SPIN

Oddajemy cześć ludziom, którzy walczyli o Polskę

Aneta Borkowska piątek, 11 listopada 2016, 23:38 Siedlce

– Wybraliśmy w demokratycznych wyborach prezydenta, wybraliśmy Sejm, mamy rząd. Dlaczego są ludzie, którzy mówią, że Polsce Unia powinna wprowadzić sankcje? – pytał podczas przemówienia Wojciech Kudelski.

Centralne uroczystości 98. rocznicy odzyskania niepodległości tradycyjnie rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Józefa po czym przemaszerowano pod Pomnik Wolności. Jako pierwsi, niosąc flagę Polski, szli harcerze i siedlczanie.

W swoim dzisiejszym przemówieniu prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przypomniał morderczą walkę Polaków o niepodległość, ale też podkreślił trudną obecnie sytuację polityczną.

– 11 listopada to symboliczna data, która wniosła wiele radości w historię naszego narodu. Dzisiaj zbieramy się po to, aby przypomnieć naszej młodzieży i oddać cześć ludziom, którzy walczyli o Polskę – powiedział Wojciech Kudelski. – 11 listopada w Siedlcach członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej rozbroili Niemców i utworzyli radę, która podjęła uchwałę o wysłaniu listu gratulacyjnego do Piłsudskiego i zbiórce pieniędzy na fundusz narodowy. Zaczęło się tworzyć i organizować życie naszego miasta – przypomniał.

W swoim przemówieniu Wojciech Kudelski odniósł się także do obecnej sytuacji i nastrojów politycznych w Polsce.

Myślę, że dzisiaj powinniśmy brać przykład z tych ludzi, którzy mieli różne poglądy i przedstawiali różne kierunki, ale kiedy szło o dobro Polski, stanęli razem i potrafili scalić ludność polską z trzech zaborów. Teraz od 26 lat mamy wolną Polskę. Mamy demokratyczne wybory. Wybraliśmy w demokratycznych wyborach prezydenta, wybraliśmy Sejm, mamy rząd. Dlaczego są ludzie, którzy mówią, że Polsce Unia powinna wprowadzić sankcje? Że powinna wyłączyć Polskę z Unii Europejskiej? Niech ten człowiek pamięta, że Polacy w demokratycznych wyborach już podziękowali. Niech on nie przeszkadza Polsce. Trzeba powiedzieć dlaczego znana aktorka straszy ludzi na Zachodzie tym, że na siedleckich i na polskich ulicach jest niebezpiecznie. To może niech zobaczy, co się dzieje na ulicach francuskich, niemieckich, belgijskich. W Polsce póki co takich ulic jeszcze nie ma. Nie mówię tego, żeby jątrzyć, ale żeby każdy z nas przeciwstawił się takim opiniom, bo one szkalują Polskę. A Polska jest potrzeba Europie, Europa jest potrzebna Polsce. Zagrożenia cały czas są. Przykładem jest Ukraina.

Po przemówieniu prezydenta Apel Pamięci odczytał por. Piotr Syczuk, po czym oddano salwę honorową, a następnie pod Pomnikiem Wolności złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

Dzisiaj jak w latach ubiegłych, z okazji Święta Niepodległości w centrum miasta odbyły się biegi niepodległościowe, a w ośrodkach kultury koncerty, wykłady i spektakle.

4 komentarze

 1. Absolwent Żółkiewskiego dodano 5 lat temu

  Panie Prezydencie, takich "przedwyborczych" kłamców jak Pan są w Polsce setki, a może tysiące. Teraz znowu opowiada Pan dyrdymały. Coś z tym trzeba zrobić, nieprawdaż?

 2. Jan dodano 5 lat temu

  Dlatego bo Kudelski to ZSL PSL stary piernik który gra i pali Gu..a . To taki prezydent miasta jak Duda Polski ,jeden klęczy przed Kaczyńskim a drugi przed Tchórzewskim współpracownikiem PRL. koniec kropka

 3. Pawel dodano 5 lat temu

  A ja wyjechalem z tego kraju , razem z zona i dziecmi ,skupiamy sie na pracy i edukacji w nowym miejscu niz na klepaniu utartych slow I stereotypow jak Bog Honor Ojczyzna.Wierzcie mi szkoda zycia.Pozdrawiam .

 4. końzkarocy dodano 5 lat temu

  …chociażby dlatego, żeby żaden polityk nie odważył się śpiewać … "przepijemy naszej babci…."

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?