SPIN

O człowieku w świecie wartości w siedleckiej „Trójce”

Aneta Borkowska środa, 15 lutego 2017, 06:51 Społeczeństwo

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach od 6 lutego do 10 lutego przeprowadzono akcję edukacyjno – profilaktyczną  „Człowiek w świecie wartości”.

W związku z tym, przez cały tydzień młodzież uczestniczyła w różnorodnych przedsięwzięciach promujących pożądane wartości.

Poniedziałek

Otwarcie akcji połączone z warsztatami „Mam swój styl – nie biorę”, prowadzonymi przez psycholog Joannę Nowak.
Tego samego dnia odbyły się zajęcia z zakresu bezpieczeństwa „Cyberprzemoc”, które zainicjował Sławomir Stefaniak z siedleckiej policji. Uczniowie zdali sobie sprawę z tego, iż akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, potrafią jednak wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji – również prawnych – takich działań.
W godzinach popołudniowych Beata Gulati z UPH w Siedlcach wraz z pracownikami: Haliną Grzeszczuk, Sylwią Nowosielską, Anną Siliwoniuk – tłumaczami języka migowego oraz niesłyszącą studentką Agnieszką Ozgą, wygłosiła wykład z zakresu tolerancji i akceptacji osób z niepełnosprawnościami „Talk to me”.

Wtorek

Odbyła się prelekcja „Odpowiedzialne, świadome rodzicielstwo i planowanie rodziny”. Ewa Prokurat, położna – wyjaśniła młodzieży jak rozumieć odpowiedzialne rodzicielstwo, omówiła również zagadnienia związane z profilaktyką raka piersi i szyjki macicy.
Tego samego dnia miały miejsce warsztaty motywacyjne „Wyznaczanie celów”, które poprowadziła Maria Wyrzykowska – psycholog i doradca zawodowy.

Środa

Ks. Tomasz Koprianiuk – wikariusz Parafii Katedralnej w Siedlcach zaprezentował wykład „Rodzina – zabytek czy sprawa aktualna?”. Młodzi ludzie mieli okazję przekonać się, iż rodzina jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka.
W tym dniu mieliśmy również zaszczyt gościć Violettę Machnicką z UPH w Siedlcach. Profesor wygłosiła prelekcję na temat „Jestem z miasta … Rozważania o specyfice mowy ludności wiejskiej i miejskiej”. Uczniowie otrzymali informacje o pochodzeniu polskiego języka literackiego i jego związkach z poszczególnymi dialektami, a także o wartościowaniu ludzi poprzez język, jakim się posługują. Podsumowaniem spotkania było wysłuchanie fragmentu nagrania Historii filozofii po góralsku  ks. Józefa Tischnera.
Środa obfitowała w jeszcze jedno spotkanie. Otóż Mariusz Myrcha z Urzędu Miasta Siedlce oraz Jadwiga Adamczuk – prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Węgrowie wraz ze współpracownikami przedstawili „Przepisy prawne dotyczące właściwej opieki nad zwierzętami”. Goście uświadomili uczniom, iż pomaganie potrzebującym zwierzętom powinno być nieodzownym elementem naszego życia. Głównym celem spotkania było propagowanie postawy pełnej szacunku wobec innych istot oraz zwrócenie uwagi na problem bezdomności zwierząt i bezinteresownej im pomocy.

Czwartek

Miały miejsce warsztaty edukacyjno – profilaktyczne „Rola hierarchii wartości w życiu człowieka” przeprowadzone przez Edytę Ślubowską i Aleksandrę Jagiełło – doradców zawodowych. Zajęcia  pomogły  młodzieży usystematyzować wartości i skutecznie wdrażać je w życie.

Piątek

W ramach ostatniego dnia akcji edukacyjno – profilaktycznej odbyły się warsztaty dla młodzieży „ARS – jak dbać o miłość”, prowadzone przez Renatę Szewczak i Agnieszkę Soroczyńską – psycholog i pedagog z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach. Miały one za zadanie przekazać uczniom informacje na temat skutków zażywania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza przez młode dziewczyny będące w ciąży. Warsztaty służyły uświadomieniu młodym ludziom wartości rodzicielstwa i odpowiedzialności za dziecko od momentu jego poczęcia.

Podsumowaniem tygodnia edukacyjno – profilaktycznego było spotkanie poetyckie „Literatura moją pasją”, mające na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych a także promujące twórczość młodzieży ZSP nr 3 w Siedlcach. Głównym założeniem spotkania było przede wszystkim pokazanie, iż młodzi ludzie w różnym wieku czytają książki oraz kochają poezję. Okazuje się, iż literatura (poezja) jest wartością ponadczasową, nawet dla bardzo młodych ludzi. Spotkanie uświetnił występ uczniów naszej szkoły: Beaty Chomki, Marii Izdebskiej i Mateusza Kaczorka, którzy z całą pewnością przychylają się do słów polskiego poety Jarosława Iwaszkiewicza Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.

Inicjatorami i organizatorami akcji edukacyjno – profilaktycznej „Człowiek w świecie wartości” byli:  dyrekor oraz nauczyciele: Agnieszka Soroczyńska – pedagog szkolny, Renata Szewczak – psycholog szkolny, Urszula Konstantynowicz – terapeuta pedagogiczny, Joanna Wiącek – nauczyciel języka polskiego. Za projekt plakatu odpowiedzialny był Łukasz Chojecki – nauczyciel wspierający.

źródło oraz foto: ZSP nr 3

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?