SPIN

X Siedlecki Jarmark św. Stanisława

Aneta Borkowska czwartek, 20 kwietnia 2017, 08:50 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 5 i 6 maja na X Siedlecki Jarmark św. Stanisława. Plac gen. Wł. Sikorskiego, ul. Kilińskiego, ul. Pułaskiego.

Siedlecki Jarmark św. Stanisława to impreza o charakterze targowo-wystawienniczym, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnych twórców i rzemieślników, posiadających bogaty dorobek kulturowy, nieeksponowany dotychczas na ponadlokalnym poziomie. Co roku znacząco zwiększa się liczba chętnych do prezentacji ginących zawodów rzemieślniczych. Siedlecki Jarmark stał się dla wielu szansą do szerokiej promocji regionalnych produktów i tradycyjnych dla regionu potraw.

Wydarzenie to nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych. Tak jak wówczas, niewątpliwie stanie się atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych.

Oficjalnie otwarcie Jarmarku zaplanowane na godz. 11:00 uświetni występ Warszawskiej Kapeli z Targówka – jednej z najlepszych kapel w Polsce, która zaprezentuje folklor warszawski. W jej repertuarze znajdują się szlagiery Stanisława Grzesiuka –  największego barda powojennej Warszawy – takie jak: U Cioci na imieninach, Bal na Gnojnej, Zimny Drań, i wiele innych przebojów w nowych aranżacjach folkloru miejskiego Warszawy. Podwójny jubileusz 10-lecia Jarmarku św. Stanisława i 470-lecia Miasta Siedlce osłodzi tort urodzinowy.

W tym roku dwudniowym targom towarzyszyć będzie Wioska Ginących Zawodów i Rzemiosł – plenerowy pokaz historyczny. W ramach tego wydarzenia będzie można odbyć podróż szlakiem ginących zawodów. Odwiedzimy warsztat garncarski – rzemiosło znane na ziemiach polskich od ponad tysiąca lat. Podczas warsztatów garncarz zaprezentuje sposoby przygotowywania gliny oraz różnorodne techniki toczenia przedmiotów na kole: dzbanów, mis, kufli czy świeczników. Widzowie będą mieli również możliwość poznania fragmentów historii garncarstwa, bajek i anegdot związanych z tym starym zawodem. Podczas pokazu interaktywnego Dawna polska wieś przedstawionych zostanie wiele sprzętów wyposażenia gospodarstwa chłopskiego. Uczestnicy mogą popróbować swoich sił np. w ubijaniu masła w kierzance czy mieleniu mąki w drewnianym młynie żarnowym oraz ubić kaszę w ponad stuletniej stępie. Warsztat prząśniczy  zaprezentuje przędzenie na tradycyjnym kołowrotku oraz na różnego rodzaju krosnach tkackich. Chętni będą mogli sami wykonać bransoletkę z wełny, zrobić krajkę na średniowiecznym krosienku lub spróbować pracy na kołowrotku tkackim Olejarnia przedstawi pokaz tłoczenia oleju w historycznych strojach i urządzeniach. Podczas pokazu olej przygotowywany będzie z naturalnych nasion, które mielone są w młynie, w następnej kolejności prażone w piecyku opalanym drewnem, a na koniec wyciskane na tradycyjnej prasie śrubowej,  tak jak robili nasi pradziadowie 100 i więcej lat temu. Prasa używana podczas pokazu jest wyjątkowa ponieważ jest jedną z dwóch mobilnych tłoczni oleju w Polsce.

W programie tegorocznego Jarmarku znajdzie się również Święto Mleka organizowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską. W programie przewidzianych jest  wiele atrakcji, gier, konkursów, quizów, tak dla dzieci jak i dorosłych. Ponadto, już tradycyjnie, pierwszego dnia Jarmarku w piątek, odbędą się Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, podczas których gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne będą miały możliwość zaprezentować się z najlepszej strony, aby zachęcić młodzież do wyboru właśnie ich placówki. Nadleśnictwo Siedlce zaprasza na Regionalne Święto Lasu – do odwiedzenia stoisk edukacyjnych Lasów Państwowych, na interaktywną wystawę edukacyjną, ścieżkę zmysłów. Również 5 maja będziemy mieli okazję do świetnej zabawy kulinarnej. V Kulinariada stała się świętem smakoszy i miłośników gotowania. Może w niej wziąć udział każdy, kto ma smykałkę do kucharzenia. Wystarczy przygotować potrawę wykorzystując najprostsze i niedrogie produkty, charakterystyczne dla naszego regionu.

W sobotę 6 maja części targowo wystawienniczej towarzyszyć będą występy na scenie folkowej z udziałem regionalnych zespołów i kapel ludowych. Prezentacje artystyczne na scenie folkowej rozpoczniemy od koncertu ZPiT „Sokołowianie” działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. W repertuarze Kapeli znajdują się piosenki podlaskie, kurpiowskie, warszawskie, lubelskie, krakowskie i rzeszowskie. Tego dnia zaprezentuje się również ZPiT Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz. „Chodowiacy” są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. W swoim repertuarze posiadają tańce narodowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura; suitę podlaską, lubelską, rzeszowską, biłgorajską, kujawską, kurpiowską, kaszubską, żywiecką oraz tańce słowackie i ukraińskie. Program przeplatany jest piosenkami z regionów, a całości towarzyszy kapela.

Prezentacje na scenie folkowej Jarmarku zakończy Kapela Praska  popularyzująca folklor Warszawy od 1988 r.

Program X Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława:

5 maja (piątek)
– godz. 10:00 – 18:00 – Prezentacje Targowe / Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych / Miasteczko Rozrywki dla dzieci / Wioska Ginących Zawodów i Rzemiosł / Święto Mleka / Regionalne Święto Lasu – stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, interaktywna wystawa edukacyjna, ścieżka zmysłów,
– godz. 10:30 – koncert Kapeli z Targówka cz. 1,
– godz. 11:00 – Uroczyste otwarcie X Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława / Tort urodzinowy z okazji 470-lecia Miasta Siedlce,
– godz. 11:15 – koncert Kapeli z Targówka cz. 2,
– godz. 12:00 – prezentacje artystyczne siedleckich placówek oświatowych w ramach Targów Edukacyjnych,
– godz. 15:00 – koncert Kapeli Siedleckiej
– godz. 16:00 – V Siedlecka Kulinariada pod patronatem Siedleckiego Browaru Restauracyjnego BROFAKTURA – święto smakoszy i miłośników gotowania, konkurs kulinarny,

6 maja (sobota)
– godz. 10:00 – 18:00 – Prezentacje Targowe / Miasteczko Rozrywki dla dzieci / Wioska Ginących Zawodów i Rzemiosł / Święto Mleka / „U Patrona Miasta na imieninach” – prezentacje artystyczne,
– godz. 11:00 – koncert Kapeli i Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego,
– godz. 12:30 – koncert Kapeli i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz
– godz. 15:00 – koncert Kapeli Praskiej z Warszawy

7 maja (niedziela)
– godz. 10:15 – msza w intencji pomyślności Miasta i Jego Mieszkańców. Kościół pw. św. Stanisława BM, ul. Floriańska 3

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.