SPIN

Prezydent Siedlec za „dobrą zmianą”. Przeciw gimnazjom

redakcja środa, 30 listopada 2016, 23:08 Siedlce

– Jestem przekonany, że Siedlce będą liderem zmian w województwie – powiedział w rozmowie z nami wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. – Jestem za tym, żeby gimnazja zlikwidować bez względu na protesty nauczycieli – przyznał prezydent.

„Dobra szkoła – reforma systemu edukacji” to hasło dzisiejszej debaty w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. Tematem były zmiany w kształceniu dzieci i młodzieży, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku.

Do Siedlec przyjechał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska.

– Reforma rozpoczyna się 1 września, ale będzie rozłożona na lata – uspokajał Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. – Pierwszą najważniejszą datą jest 31 marzec. Wtedy samorządy przyjmą uchwały o sieci szkół i wtedy będziemy wiedzieć jaka jest ostateczna skala potrzeb. Wcześniejsze spotkania są po to, aby rozmawiać, dopytać, pomagać. Damy radę – zapewnił.

W zapewnienia rządu i wojewody wierzy prezydent Siedlec. Podczas spotkania Wojciech Kudelski przyznał, że jest za planowanymi zmianami.

– Nie dlatego, że jestem pisowcem, ale dlatego, że wychowuję dziecko. W tej chwili dostało się na studia i patrzyłem co robi w gimnazjum. Zdolna dziewczyna. Poważna orka zaczęła się, gdy poszła do liceum – wspominał. – Myślę, że te trzy lata w gimnazjum to były troszkę „na luzie”. Po drugie, młodzież mniej zdolna w gimnazjum pewnie się trochę męczyła. Ja jestem za tym, żeby gimnazja zlikwidować bez względu na protesty nauczycieli. Bo my, pamiętajmy o tym, odpowiadamy za kształcenie naszych dzieci – stwierdził prezydent Siedlec.

Dodał, że nie wyobraża sobie sytuacji, żeby „dobry nauczyciel został zwolniony”.

– Nie ma takiej opcji. Za politykę kadrową odpowiadają dyrektorzy. Z drugiej strony, jeśli mamy takich dobrych nauczycieli, to dlaczego dzieci w liceach i nie tylko w liceach muszą brać korepetycje? – pytał.

To nie jedyne kwestie jakie dzisiaj poruszył prezydent. Odniósł się on także do protestów nauczycieli i ich sytuacji w Siedlcach.

– Był niedawno pan Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego tutaj, w Siedlcach i ja pytałem czy siedleccy nauczyciele mają powody do protestów? Usłyszałem od szefa tego związku, że nie. Tak dobrze jak w Siedlcach nauczyciele mają, to nie mają żadnego powodu. Co roku do subwencji oświatowej dokładamy z budżetu 30 milionów złotych. Ja bym nie miał grosza długu, gdybym nie wykładał pieniędzy na ten cel – dodał Kudelski. – Każdy z obecnych tu samorządowców tak robi. Z bólem serca, ale nie możemy inaczej do tego podchodzić.

Jeszcze zanim Wojciech Kudelski zabrał głos w dyskusji, wojewoda przyznał, że jest spokojny o przyszłość szkoły w Siedlcach.

– Sądzę, że prezydent Siedlec jest tu gwiazdą. Jestem przekonany, że ma wszystko pod kontrolą i jestem przekonany, że Siedlce będą liderem w tej zmianie – powiedział nam wcześniej wojewoda. 

Nie wszyscy samorządowcy z regionu siedleckiego w kwestii planowanych zmian w systemie nauczania dzieci i młodzieży podchodzili do rządu z takim zaufaniem jak Wojciech Kudelski. Pojawiały się też głosy krytyczne. Główne obawy dotyczyły kwestii finansowania reformy, w tym remontów szkół i dostosowania klas czy ewentualnych zwolnień nauczycieli.

Foto: PG nr 2 w Siedlcach; archiwum red.

28 komentarzy

 1. wojewoda, reforma szkolna dodano 6 lat temu

  tu widać zainteresowanych, konsultujących reformę szkolnictwa. Brawo.
  (…)
  Chyba ktoś tu czegoś nie dopełnił albo tak miało być.

 2. Żale dodano 6 lat temu

  A może o sposobie edukacji pozwólmy decydować rodzicom tych dzieci, na których chce się robić teraz takie doświadczenia. Czy nie zafundujecie młodzieży i najmłodszym chaosu w imię swoich idei? Za czyje pieniądze ta reforma zostanie wprowadzona? Miasto jest jednym z najbardziej zadłużonych w Polsce i brakuje nawet na odśnieżanie co widzieliśmy po poniedziałkowym poranku. Paranoja.

 3. ona dodano 6 lat temu

  a dlaczego dzieci klas 7 nie mogą zostać w swoich szkołach??? tylko rozrzucane będą po różnych gimnazjach, dobra zmiana 🙁

 4. orion dodano 6 lat temu

  "…prezydent Siedlec jest tu gwiazdą…" Wcześniej KRÓL karetą jeździł, a teraz z niego robią gwiazdę. Hahaha a może był na dniach Siedlec i słyszał to wesołe podśpiewywanie prezydenta

 5. Bez hałasu dodano 6 lat temu

  Za utrzymaniem gimnazjów krzyczą dyrektorzy tychże i ich poplecznicy. Był to niewypał jakich mało. Stanowisko to zawsze stanowisko. Gdzie się podzieją pedagodzy, psycholodzy gdy gimnazja się zlikwiduje. Kto będzie płakał bo dyrektorach?

  • ona dodano 6 lat temu

   ale czemu kosztem dzieciaków??? ja tez nie chce gimnazjum a moj syn i tak tam pojdzie tylko jako 7 klasa, i tak zmienią szkołę chcoiaz tego nie chce. słabo przygotowana ta reforma i tyle, dobra zmiana ale nie dla dzieci, niech zostawia 7 klasy w dawnych budynkach a niewysylaja i tak do gimnazjum a mowia ze to reforma

  • mala dodano 6 lat temu

   Nie…..wróćmy do czasów prl-u.
   Moje dziecko będzie się uczyło nie na dwie ale na trzy zmiany! Super zmiana. A przemocy było najwięcej w szkole podstawowej, wrzucamy do tego obecnych gimnazjalistów i mamy obraz przyszłej szkoły powszechnej.

  • Ona dodano 6 lat temu

   Ok. Tez jestem za likwidacja gimnazjum. Ale jaka to likwidacja jak i tak wysyłają tam przyszłe 7 klasy? Sp11 klasa 6 i tak pojdzie do gimnazjum nr 1 jako 7 klasa. Do dupy z taką reformą jak dalej wrzucają 7 klasy do gimnazjalistów. A założenia reformy mówią ze najważniejsze jest pozostawienie w tym samym środowisku szkolnym. Z tymi samymi nauczycielami i wychowawcą.

   • Kros dodano 6 lat temu

    Lepiej siódme niż np. piąte i szóste, które jeszcze nie zakończyły nauki w szkole "11". Tak samo mogą być przeniesione do klasy IV uczniowie z obecnej klasy III bo oni też zakończą I etap nauki (kształcenie zintegrowane). To, że trzeba będzie przenieść część uczniów to nie ulega żadnej wątpliwości ponieważ zwyczajnie się w obecnych szkołach podstawowych nie zmieszczą. A w budynkach gimnazjów będą wolne pomieszczenia bo nie będzie klasy pierwszej.

    • Ona dodano 6 lat temu

     A nie można tak jak kiedyś? 8 klas się mieściło. A w gimnazjum można umieścić zolkiewskiego do czasu remontu siedziby zamiast płacić czynsz.

     • Kros dodano 6 lat temu

      A praca na dwie zmiany to normalne? Dziś dzieci w klasach I-III chodzą na dwie pełne zmiany. Kończą zajęcia o 17.00. Ta reforma jest szansą, że rozładowany zostanie tłok w szkołach podstawowych.

 6. Jan dodano 6 lat temu

  Pisowca nic nie zwalnia z uczciwości i prawdy panie Kudelski gimnazja można zlikwidować ale za dwa lata bez pośpiechu ,pan bredzi jak PSL aparatczyk jak zwykle.amen

 7. Jana dodano 6 lat temu

  Panu Prezydentowi już dziękujemy. Naprawdę. Starczy.

  • Romek dodano 6 lat temu

   Zwykły hejt! Za kogo gościu robisz?

 8. ? dodano 6 lat temu

  Kudelski o swojej corce :"W tej chwili dostalo sie na studia…." To ciele Panie Prezydencie?

 9. Suweren dodano 6 lat temu

  Dość tej DOJNEJ ZMIANY.

  • on dodano 6 lat temu

   Zimę przeczekamy, wiosną zaczynamy!

 10. ciemnoludek dodano 6 lat temu

  Ciekawe, kiedy rodzice zorientują się, co szykuje ich dzieciom dojna zmiana.

 11. dobra zmiana? dodano 6 lat temu

  Jak słucham Pana Prezydenta i tą jego elokwencję to się cieszę, że kiedyś wprowadzono gimnazja. Niestety chęć wyprodukowania ciemnoluda zwyciężyła. Oby nie na długo.

 12. Katarzyna dodano 6 lat temu

  Obawiam się, że dobry nauczyciel zostanie zwolniony, zostanie ten, kto ma układy i jest towarzyszem jedynej słusznej partii.

  • x dodano 6 lat temu

   Pani Kasiu.
   W 100% ma Pani rację. Mierny, bierny, ale wierny. Szkoda tylko naszych dzieci.

 13. Obserwator ll dodano 6 lat temu

  Prezydent jak cały PiS dostali od boga wiarę i cuda a rozum zastąpiła ideologia partyjna.

  • Kros dodano 6 lat temu

   Poza obrażaniem człowieka nic więcej nie napisałeś! To świadczy o tobie.

   • on dodano 6 lat temu

    O Tobie też

 14. Katarzyna dodano 6 lat temu

  Panie Prezydencie, czyli kosmiczny dług to przez oświatę. To może zamknąć w Siedlcach szkoły, a młodzież i dzieci dowozić do wiejskich szkół pod Siedlcami? Będzie taniej? Jeśli tak, to nie ma na co czekać.

 15. dobra zmiana? dodano 6 lat temu

  Nasz Wielce Panujący Wielkim mówcą jest? Idąc tropem rozumowania Pana Prezydenta proponuję zlikwidować przedszkola. Mój syn – bardzo zdolny – kiedy poszedł do szkoły, bardzo się nudził. Nauczył się bowiem czytać i pisać w domu w wieku 6 lat. Proponuję także zlikwidować w całym kraju możliwość publicznych wystąpień, bo słuchając naszego Szanownego Pana Prezydenta dochodzę do wniosku, że co bardziej inteligentne osoby strasznie się męczą, a co bardziej wrażliwi mogą dostać uszczerbku na zdrowiu (oczywiście psychicznym). Chrońmy więc "zwykłych ludzi" jak uwielbia mówić obecna władza.

 16. Rodzic dodano 6 lat temu

  Panie Prezydencie! Czy Pan wie w jaki sposób są typowane klasy do przeniesienia w szkołach podstawowych ? Co innego mowią dyrektorzy co innego mowi pan Kurpiewski. To jest skandal!!! Niech Pan zainteresuje sie tym póki inne instytucje jeszcze tego nie zrobiły. Jezeli ma być sprawiedliwie to WSZĘDZIE!!! I wszystkim po równo

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?