SPIN

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – uroczystości

Aneta Borkowska wtorek, 28 lutego 2017, 06:28 Społeczeństwo

Od 2011 roku, dzień 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Hołd oddawany w całej Polsce Żołnierzom Wyklętym, którzy w latach 1944 – 1963 z bronią w ręku walczyli przeciwko komunistycznemu i sowieckiemu zniewoleniu, jest lekcją historii o tragicznych czasach opresji i odważnych, młodych ludziach, chcących żyć w prawdziwie wolnej Polsce. W PRL, mieli być jednak wymazani z pamięci i kart historii przez polskich komunistów.

Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Siedlcach zainaugurował w niedzielę, 26 lutego II Siedlecki Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dystans biegu, czyli 1963 metry nawiązuje do roku śmierci ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął na Lubelszczyźnie.

Program uroczystości 1 marca

godz. 11. – msza w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Kościół Garnizonowy, Plac Tysiąclecia,
godz. 12. – przemarsz uczestników uroczystości w asyście Orkiestry Wojskowej w Siedlcach na Skwer Wileński,
godz. 12.15 – uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK
Skwer Wileński (hymn państwowy, wystąpienie prezydenta, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów, zapalenie zniczy pamięci, część artystyczna w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3 im. T. Kościuszki),
godz. 18. – wykład: „Dziewczyny „Wyklęte” Podlasia i Mazowsza represjonowane przez komunistów w latach 1944-1956″. Muzeum Regionalne,

źródło: UM Siedlce

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?