SPIN

Sprawdzą nasze śmieci

Aneta Borkowska niedziela, 7 maja 2017, 19:40 Siedlce

Władze Siedlec chcą uszczelnić system segregacji i odbioru odpadów. Od maja w wydziale gospodarki komunalnej pracuje osoba, która sprawdzi czy mieszkańcy bloków … nie kłamią. Otwarty zostanie każdy pojemnik.

Dostaliśmy jeden etat i jest od maja osoba, która w zakresie swoich obowiązków ma kontrolę nad tym, jak zbierane są odpady w zabudowie wielorodzinnej – mówi Małgorzata Furmaniak, kierownik referatu ochrony środowiska siedleckiego urzędu miasta.

Władze Siedlec mają problem z prawdomównością mieszkańców. Zdecydowana większość z nas zadeklarowała, że będzie swoje odpady segregować, a tego nie robi.

W osłonach śmietnikowych przy blokach, w zmieszanych odpadach jest za dużo takich, które powinny być posegregowane i wrzucone w odpowiednie pojemniki – tłumaczy Furmaniak i uspokaja, że na początku urząd będzie kładł nacisk na rozmowę. – Nie będziemy od razu nalotów i kar. Najpierw musimy spotkać się z zarządcami, ustalić współpracę oraz to kiedy i jak będziemy przeprowadzać kontrole odpadów w wiatach śmietnikowych. Bo te mogą odbywać tylko w ich obecności zarządcy.

Urzędnicy po tylu latach od wprowadzenia tzw. ustawy śmieciowej już wiedzą, które rejony w jakim sektorze są najbardziej oporne w kwestii segregacji odpadów. Na pierwszy ogień pójdzie najprawdopodobniej sektor pierwszy – centrum Siedlec.

Trzeba będzie zajrzeć do każdego pojemnika z odpadami zmieszanymi i segregowanymi – przyznaje Małgorzata Furmaniak. – Od razu widać jeśli w odpadach zmieszanych jest dużo plastiku i papieru.

Czy pomysł się sprawdzi? Wszystko jak zwykle „wyjdzie w praniu”.

8 komentarzy

 1. Emigrant dodano 5 lat temu

  Jak chcą by ludzie segregowali to niech ludziom zaczną płacić za to jak w Niemczech np. Automaty na szklane butelki i plastikowe na początek.

 2. aaaaaaaaaaaaaaaaaa dodano 5 lat temu

  Codziennie ktoś sprawdza.
  Chciałbym zobaczyć jak ta Pani/Pan (etatowy)sprawdza te śmieci.

 3. ztejsamejstrony dodano 5 lat temu

  Już dawno powinni tak zrobić. Spółdzielnia umyła ręce bo to problem miasta. Z moich obserwacji wynika, że nie więcej 15 % spółdzielców segreguje.

 4. ztejsamejstrony dodano 5 lat temu

  Dodam, że gazetka spółdzielców też trafia nie tylko do pojemnika na papier.

 5. Kierowca dodano 5 lat temu

  No sprawdzą, określą wspólnoty, tylko jak dotrzeć do mieszkańców?! Pomyślał ktoś nad tym?! Bo naklejanie kodów kreskowych na worki nie przejdzie bo to już inwigilacja! Ludzie póki nie są personalnie odpowiedzialni to lachę będą kładli… tak więc kolejne stanowisko dla stanowiska – kogoś znajomy za długo był bezrobotny pewnie…

 6. Anonim dodano 5 lat temu

  Prawdomówność… Władze Siedlec mają problem z prawdomownoscią mieszkańców? Co natomiast mają powiedzieć mieszkańcy o prawdomówności władzy? Poświadczenie nieprawdy przez Prezydenta i mijanie się z prawdą najdelikatnie rzecz ujmując w mediach… To budujący wzór do naśladowania? Siedlczanie czas wstać z kolan. Panie Andrzeju w Panu jedyna nadzieja dla tego miasta.

 7. Anonim dodano 5 lat temu

  Taaa, jak poczytałem te gazetki na temat segregowania, to wychodzi na to, że mało co nadaje się do posegregowania. Oni chcą już super gotowy surowiec, ma być umyty, pudła papierowe bez taśm i folii naklejonej, ze szklanej butelki trzeba metalowe lub plastikowe części zdemontować itp. itd. I jeszcze chcą coraz więcej kasy gdy dostają praktycznie czysty surowiec do przetworzenia? Niedoczekanie.

 8. Lubunia dodano 5 lat temu

  Segregujemy, a tu przyjeżdża samochód i do jednego kontenera wrzuca śmieci niesegregowane i plastik i szkło. I co na to Urząd? Mam zdjęcia

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?