SPIN

7. rocznica katastrofy smoleńskiej w Siedlcach: Wypadek czy zamach?

redakcja poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 22:22 Siedlce

– Do dzisiaj nie wiemy, nie wiemy do końca czy to był wypadek, czy też zamach, czy to był kolejny mord na naszym narodzie – mówił podczas obchodów smoleńskich prezydent Siedlec.

Znicze i kwiaty pod repliką tablicy smoleńskiej oraz pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i msza św. w kościele pw. św. Stanisława – tak Siedlce uczciły 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Na miejscu były poczty sztandarowe szkół i władze oraz przedstawiciele miejskich instytucji.

Uroczystości rozpoczęły się podobnie jak w  latach minionych o godz. 8.15 od odśpiewania hymnu państwowego. W dalszej kolejności wyczytano nazwiska wszystkich 96. ofiar katastrofy, która miała miejsce 10. kwietnia 2010 r. Swoje przemówienie tradycyjnie wygłosił prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, który podkreślił, że tylko rzetelne wyjaśnienie przyczyn tragedii może przynieść spokój wielu Polakom.

Zginął  kwiat naszego narodu łącznie z panem prezydentem. W kilku słowach przypomnijmy dlaczego oni tam polecieli. Polecieli, aby dać świadectwo Europie i całemu światu o ludobójstwie jakie dokonało się na polskich oficerach. Nie można zapomnieć, że trzeba tamto wydarzenie w Katyniu nazwać ludobójstwem. Bo cały czas były wątpliwości czy to było ludobójstwo czy nie. Najpierw było okryte tajemnicą kto to zrobił. Niemcy mówili, że to Rosjanie, a Rosjanie że Niemcy. Prawda wyszła, ale próbowano ją znowu przykryć, że to nie ludobójstwo. I trzeba było być tam, żeby powiedzieć całemu światu, że nie można zabijać ludzi strzałem w tył głowy.

Wojciech Kudelski podkreślił, że do tej pory przyczyny katastrofy smoleńskiej nie są znane.

Tragedia jaka wydarzyła się, pogrążyła nasz naród w wielkiej żałobie. Do dzisiaj nie wiemy, nie wiemy do końca czy to był wypadek, czy też zamach, czy to był kolejny mord na naszym narodzie? My gromadzimy się po raz kolejny w tym miejscu przed tą tablicą, którą siedlczanie ufundowali po to, żeby w pewnym sensie wywrzeć presję, żeby wróciły do Polski główne dowody tamtej tragedii: samolot i czarne skrzynki. Przecież to by wyjaśniło wiele, a odpowiednia międzynarodowa komisja potwierdziłaby taki stan czy inny.

Wyjaśnienie przyczyn katastrofy jest konieczne nie tylko ze względu na spokój Polaków, ale także na poprawę relacji Polska – Rosja.

To co się dzieje w tej chwili koło Katynia i koło katastrofy smoleńskiej pogłębia tylko przepaść pomiędzy naszymi narodami niepotrzebną przepaść, bo my moglibyśmy żyć w pokoju z narodem rosyjskim, bo przecież tam są tacy sami ludzie jak my. Ale przy takim niewyjaśnieniu rodzi się nieufność, rodzą się niepotrzebne emocje. I myślę, że po to tu jesteśmy, żeby z Siedlec też poszedł taki głos: wyjaśnijcie wszystko, do końca, bo my nigdy nie zapomnimy. Nie zapomnimy o naszych braciach, którzy oddali tam życie. Z różnych opcji. My zawsze będziemy o nich pamiętali. W modlitwie i takich spotkaniach.

Po uroczystościach pod tablicą odprawiona została msza św. a po niej złożono kwiaty pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

8 komentarzy

 1. Darek dodano 4 lata temu

  To, co się dzieje w tej chwili koło Katynia i koło katastrofy smoleńskiej pogłębia tylko przepaść pomiędzy Polakami, niepotrzebną przepaść … skłócić naród, promować małych, lojalnych wazeliniarzy, zniszczyć resztki prawdziwej demokracji.. to jest prawdziwy zamysł tego małego człowieka.

 2. Anonim dodano 4 lata temu

  ŻENADA I WSTYD ALE TE TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI MUSZĄ TAKI CYRK CO MIESIĄC PRZEDSTAWIAĆ ,DZIELIĆ SPOŁECZEŃSTWO BYLE PRZY K… CIE, KASA SIĘ LICZY A NIE LUDZIE, WIDZIAŁEM TO W MEDIACH .amen,

 3. ppp dodano 4 lata temu

  Kudelski jak wierny żołnierz PiS, powtarza to co partia nakazała. Dobre dla powiatowej ciemnoty.

 4. Wredna Maupa dodano 4 lata temu

  Ten jak coś palnie, to nie wiadomo czy się śmiać czy płakać!

 5. POPIS dodano 4 lata temu

  Kudelski to aparatczyk pisowski i robi wszystko co Kaczyński każe i Macierewicz. Kudelski to Rada Polityczna pisiu i nikt poważny nie uwierzy w jego rządy obiektywne w tym mieście.Na rządach tej beznadziejnej partii to najbardziej skorzystają kler który lata z tacą i Holendrzy bo tylko wiązanki i wieńce jak za PRL.

 6. y. dodano 4 lata temu

  Ładną szopkę zrobili. Ale przecież to nie te święta!

 7. Andrzej dodano 4 lata temu

  Jest pięknie! Jeszcze Polska nie zginęła! Państwo to nie … hejterzy!

 8. Joanna dodano 4 lata temu

  A dlaczego nie ma nic o 77. rocznicy zbrodni katyńskiej? SPIN zapomniał ?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?