SPIN

Dobry miniony rok i obiecująca przyszłość

redakcja poniedziałek, 6 marca 2017, 23:34 Siedlce

Wydzielenie zakładu konstrukcji stalowych w Siedlcach ze struktur Polimeksu-Mostostalu wyszło naszemu miastu na dobre. W ciągu roku Mostostal Siedlce zwiększył zatrudnienie o ponad 100 osób, a zamówienia są do końca roku.

– Siłą tego zakładu są pracownicy i udowadniamy to właśnie jako samodzielna spółka – mówi Andrzej Hojna, prezes Mostostalu Siedlce. – To nie maszyny, które tutaj stoją, nie hale, tylko zespoły produkują wyroby, które są konkurencyjne na świecie – podkreśla.

Dzisiaj siedlecki zakład odwiedził minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezes Polimeksu-Mostostalu Antoni Józwowicz.

– Kondycja naszego zakładu wydaje się bardzo dobra. Zatrudniamy 1680 pracowników plus 180 w zakładzie usług technicznych. A obłożenie produkcji mamy już praktycznie na cały ten rok. To sytuacja, która rzadko się zdarza – przyznaje Hojna. – Kiedyś staraliśmy się o kontrakty z największych firm światowych natomiast teraz, kiedy otwiera się droga rozwoju energetyki, mamy nadzieję, że z tego tortu też uszczkniemy.

W ciągu ostatniego roku na lepsze miała zmienić się sytuacja pracowników.

– Były podwyżki o złotówkę do każdej godziny, plus nagrody i świadczenia oraz premie. Teraz toczą się rozmowy na temat następnych podwyżek, były też ruchy etatowe, staramy się, aby ludzie byli zadowoleni z miejsc pracy – wylicza prezes Mostostalu Siedlce i przyznaje, że zakład cierpi raczej na brak rąk do pracy. – Borykamy się z brakiem spawaczy i inżynierów i jeżeli nie utrzymamy tych, których mamy nie poradzimy sobie.

W zależności od produkcji zmienia się zatrudnienie. Od momentu, kiedy spółka uzyskała samodzielność, przyjęto ponad sto osób.

– Jeżeli ziszczą się kolejne plany na najbliższe pięć lat, to myślę, że zatrudnienie jeszcze wzrośnie.

W tej chwili z relacji prezesa wynika, że średnie wynagrodzenie wynosi około 3800 zł brutto (z nadgodzinami, premią itp.).

W trakcie wizyty w Siedlcach, Tchórzewski i Józwowicz poinformowali o dokapitalizowaniu PxM na początku tego roku kwotą 300 mln złotych. Choć na zakład w Siedlcach, ta decyzja nie miała bezpośredniego przełożenia, to nie jest bez znaczenia.

– Jeśli w grupie są pieniądze, to my też możemy skorzystać, na przykład dostać więcej środków na gwarancje, które są potrzebne do zwierania kontraktów i na pewno z tego skorzystamy.

Komentarze (1)

  1. zdziwony dodano 4 lata temu

    3800 zł średnia w Mostostalu z nadgodzinami i premiami? Gdzie do średniej wliczani są też prezesi, kierownicy, itd.? To biednie… .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?