SPIN

A tak naprawdę chodzi o Sitnika

redakcja niedziela, 26 lutego 2017, 22:44 Aktualnie, Siedlce

Nowy statut miasta miał usprawnić przebieg sesji i zapewnić właściwą interpretację złożonych zapytań i interpelacji. Ostatnia sesja pokazała jednak, że w Siedlcach przepisy sobie, a życie …. w inną stronę.

Zaczęło się od zapytania radnego Andrzeja Sitnika, który chciał, aby prezydent publicznie wyznał dlaczego nie udzielił odpowiedzi na jego interpelacje (wysokość dywidend wypłaconych miastu przez spółki miejskie, koszty dostosowania szkół do reformy oświaty, podanie liczby nauczycieli zatrudnionych w siedleckich szkołach publicznych z podaniem etatu, informację o wysokości pożyczki zaciągniętej w 2016 roku). Sitnik powołał się na paragraf 12 statutu miasta.

– Dlaczego stosuje go pan wybiórczo do radnych opozycji? – zapytał.

Sławomir Marchel:

Żeby dostać odpowiedź na interpelacje, trzeba najpierw interpelacje złożyć. Wszystkie pisma w urzędzie są rozpatrywane nie zgodnie z formą zewnętrzną – czytaj tytułem – tylko zgodnie z treścią. Czytamy treść i rozpatrujemy. A są różne procedury. Inaczej się rozpatruje sprawę w postępowaniu administracyjnym ogólnym, inaczej sprawy skarg, inaczej sprawy wniosków, inaczej informacje publiczną. Pracując nad statutem wiedzieliśmy, że mogą być z tym pewne problemy i dlatego na tym druku zapytań i interpelacji jest pouczenie. Zapytanie dotyczy spraw o charakterze jednostkowym i jest składane w celu uzyskania informacji o stanie faktycznym konkretnej sprawy. Interpelacja dotyczy spraw o zasadniczym charakterze i powinna zawierać przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające stąd pytanie. Pan na druku interpelacji stawia tylko pytanie, a to stanowczo za mało.

NIEPRAWDA – z zestawień widać, że bardzo luźno interpretowano ten zapis.  

W styczniu ubiegłego roku bez oporu za interpelację uznano pismo  Macieja Nowaka o treści:

„W imieniu mieszkańców zwracam się z prośbą o umieszczenie znaku ograniczenia prędkości do 30 km/h na ul.Okrężnej – przedłużenie w ul. Ignacego Kraszewskiego, w pobliżu Szkoły Podstawowej Nr 10.”

W kwietniu za interpelację uznano pismo radnej Jadwigi Skup o treści:

„Zwracam się z wnioskiem aby odpowiedzialne służby egzekwowały ograniczenie nośności do 20 ton na wiadukcie Warszawskim.”

W lipcu za interpelację uznano pismo radnej Jadwigi Skup o treści:

„Proszę o zamontowanie lustra drogowego na skrzyżowaniu ulic: Monte Cassino/Okrężna w celu poprawy bezpieczeństwa.”

W listopadzie za interpelację uznano pismo radnej Elwiry Banach o treści:

„Zwracam się z prośbą o uporządkowanie parkingu zlokalizowanego przy ul. B-pa I.Świrskiego (znajdującego się naprzeciwko CKiS im. A.Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce) poprzez utwardzenie/wyrównanie nawierzchni oraz wyznaczenie stanowisk parkingowych i kierunku ruchu pojazdów.”

Andrzej Sitnik:

Czy w tej kadencji jakiś inny radny otrzymał odmowę odpowiedzi na interpelację?

Sławomir Marchel:

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale nikt tak nie przeinacza faktów i informacji jak pan. Na pewno co do innych byłaby inna miara i ja się tego publicznie nie boję powiedzieć. O mało pan skarbnika nie wykończył przez takie zapytania. Bo tak to się wydaje gładko, ale pan zadaje tyle pytań i dla pana teraz pracują nad odpowiedzią i w CKiS, i w MOKu. Ma pan prawo pytać, ale to prowadzi do tego, że nasz przyjaciel skarbnik jak przejdzie na emeryturę, to nie będzie siedział tylko pisał wyjaśnienia do prokuratury. Jeśli ktoś uważa, że jest to w porządku to dobrze, ja uważam, że jest to absolutnie odwrotnie.

TRUDNO JEDNOZNACZNIE OCENIĆ – Podczas sesji często dochodzi do „przeinaczania” wypowiedzi. 

Andrzej Sitnik:

To była odpowiedź, czy komentarz do jakichś spraw, o które nie pytałem? Ja zadałem konkretne pytanie i proszę, aby pan nie pisał powieści, tylko udzielił mi odpowiedzi na pytanie, czy w tej kadencji prezydent odmówił odpowiedzi któremuś z radnych. A dlatego o to pytam, bo czytałem interpelacje innych i różnicy w treści i pytaniu nie widzę. Może mi pan odpowiedzieć? Krótko, tak czy nie?

PRAWDA  – w minionym roku kilka razy pojawiały się podobne tematy.

W marcu radny Mariusz Dobijański złożył zapytanie:

Proszę o informację dotyczącą liczby nauczycieli przebywających obecnie na urlopach dla poratowanie zdrowia oraz szacowanej liczby takich nauczycieli, którzy będą zmuszeni ratować swoje zdrowie w związku ze zmianą sposobu realizacji obowiązku edukacji sześciolatków.

W grudniu radny Robert Chojecki złożył zapytanie:

Proszę o informację, jakie są koszty dostosowania infrastruktury technicznej budynków szkolnych do wytycznych reformy oświaty?

W grudniu radny Mariusz Dobijański złożył interpelację:

Proszę o informację, czy ZUO wypłaca dywidendę swoim właścicielom, jeśli tak to w jakiej wysokości i czy obowiązek taki nałożonyzostał jeszcze na jakąś inną spółkę miasta?

Sławomir Marchel:

Ja zacytuję pismo jakie pan otrzymał: Szanowny panie radny, w intencji prezydenta miasta nie było i nie jest utrudnianie któremukolwiek mieszkańcowi miasta a w szczególności radnemu miasta dostępu do informacji, które wiążą się z wykonywaniem zadań publicznych przez miasto.
Jest to nasz obowiązek, my o zadaniach publicznych informujemy. Natomiast przeraża mnie pan, że pisze do mnie i do prezydenta „radny rady miasta Siedlce”, nie ma „radnego rady”, pan jest członkiem rady, no ale pisze pan wniosek, widzę że panu jakiś prawnik pisał. Przeczytam co to jest wniosek.

NIEPRAWDA – Sekretarz próbował wyśmiać Andrzeja Sitnika, ale sformułowanie „radny Rady Miasta Siedlce” jest zapisane w Statucie Miasta. Nigdy też podczas sesji do radnych nie zwracano się per … „członku”.

Andrzej Sitnik: 

Czy pan odpowie na moje pytanie?

Sławomir Marchel:

Odpowiadam właśnie.

Andrzej Sitnik:

Czy prezydent odmówił komuś odpowiedzi czy nie?

Sławomir Marchel:

Ale czemu pan mi przeszkadza? Co to? Targowisko jest? To, że ktoś zadaje pytanie, to nie znaczy, że ma uzyskać odpowiedź jaką chce. Tutaj się podpisuje pan jakimiś wyrokami. Przy informacji publicznej sprawdzamy czy mamy taką informację czy nie mamy, czy jest to informacja prosta czy przetworzona czy do ponownego wykorzystania. Każde pismo musi być odpowiednio zakwalifikowane i rozpatrzone.

Andrzej Sitnik:

Czy już teraz mogę? Więc jeszcze raz pytam jak pan sekretarz chce to odpowie, a jak nie to proszę mi odpowiedzieć że nie. Czy prezydent…

Sławomir Marchel:

Proszę pana, nikomu nie odmówił i panu też nie odmówił. Wyjaśnialiśmy to wysyłając do pana pismo i to wszystko. Nie było odmowy.  

TRUDNO POWIEDZIEĆ – Andrzej Sitnik w styczniu złożył druk z prośbą o podanie jakie koszty będzie musiała ponieść każda szkoła w związku z dostosowaniem jej do  wymogów reformy oświaty. Odpowiedź na druk brzmiała: „Uprzejmie informuję, iż prośba z dnia (…) nie stanowi interpelacji w świetle § 12 Statutu Miasta Siedlce.”

Ostatecznie Andrzej Silnik zwrócił się o udzielenie odpowiedzi na swoje pytania na zasadzie informacje publicznej.

29 komentarzy

 1. no no dodano 4 lata temu

  Naj…..szy Sekretarz w historii Miasta …a jaki butny. Wielkie panisko.

 2. ROKI dodano 4 lata temu

  Ostatnie pod drygi , za rok o tej porze gość takiego formatu zrezygnuje wymięknie,opinia publiczna dowie się o takich panach, ciekawych informacji.

 3. Czytelnik dodano 4 lata temu

  Szkoda że jeszcze trzeba oglądać kogoś takiego jak p. Sekretarz. Czy nie ma ludzi kompetentnych. Brawo p. Sitnik. Dobra robota nie odpuszczaj Pan.

 4. ppp dodano 4 lata temu

  Ludzki Pan, na kolana chamy.

 5. zdziwiony dodano 4 lata temu

  Szanowny Panie Marchel, pana przyjaciel skarbnik nie robi nikomu łaski, że odpowiada na pytania. Jeżeli robi dobrze nie musi się na emeryturze obawiać wyjaśnień do prokuratury. Słuchałem tych jego wypowiedzi z sesji, publikowanych na waszej stronie, przecież to bełkot i rozmydlanie tematu. Może czas żeby Pan skarbnik odpowiadał Tak-Tak, Nie-Nie. Bełkot pozostaw dobry człowieku rzecznikowi.
  A jeżeli chodzi o Pana Sitnika. Przeczytaj ten budżet miejski człeku i przestań pytać w stylu: zapytam a nóż trafię w czuły punkt. Magellana katowałeś Pan przez 4 sesje i zamiast konstruktywnej krytyki wyszedłeś na pieniacza bo pan skarbnik doświadczeniem Cie zabił tak pięknie rozmydlił temat. Zwolnij człeku doradców bo z takimi, prezydentem nie zostaniesz.

 6. hehe dodano 4 lata temu

  A pani redaktor tak zawalona robotą, że czekał CAŁY miesiąc z publikacją? Czy działanie obliczone na "podkręcenie" atmosfery przed najbliższą sesją?

 7. JoannaT. dodano 4 lata temu

  Już niedługo i wiele spraw ujrzy światło dzienne.
  Już niedługo.
  Brawo panie Andrzeju. tak trzymać.
  ZMIANA, musi być!!!!!!!!!!!! Spojrzeć na nasze miasto- ciągle jeden układ! I z jednym się zgodzę z prezesem- (czego do tej pory nie robiłam) pogonić towarzystwo wzajemnej adoracji, już wystarczy.

 8. Siedlczanin dodano 4 lata temu

  Mam swoje zdanie na temat Sitnika i nie zagłosuję na Niego tyle w temacie!

 9. jak długo można tak lekceważyć Radnego dodano 4 lata temu

  Arogancja władzy sięga Himalajów. Status radnego na terenie miasta to niczym status posła. Psim obowiązkiem jest udzielić odpowiedzi i żadne głupie tłumaczenie nie ma się do powstałej sytuacji. Panie Marchel obowiązkiem urzędnika jest bezwzględnie udzielić informacji. A swoją drogą nie Pan jest właściwą osobą do dyskusji z radnym – Pan jest do wykonania prośby Radnego.

  • popieram dodano 4 lata temu

   jak długo?

  • :) dodano 4 lata temu

   Tobie się kolego coś pomyliło. Status posła???
   Ustawa o samorządzie… do lektury przystąp.
   Wychowaliśmy radnych obiboków którzy zamiast nas reprezentować urastają do rangi świętych krów. Tyle samo mu się należy co każdemu innemu mieszkańcowi nic więcej nic mniej.

 10. ujmuje sie... dodano 4 lata temu

  Ujmuje się Marchel za Paryłą. Zapomina że zas…ym obowiązkiem Paryły jest pracować bo za to bierze sowite wynagrodzenie. Praca to między innymi pisanie wyjaśnień i udzielanie informacji. Łaski nikomu nie robi. A na marginesie …..to on wybrał Magellana (jego głos zdecydował o wyborze) i niech sie tłumaczy. A może i będzie odpowiadał z innej pozycji…..Zatem pokory panie sekretarzu.

 11. Gall dodano 4 lata temu

  To co się dzieje u nas w mieście to przechodzi ludzkie pojęcie. Raport z kontroli CBA ma ze 40 stron pięknie tam widać jak Skarbnik z Prezydentem łamią prawo ukrywają kredyty z Magellana zeby nie wpaść w objęcie komisarza na foltelu prezydenta. I co ??? Nic !!!!
  Czy jakikolwiek prokurator zainteresował się tematem dwa paragrafy kodeksu karnego … przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków ….
  Dlaczego radni nie złożą zawiadomienia ? Dlaczego taka bezczynność w tej materii ?

 12. Do Siedlczanina dodano 4 lata temu

  Panie radny Adamie T. czemu nie popiera Pana Andrzeja? Czy wystarczą Panu granty na SPR? Czy nowe władze mogą je zabrać?

 13. Jeden głos dodano 4 lata temu

  Z tego co wiem CBA i Bezpartyjne Siedlce złożyły doniesienie do prokuratury i prokuratura wszczęła postępowanie. Czy to nie aby tylko jeden z przykładów takiego zachowania? Czy to arogancja, buta, pewność siebie? Czy to nie świadczy jedynie o panice i strachu? Czy nasze miasto nie zasługuje na więcej niż …?

  • Co z tą sprawą u prokuratora dodano 4 lata temu

   Zamieciona pod dywan?

 14. aa dodano 4 lata temu

  Teraz rozumiem dlaczego u nas tyle kościołów

 15. Lakme dodano 4 lata temu

  W Siedlcach to dopiero zagrozona jest demokracja!!! O ile jeszcze jest bo obecna wladza miasta dazy do zupelnej likwidacji jakiejkolwiek opozycji. Pis, sts i po ttworza w Siedlcach klike. Buta i arogancja wladzy sa niebywale. Jedyna realna opozycja jest p. Sitnik, ktorego chca uciszyc. Panie Andrzeju nie daj Pan sie!!!

 16. ;0 dodano 4 lata temu

  Panie Sitnik proszę nie odpuszczać!!!! PO PIS STS tak się tutaj "urządziły" że jak Panu się nie uda ich przegonić to pójdziemy z torbami….

 17. Ooooo dodano 4 lata temu

  DO WSZYSTKICH KTÓRYM ZALEŻY NA SIEDLCACH!
  Jeśli czytacie ten materiał i komentarze pod nim to znaczy że nie jest wam wszystko jedno! Gorąca prośba!!!… UDOSTĘPNIAJCIE TEN MATERIAŁ NA SWOICH PROFILACH!…. Nie dysponując "partyjną machiną propagandową" bardzo trudno jest dotrzeć do ludzi z alternatywnym przekazem. Zależy nam żeby jak najwięcej ludzi dowiedziało się jak wygląda u nas demokracja i jaka jest faktycznie sytuacja miasta! Ludzie z stowarzyszenia robią bardzo dużo ale wasza pomoc i zaangażowanie jest bezcenne! Wasze jedno kliknięcie bardzo nam pomoże!

 18. sdfs dodano 4 lata temu

  TW Andrzej

  • wesoły lulek dodano 4 lata temu

   Mało ci jednego wyroku iwonko… ?

   • :) dodano 4 lata temu

    Dobre!!!! 😉

   • a jest prawomocny dodano 4 lata temu

    czy jeszcze apelują?
    Może ktoś podac info w tym temacie.

 19. Przyjaciel dodano 4 lata temu

  Panie Sitnik trochę j…j spytaj pan o TW w Urzędzie Miasta i w Spółkach ,niech święci się określą. Jan , Zorro , Roki i inni proszą . amen

 20. Blanka dodano 4 lata temu

  Nie zaglądałam do SPIN-u od samorządowej kampanii wyborczej, ale widzę, że tu jakby czas się zatrzymał. Nie ma żadnych postępów w komunikacji pomiędzy jednym i drugim "obozem". Szkoda, bo żyjemy i będziemy żyć jeszcze jakiś czas w tym samym mieście. Panowie z jednej i drugiej strony: kiedy w końcu dojrzejecie do zmiany strategii i stylu pełnienia swoich obowiązków wobec mieszkańców? Polityką tych działań nie nazywam, bo byłoby na wyrost.

 21. Mareczek Zbucki dodano 4 lata temu

  Dobrze ze Sitnik ich tak kopie no to straszne nieroby są i rozkradzacze. Niech się tłumaczą teraz ze wszystkiego … Szkoda że Kudelski przez te swoje Prezydentowanie nic dla miasta nie zrobił.
  Ciemni są i nie chcą nic robić tylko ciągle tłumaczą się BRAK PIENIĘDZY.

  • Stefanek Zbucki dodano 4 lata temu

   Jak to nic? Musisz być bracie ślepy albo żyć w odmiennym stanie świadomości skoro nic nie widzisz! Przejdź się po mieście. Ochłoniesz to zobaczysz! Żal mi Ciebie!

 22. SIEDLCZANIN dodano 4 lata temu

  TW to nasza zmora ,teraz to bohaterzy w naszym mieście, niedługo pomniki będą takich szpiclów . Panie Andrzeju jesteśmy z panem pogonimy w wyborach tych bohaterów .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?