SPIN

Bardzo nieczysty weekend w Siedlcach

Aneta Borkowska niedziela, 8 stycznia 2017, 23:41 Aktualnie, Siedlce

Jakość powietrza w ten weekend była w Siedlcach bardzo zła. Według pomiarów udostępnianych na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, było to największe zanieczyszczenie powietrza w ciągu ostatnich 30 dni.

Niskie temperatury, a co za tym idzie intensywniejsze ogrzewanie domów spowodowało, że wskaźniki zanieczyszczenia powietrza poszybowały w górę. Najgorzej było dzisiaj o 4 i 5 nad ranem. Pomiary wykonane na stacji przy ul. Konarskiego wskazywały, że stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 wynosiło ponad 290 µg/m3 co było kilkukrotnym  przekroczeniem norm. Bardzo złe wskaźniki utrzymywały się aż do południa.

Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc. Krótkoterminowe narażenie na wysokie stężenie może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (astma, egzema, katar sienny, zapalenie spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych.

źródło: GIOŚ/opr. bg

12 komentarzy

 1. mieszkaniec dodano 5 lat temu

  Co na to Urząd Miasta?

 2. mieszkaniec dodano 5 lat temu

  Miasto już zrobiłó swoje.
  http://www.siedlce.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=4755&menu_id=0
  Ręce opadają na takie działania.

 3. powietrze dodano 5 lat temu

  Sprawa jest bardzo prosta.
  Trzeba zrobić inwentaryzację piecy w domach jednorodzinnych.
  Piece kopciuchy należy powymieniać.
  I tu miasto powinno mieć pole do działania by zrobić to szybko. Szybko urzędniku bo nie zdążysz nic więcej zrobić.

 4. Anonim dodano 5 lat temu

  Rząd dotuje nierentowne kopalnie węgla zamiast doprowadzić do obniżenia ceny gazu dla odbiorców indywidualnych aby zachęcić do wymiany pieców. Ludzi nie stać na opalanie gazem i palą w piecach węglem i różnymi odpadami. Należy też postawić na odnawialne źródła energii, elektrownie wiatrowe, itp.

 5. Nina dodano 5 lat temu

  Zimą i latem stare ,z rejestracją miejscową i inną,trujące spalinami samochody przy sklepach,szkołach, przedszkolach,na osiedlach itp.stoją na włączonym silniku,czasem też bez kierowcy .Spaliny te rozprzestrzeniają się w powietrzu z dołu od samej jezdni ,więc wdychamy je w największym stężeniu .Czy Straż Miejska reaguje na to?

 6. Anonim dodano 5 lat temu

  Siedlce Bema 72 producent smoga….

 7. ag dodano 5 lat temu

  Gdy na rondzie Prof. Marii Curie-Skłodowskiej stanęła choinka z bloków odzyskanego PET z odpadów niektórzy Siedlczanie byli zszokowani i oburzeni. Gdy robiłem zakupy w pobliskim markecie także byłem zszokowany i oburzony jak zimą można w picach palić butelki PET zamiast oddawać do segregowania… To tak lokalnie a globalnie sprawy mają się jeszcze gorzej. Odpadów duże czebole (Ostrołęka , uSKOM Mława itp.) w praktyce nie segregują tylko rżną na tzw. paliwo RDF. Mając "wejścia" w cementowaniach np. Mława 0,5 mln rocznie skupują od "sąsiadów" tzw. paliwo alternatywne i spalają. Efekt – spalane, nie przebrane i zabrudzone frakcją organiczną paliwo generuje do atmosfery tysiące ton silnych trucizn, dioksyn i furanów.. Każda spalarnia żle przebranych śmieci i osadów mająca tak jak np. na warszawskim Targówku tylko symboliczne filtry (vide prof. Piecuch) generuje ponad 1000 krotne przekroczenia trucizm do atmosfery i winna być wyłączona. Także poważnym błędem jest suszenie (za ciężką kasę ok 450 zł/T) i następnie spalanie osadów z oczyszczalni ścieków w spalarniach lub cementowniach (gdzie jest spalana jako paliwo a nie jak być powinno dodawana do wypalanego klinkieru). To jest czysta organika , która współspalana z RDF potęguje rakotwórcze dioksyny i furany. Można inaczej ale ludzie i tzw. iluzoryczne służby ochrony środowiska (vide Kotuń) muszą reagować inaczej. Ludzie muszą widzieć, ze spalając plastykowe butelki i opakowania trują własne dzieci a władze nie dopuszczać mafii aby ta bogaciła się sprzedając RDF a nie segregując odpadów. I TEMU SŁUŻYŁA DEKORACJA ŚWIĄTECZNA CHOINKA Z BLOKÓW PET NA SIEDLECKIM RONDZIE….

 8. Jana dodano 5 lat temu

  Zapiekanki przy Garnizonie. Trzy samochody w kłębach spalin,pod znakiem zakazu postoju, a w środku klienci konsumujący "przysmak". Nikt nie zwraca uwagi na pracujące silniki. Nieopodal facet skaczący dookoła samochodu, skrobiący szyby – z rury wydechowej kłęby dymu, pewnie jakiś stary diesel. Dlaczego ja nie zwróciłam uwagi? Już raz pochopnie to uczyniłam. I powiedziałam sobie, nigdy więcej. Może Straż Miejska…? chyba pobożne życzenia… tylko tyle co sobie popiszemy.

 9. Nina dodano 5 lat temu

  Dziś 12.01.2012r na Twoja Pogoda.pl godz.10.01na mapie Polski tylko Siedlce są oznaczone pomarańczową kropką.Mamy więc powietrze bardziej zanieczyszczone niż na Śląsku. Zabija się nie tylko bronią palną ,nożem ,złym słowem itd.Zatrute powietrze też zabija. Proszę Ratusz ,Policję,Straż Miejską ,Służby drogowe,a nawet Kościoły o poważne zainteresowanie się problemem i podjęcie konkretnych działań

 10. Nina dodano 5 lat temu

  Pomyłka – chodzi oczywiście o dzień wczorajszy a więc 12.01.2017 rok. przepraszam

 11. mlody dodano 5 lat temu

  ELMO wali czarnym duszącym dymem

 12. mlody dodano 5 lat temu

  do kontroli firmy

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?