SPIN

UWAGA! Ścinka drzew w lasku podsekulskim. Siedlczanie mówią „Nie”

Aneta Borkowska czwartek, 10 listopada 2016, 23:08 Siedlce

las02

– „Zielone płuca” Siedlec giną – alarmują mieszkańcy ulicy Leśnej. – Odmładzamy drzewostan – odpowiada siedleckie nadleśnictwo. 

Od kilku dni w lesie podsekulskim w Siedlcach trwa ścinka kilkudziesięcioletnich sosen. Docelowo mają zniknąć cztery polany.

– Dzieje się tu coś bardzo złego, a nawet tragicznego – mówi Roman Bareja, siedlczanin – W imię czego je wycinają? Premii, emerytur, chęci zarobku? Według mnie to ostoja życia, każde duże i stare drzewo jest taką oazą. To jest żywy organizm i ktoś tego nie dostrzega – dodaje.

Problem w tym, że las podsekulski jest lasem gospodarczym i jako taki nie jest objęty żadną ochroną. Siedleckie nadleśnictwo tłumaczy, że wycinka to typowy zabieg.

– Drzewostany się starzeją i nadchodzi moment, gdy należy zmienić stare pokolenie drzew na nowe – mówi Michał Dziedzic, rzecznik nadleśnictwa. – Na razie ten las wygląda ładnie, ale drzewa z czasem obumrą i nie chcemy, aby doszło do tragedii, kiedy na kogoś spadnie suchy konar lub wybuchnie pożar. Drzewa są najbardziej efektywne w produkcji tlenu w okresie intensywnego wzrostu, czyli w młodym wieku. W wyniku naszych działań jakość powietrza się poprawi, a „zielonym płucom” Siedlec nic się nie stanie – dodaje.

las03

Rzecznik zaznacza także, że nadleśnictwo działa według dokumentu jakim jest „Plan urządzenia lasu na lata 2016-2025”. Są tam zapisane wszystkie prace, które będą wykonywane w lasach regionu.

– Dokument ten jest sporządzany przez ekspertów z dziedziny leśnictwa, poprzedzony analizami. Plany tworzone są na każde kolejne dziesięciolecie i muszą być zatwierdzone przez ministerstwo środowiska – mówi Dziedzic. – Plany są jawnie sporządzane, są spotkania i każdy może wnieść do dokumentu swoje uwagi – dodaje.

– Wnioskowaliśmy, aby lasku nie wycinać, ale skutek jest żaden. Prosiliśmy, aby nie traktować go jak lasu gospodarczego. To jest jedyny nieprywatny las, który ma szansę nie zostać podzielonym na działki budowlane. To powinien być teren rekreacyjny – mówi Bareja.

las-caly

Na wiosnę w miejsce wyciętych nawet 80-letnich sosen posadzone zostaną nowe sadzonki, głównie dębów i grabów, ale także wiązów. Wycięte drewno zostanie dostarczone do przemysłu drzewnego i sprzedane okolicznym mieszkańcom na opał. Część zostanie także na polanie, by wzbogacić siedlisko naturalnym rozkładem.

– To nie jest działanie z chęci zysku, jak się nam zarzuca. Owszem, jesteśmy jednostką samofinansującą się i nasza działalność oparta jest również na zarabianiu pieniędzy, a te przeznaczane są między innymi na zbieranie śmieci, ochronę zwierząt, dokarmianie ptaków. Także na to, by w przyszłości odnowić i pielęgnować ten las – wyjaśnia rzecznik.

Mieszkańcy Leśnej nie zgadzają się z opinią, że to działanie z korzyścią dla miasta.

– Nie da się zastąpić sosny lepszym gatunkiem. Ona korzystnie działa na człowieka, jonizuje powietrze, wytwarza substancje chroniące przed bakteriami, wirusami – mówi Bareja. – Czemu leśnicy nie widzą, że robią krzywdę? Ja jestem zdeterminowany i gotów jestem skrzyknąć siedlczan, aby to zastopować – dodaje.

11 komentarzy

 1. dodo dodano 5 lat temu

  powstanie nowe osiedle domków tak jak już jedno wybudowano przy ul.leśnej i dano nazwę ul.wspólna.

 2. paco dodano 5 lat temu

  następny znawca – awanturnik. Kiedyś w tygodniku opisywali las pod golicami, że niby działki ktoś sobie szykuje.i co?

 3. Bogdan dodano 5 lat temu

  Dziwne, że leśnicy nie wiedzą że na piaskach sosna rośnie najlepiej. Nie żaden grab, dąb czy wiąz.Sosna. Z PiSu towarzystwo…?

 4. Krist dodano 5 lat temu

  Proponuję postawić jeszcze jeden kościół.

 5. Flora dodano 5 lat temu

  Cały Otwock stoi w lesie sosnowym, bo sosna na piaskach lubi rosnąć. Otwock dzięki temu ma mikroklimat, bardzo zdrowy, dla leczenia chorób płuc. Podobnie jest w niedalekich Kisielanach ( tam " spaskudzono" las , stawiając betonowe domy i mury o zgrozo! Tak że w Rudce las sosnowy daje zdrowie kuracjuszom.Chociaż
  nasze " sosny nie sa tak dorodne, jak w innych regionach Polski ( laski , piaski i karaski), oddziaływają tak samo korzystnie!!

 6. puszczę Białowieską wycinają dodano 5 lat temu

  całymi hektarami, a wy chcecie, żeby zaniechali wycinki kilkunastu sosen???????

 7. Drzwi dodano 5 lat temu

  A coś mi się wydaje, Panie Romanie, że i Pana domek stoi w miejscu, gdzie parę sosenek trzeba było wyciąć… wtedy Pan nie protestował???

 8. aa dodano 5 lat temu

  , wioska SOS
  tylko dlatego powstała ze w okolicy jest mikroklimat, taki filtr żywiczny wycinać w pień ,
  barbarzyństwo ………………………..
  to po co mówimy o kominach o smogu.Teren ten to jedyne płuca Siedlec. Mieszkańcy miasta nie wiedzą co to zapach powietrza . Tam chce się oddychać ,sami mieszkańcy zasadzają sosny na działkach przy domach aby przysunąć bliżej las. A co z ptakami które tak licznie zasiedlają las kto im wytłumaczy iż 80 letnie drzewa są za stare.Dęby i inne liściaste to nie to samo co sosna .

 9. jacek dodano 5 lat temu

  brawa dla pana ktory broni drzew!
  to zbrodnia przyrodnicza! nie wolno wycinac drzew. wyciac nalezy samochody, ktore smrodza.
  bronic lasu!!!

 10. pax dodano 5 lat temu

  sprzedadza teren na dzialki budowlane

  • Bogdan dodano 5 lat temu

   Jasne. Podchody robią już od kilku lat.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?