, sportu, pomocy społecznej. Na całym świecie inwestuje się z kredytów. W dużych organizacjach a także w rodzinach. To stanowi o rozwoju społeczeństw. Tak jest i w Siedlcach. Inaczej będziesz tylko populistą! Jak wielu niestety.

    • Cyt dodano 5 lat temu

     Każdy może sobie analizować budżety i wyciągać różne wnioski. Ja wiem, że obecne zadłużenie, to głównie efekt nadmiernych wydatków w latach 2009-2012. A jeśli chcesz zestawień to wydatki w tych latach na transport i łączność są zbliżone do zadłużenia z tych lat. Oznacza to, że w tych latach całość wydatków w tej kategorii czyli np drogi (z remontami budowami itp) zostały sfinansowane poprzez zaciągnięcie długu. I cóż takiego powstało? Jest w rzeczywistości jeszcze gorzej bo miasto coś tam dostało z innych źródeł. Jeśli uważasz, że to sukces to dlaczego tu na forum ludzie się dziwią, że miasto zaciągnęło pożyczkę. Zaciągnęło (15 mln to mała część długu miejskiego i takich pożyczek będzie dużo w najbliższych latach), bo zadłużono się bezprzykładnie w latach poprzednich. Mimo ogromnej wyprzedaży majątku miejskiego. Jeśli Rysiu uważasz, że zadłużanie się jest dobre, to broń obecnej władzy. Wszak zadłużenie stanowi o rozwoju społeczeństw. Zadłużajcie się wszyscy będziecie rozwinięci niebywale 🙂

  • Cyt dodano 5 lat temu

   To jak tam Zorro, jaka to koalicja rządziła Siedlcami do lata 2013 roku? Bo wymieniłeś kilku polityków, ale chyba nie wszyscy rządzili w latach 2009-2012. A kto to ci radni karierowicze co to zadłużali miasto?

 3. Wniosek dodano 5 lat temu

  Radni !!! powstrzymajcie to szaleństwo pożyczkowe, już czkawko odbiła się jedna pożyczka.

  • Właśnie dodano 5 lat temu

   Będzie, to Radni tak chcieli, to nie ja!

 4. ha dodano 5 lat temu

  ojej znów ? 🙁 🙁 🙁

 5. xx dodano 5 lat temu

  Jeszcze trochę i chwilówki zaczną brać:)

 6. WDR dodano 5 lat temu

  "Pożyczka z odsetkami ma być spłacona z dochodów własnych miasta."
  Jakich dochodów? Teraz tak twierdzą- ludzie zapomną, a oni wezmą kolejny kredyt na spłatę poprzedniego… masssakra!!!

 7. rob dodano 5 lat temu

  Pożyczka która ma byc spłacona do końca przyszłego roku? No to zaczekać ten rok i po kolei realizować inwestycje bez zadłużania.

  Co ja za głupoty pisze. Nie mogą być rozkopane ulice w roku wyborów samorządowych – 2018. Za to trzeba sie pochwalić co zostało zrobione….

 8. Anonim dodano 5 lat temu

  Kiedy Siedlczanie oprzytomnieją i podziękują tym ,,starym piernikom,,. Stare pierniki…Takich słów użył Prezydent dając popisowy występ na dniach doradztwa rolniczego. To chyba jedyne co mu się udało. Trafne określenie siebie i podobnych. A co do kolejnych kredytów. Proszę mi powiedzieć ile kredytów spłaciliśmy z dochodów własnych. Z tego co wiem ani złotówki. Kredyty spłacamy kolejnymi kredytami i miasto zadłużyliśmy już do 2035 roku. Czy to jest odpowiedzialne działanie??? A Magellanowi darujemy 8 000 000 zł, bo Prezydent Kudelski jest honorowy. Chore tylko tak można to skwitować. Każdy z nas będzie musiał więcej pracować, bo to my będziemy spłacać te długi. Ludzie dlaczego na to wszystko się godzicie???

 9. Leszek Myśliński dodano 5 lat temu

  Ciekawi mnie czy radna Daniel bedzie głosować za pożyczką? Bo wg mnie nie może się zdecydować czy być w koalicji PiS/STS , czy być w opozycji do koalicji PiS/STS.

 10. rezerw jest moc.. dodano 5 lat temu

  Np. – połączyć ośrodki kultury. Zlikwiduje się dublujące sie stanowiska dyrektorko kierownicze oraz powiązania typu rodzinnego -CkiS – Caro Dens, MOK – Luz. Inny przykład – najmniejsza spółka komunalna w Mieście STBS kierowana jest niczym wielka korporacja przez 2-osobowy zarząd, za dużą kasę. Po co tam dwóch działaczy STS?? etc etc… Zatem kasa jest tylko trzeba ciąć koszty tzn likwidować paradoksy…a nie patrzyć na to przez pryzmat zbliżających się wyborów.

  • .... dodano 5 lat temu

   To niewykonalne… gdzie by zatrudniali partyjnych kolesi…

  • Cyt dodano 5 lat temu

   STBS to nie budżet miasta tylko spółka.

 11. Qvo vadis miasta Siedlce dodano 5 lat temu

  Dług miasta to nie wszystko. Roczna jego obsługa to dodatkowe potężne koszty, które idą z wydatków bieżących. Trudno będzie się wygrzebać obecnym władzom z doprowadzonej do szczytu niemożliwości prowadzenia gospodarki finansowej miasta. Z roku na rok wzrasta dług, którego spłata jest przesuwana na dalekie lata. Tym gorzej, ze włodarze mają dobre samopoczucie niczym na Titanicu, tylko że tam z konsekwencji zdawał sobie sprawę jego kapitan – wiedział, że katastrofa nastąpi jada chwila. Słowa uznania dla naszych kapitanów prowadzących ten okręt.

  • Cyt dodano 5 lat temu

   Koszty obsługi długu publicznego są ogromne, ale na szczęście dla miasta oprocentowanie kredytów znacznie spadło. Dlatego też koszty te wynosiły w latach 2012-2013 14-15 mln a w roku 2015 spadły do ok. 8,5 mln. Z tym, że nie wiem do końca, czy 2015 rok nie jest związany z innym księgowaniem obsługi transakcji w zakresie związanym z pieniędzmi od Magellana. Rok 2016 to pokaże. Najgorsze lata dla budżetu to chyba jednak lata 2009-2012.

 12. .....z dodano 5 lat temu

  Siedlecki pis i sts to kogiel mogiel .amen pozdrawiam JANA.

 13. ZAKON dodano 5 lat temu

  PiS i STS to też spółka koleżeńska .amen zorro

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?