SPIN

Kosiniak-Kamysz: Wrócić do serc i umysłów Polaków

redakcja środa, 1 lutego 2017, 16:07 Siedlce

Z troski o „małe ojczyzny” Polskie Stronnictwo Ludowe zaczyna wizytować kraj. – PiS czuje, że to my jesteśmy jego głównym rywalem w tych wyborach – powiedział w Siedlcach Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

– Będziemy rozmawiać o samorządach i decentralizacji władzy. To jest różnica między nami a PiS-em – tłumaczył prezes PSL i przekonywał o aktywności swojej partii. – Przedstawiamy swoje projekty, choćby ostatni dotyczący sołtysów, nadania numeru konta, możliwości ubiegania się o granty przez sołectwa czy też zabezpieczenia emerytalnego dla sołtysów i minimalnego wynagrodzenia – wyliczał.

Ale problemów na wsi jest znacznie więcej.

– Przez błędy pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ok 90 tys. rolników może ich nie dostać. To dotyczyło przede wszystkim dopłat obszarowych. Szalejący ASF, który jak my oddawaliśmy władzę, był 15 km od granicy z Białorusią, a dzisiaj dostał się na trzy województwa. Do tego dochodzi ptasia grypa, która zagraża osiągnięciom polskiego drobiarstwa. Nie widzimy, żeby minister coś z tym robił. Cały czas pytamy też co z podwojonymi dopłatami? – pytał.

Wśród priorytetów Kosiniak-Kamysz wymienił odblokowanie handlu z Rosją – zniesienie sankcji nałożonych na Rosję przez UE i odblokowanie embarga na polskie produkty przez Rosję.

W obecnej sytuacji rolników, która ma być wynikiem działań PiS, PSL widzi swoją szansę. Pokazując błędy rządu liczy, że przekona do siebie tych, którzy się od ludowców odwrócili. Wiatr pozytywnych zmian, prezes ma już dostrzegać, bo jak mówi „zmienia się podejście do PSL”.

– Dzisiaj spotykamy się w Siedlcach, jutro na południu Polski, w poniedziałek byłem na Pomorzu. Powołaliśmy Ruch Obrony Polskiej Samorządności, a jego szefem został marszałek Mazowsza Adam Struzik. Te struktury powstają w kolejnych miejscowościach, a my włączamy się w akcje zbierania podpisów, chociażby przeciwko wygaszaniu gimnazjów. Przedstawiamy swoje ustawy dotyczące wsi.

Chodzi między innymi o utrzymanie uprawnień emerytalnych dla rolników.

– PiS od 2018 roku podnosi z dnia na dzień o 5 lat wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Kiedy 1 stycznia 2018 roku, 55-letnia kobieta, pracująca przez całe życie rolniczka, przyjdzie po emeryturę, otrzyma kwitek odsyłający ją na rok 2023 – przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Prezes Stronnictwa wielokrotnie podkreślał, że jego partia będzie walczyć o wzmacnianie subregionów, że zaczyna swoją ofensywę na wsi.

– Zrobimy wszystko, żeby wrócić do serc i umysłów Polaków. Dzisiaj zaczynamy marsz do wyborów na terenie subregionu sieleckiego. Chcemy powtórzyć wynik na poziomie tego z sejmiku wojewódzkiego. Chcemy, żeby marszałek był z PSL-u, żeby była pani wicemarszałek, chcemy utrzymać naszych starostów i wójtów. PiS czuje, że to my jesteśmy jego głównym rywalem w tych wyborach – zakończył.

tekst zmieniony

14 komentarzy

 1. Maceo dodano 5 lat temu

  Jakież to wzruszające że Prezes PSL spotyka się z wybranym ludem. Swoimi. Pan Krzysztof B. jak Filip z konopi wyskoczył na spotkaniu z problemami swojego zakładu drobiarskiego. Niech przestanie zatrudniać na czarno. Ja mam tylko nadzieję ze zmiany w ordynacji wyborczej wpłyną pozytywnie na obsadę stanowisk w samorządach i np. wójt Paprotni straci stołek bo przez prawie 20 lat jego rządów gmina zeszła na psy w porównaniu z innymi. A on siedzi i pierdzi w stołek.

 2. Zielony dodano 5 lat temu

  ARBUZ z wierzchu zielony a w środku czerwony – PO to mniejszy problem w naszym regionie bo oni praktycznie nie istnieją tylko kilka stołków ale ZSL to wielki problem do normalności .amen

 3. Student dodano 5 lat temu

  Czekamy. Zrobicie spotkanie w dawnym budynku Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, które
  po takich protestach odebraliście młodym ludziom?
  Niech Pan lepiej przygotuje się i skonsultuje z Panem
  Struzikiem, to zmieni Pan zdanie. Pamiętamy szkodników
  polskiej oświaty!!! Tego nie da się zamieść pod dywan.

 4. apolityczny dodano 5 lat temu

  Możecie zbierać podpisy Panie Kamysz do z…j śmierci.Jaką partią byliście to ludzie już poznali.PSL jest jak prostytutka – z każdym.Tyle o waszej partii.

 5. Zmiana? dodano 5 lat temu

  Co na spotkaniu PSL robił Karaś z PO ?

  • nawet dodano 5 lat temu

   Nawet Ty Pisie mogłeś przyjść.

 6. Bez hałasu dodano 5 lat temu

  Prezes szpitala wojewódzkiego był na miejskim
  spotkaniu PO a jego zastępcy z PSL na ty spotkaniu nie widać.

 7. penia dodano 5 lat temu

  Tym Państwu już dziękujemy, robią kiełbasę przedwyborczą i boją się o swoje stołki, mam nadzieję że nikt już na nich nie będzie głosował. Może w końcu zaczną ich rozliczać z tego co zrobili w szczególności niech się wezmą z rozliczenia ich z funduszy europejskich dla mazowsza, z dotacji na szkolenia i inne imprezy działaczy PSL.

 8. Na polityce się nie znam... dodano 5 lat temu

  …za to wiem, że pracę w Urzędzie Miasta Siedlce i spółkach komunalnych mają pociotki PIS a w Starostwie Powiatowym w Siedlcach i w jego jednostkach organizacyjnych pracę mają braciaki PSL-ów. Nikt bez polecenia "od góry" tam się nie wślizgnie a konkursy na stanowiska organizują dla zabawy ku uciesze gawiedzi 😉

  • max dodano 5 lat temu

   Podziel się, więc wiedzą.. o "stołkach"

 9. młody dodano 5 lat temu

  zielone kolesiostwo już sie skończyło i pytam co psl zrobił wspólnie z po-tylko rozkradliście Polskę jak wy nie wstydzicie się oceniać i krytykować ten prawicowy praworządnie wybrany rząd?????nie macie prawa żadnego prawapolska wieś i Polacy mamy was dość na niczym się nie znacie tylko wszystko kolesie i jeszcze raz kolesie

 10. tom dodano 5 lat temu

  a PIS do kolesie tylko do kwadratu 🙂

 11. hulk dodano 5 lat temu

  Janina Ewa, Krzysztof Wawrzyniec… Ot, oblicze PSL w regionie.

 12. śnieg dodano 5 lat temu

  poczekamy, aż wszyscy znawcy nie będą się mogli nachwalić wizyty straznika żyrandola i otwarcia super mega ronda… ale to przecież PiS więc cichosza, klaszczmy w rączki i spiewajmy wesoło

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?