SPIN

Trujesz sąsiadów? Strzeż się

Aneta Borkowska poniedziałek, 30 stycznia 2017, 09:17 Siedlce

Strażnicy miejscy dostali łopatki i słoiki. Będą badać skład popiołu w domowych piecach. Jeśli znajdą w nim niedozwolone składniki, posypią się kilkusetzłotowe kary.

Siedlce mówią „Stop!” trucicielom. W tym tygodniu w mieście powinny ruszyć pierwsze tak dokładne kontrole domowych palenisk. Wszystko w trosce o czyste powietrze.

– Same kontrole trwają tak naprawdę od 2013 roku, ale dopiero teraz będą one bardziej specjalistyczne – mówi Sławomir Garucki, komendant siedleckiej straży miejskiej. – Zostaliśmy przeszkoleni odnośnie pobierania próbek. Będziemy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, czyli łopatki i słoiki – dodaje.

Zebrane materiały trafią na ekspertyzy do Rudy Śląskiej, jeśli w popiele znajdą niedozwolone składniki, posypią się kary.

– Jeśli osoba podczas kontroli od razu przyzna się, że pali śmieciami możemy ukarać ją mandatem od 20 do 500 złotych – mówi komendant. – Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 5 tysięcy – dodaje.

Najczęściej o interwencję proszą sąsiedzi, strażnicy mają więc zaznaczone obszary, z których jest najwięcej zgłoszeń.

– Mieszkańcy informują nas, że z kominów wydobywa się dziwny dym, ale warto pamiętać, że sam dym nie świadczy jeszcze o tym co jest spalane – dodaje Garucki.

W grudniu i styczniu siedlecka straż przeprowadziła ponad 20 kontroli. W minionym tygodniu jedna osoba przyznała się do tego, że ogrzewa mieszkanie paląc tkaniny nasączone olejem. W pozostałych przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości.

Warto tutaj dodać, że osoby prywatne mogą być skontrolowane w godzinach 6-22, a przedsiębiorcy całodobowo. Gdy zapuka do nas strażnicy miejscy nie możemy ich nie wpuścić. Za utrudnianie czynności grozi kara nawet do 3 lat.

for. archiwum / zdjęcia poglądowe

23 komentarze

 1. prawda dodano 5 lat temu

  w końcuuuuu

 2. Popieram! dodano 5 lat temu

  W końcu władza zaczyna działać. Mam nadzieję, że to będzie jeden z wielu środków walki ze smogiem.

 3. Pasażer dodano 5 lat temu

  Tak sobie będą wchodzić bez nakazu? Obowiązuje domniemanie niewinności jakby ktoś zapomniał…

  • y. dodano 5 lat temu

   Podstawa prawna kontroli to: art. 379 ust. 1 – 3 Ustawy z dn. 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska

 4. Mm dodano 5 lat temu

  Nareszcie. Mam nadzieję , ze kontrole będą częstsze niż 20 na 2 miesiące. Najgorszym materiałem ludzie palą w nocy. Warto sprawdzać informacje o jakości powietrza. W piątkową noc było tragicznie ok 380,gdzie norma wynosi 20.

 5. Skutecznosc dodano 5 lat temu

  Zobaczcie: przez dwa miesiące straż miejska przeprowadziła PONAD 20 kontroli….

  ŻENADA. Tyle to powinni dziennie sprawdzać.

 6. Ataner dodano 5 lat temu

  Bądźcie w tym ściganiu konsekwentni. Polaka tylko kary uczą rozumu.

 7. sielczanin dodano 5 lat temu

  Zapraszam na ulicę GLINIANĄ ORAZ DO FABRYKI MEBLI PRZY FLORIAŃSKIEJ. TAK PALĄ, ŻE W DOMU CZUĆ CZAD!!!!!!!!

  • RW dodano 5 lat temu

   Czad jest bezwonny, więc go nie czuć.

   • y. dodano 5 lat temu

    @RW Haha, krótko i na temat 🙂

   • siedlczanin dodano 5 lat temu

    ale w połączeniu z CO2 już jest wonny – hahah

  • Antoni dodano 5 lat temu

   Czadu nie czuć

 8. zaczadzeni dodano 5 lat temu

  Czy otrzymam odpowiedź – co zrobić jak w mieszkaniu czuć dymem, właczaja się czujniki czadu a sasiad kopci dalej. Przecież to jest ewidentne trucie danej rodziny. Czy można zgłaszać przestepstwo?

 9. maroch dodano 5 lat temu

  Powinni dostać łopaty i taczki i z takim zestawem zebrać wszystkie psie kupy w mieście.

 10. Anonim dodano 5 lat temu

  A może władze powinny wyjść z propozycją dofinansowania na szeroką skalę dla tych, którzy wyrażą chęć wymiany pieców. Taka pomoc byłaby zachętą i zmniejszeniem kosztów modernizacji ogrzewania. W naszym mieście jednak chyba wszystko postawione jest na głowie. Kontrole, kary,zakazy. Prezydent podpisuje umowę z Magellanem, a my mieszkańcy płaci miliony. A gdyby te pieniądze, które popłynęły do Magellana zostały przeznaczone na piece??? Temat smogu przestałby istnieć w naszym Mieście. Szkoda słów i czasu na pisanie. Jaka władza takie decyzje. Jakie decyzje taki komfort życie mieszkańców Siedlec.

  • y. dodano 5 lat temu

   To by się zaczęły kombinacje jak tu uzyskać nowy piec, a w nowych piecach dalej palonoby ubraniami i oponami.

   • Bzdury dodano 5 lat temu

    Dofinansowanie może być do pieców w których nie da się palić oponami itp

  • Niewierny dodano 5 lat temu

   Porównaj sobie kolego jak prezentuje się budynek kurii na tle budynku Urzędu Miasta i już będziesz miał obraz priorytetów władzy… o stanie siedleckich ulic już nie wspomnę,

 11. MOREŃ dodano 5 lat temu

  Mieszkam w Żelkowie ,pracuje w Siedlcach.Smród z Zakładu Produkcyjnego Podłoży Pieczarek w Gołąbku -jak wiatr powieje w naszym kierunku jest nie do opisania i wytrzymania.Mdleją dzieci i ostatnio żona również.Gmina Skórzecnic nie może- ma podatek od działalności.Produkcja odbywa sie na surowcu- łajno końskie , kurze itp.Trują na potęge…….Może ktoś poradzi co robić ?

  • @MOREŃ dodano 5 lat temu

   Nie kupować pieczarek, zbierać grzyby w lasach.

 12. Alergik dodano 5 lat temu

  Stacja badawcza w Siedlcach jest przy ul. Konarskiego. Zapraszam na badania smogu na osiedle domków jednorodzinnych przy ulicach: Żwirowej, Bajkowej, Grabianowskiej, Południowej. pomiędzy godzinami 9.00 – 11.00 i 15.00-19.00 oddychanie jest możliwe tylko przez maski p-gazowe. Do pieców idzie wszystko. Współczuje dzieciom z czterech przedszkoli w okolicy.

 13. młody dodano 5 lat temu

  a kiedy na terenie gminy siedlce dlaczego wójt olewa mieszkańców a od czego ma tylu pracowników

 14. Kilińszczak dodano 5 lat temu

  Polacy wymyślili DRON, który nadlatuje nad komin i pobiera próbkę dymu i szybko ją analizuje bez pukania do domu i narażania straży miejskiej że przywita ich ktoś z siekierą. Sądzę że taki zakup zwróciłby sie dardzo szybko, a dla innych byłby "batem" do włączenia mózgu, coś ala "fotoradar"

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?