SPIN

Uczniowie z PG nr 6 najlepsi z wiedzy krajoznawczej

Aneta Borkowska środa, 17 maja 2017, 10:12 Społeczeństwo

W maju w Kozienicach odbył się III etap eliminacji wojewódzkich w ramach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego.

Trójosobowe drużyny (laureaci eliminacji rejonowych) stanęły do rywalizacji w ośmiu konkurencjach, w podziale na grupy wiekowe (szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne).

Po podliczeniu wszystkich punktów turniejowych drużyna z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Siedlcach – w składzie: Jakub Boruta, Gabriela Czarnocka i Jakub Kiełczykowski zajęła I miejsce.

Drużyną opiekuje się Grzegorz Matejczuk – nauczyciel geografii, opiekun szkolnego koła turystyczno-krajoznawczego. Zwycięzcy reprezentować będą województwo mazowieckie podczas finału centralnego, który zostanie przeprowadzony w Ustrzykach Dolnych w dniach 8-11 czerwca.

Tegoroczna rywalizacja miała ciekawy przebieg. Na początku do rozwiązania był test z wiedzy krajoznawczej, topograficznej oraz z zasad ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy. Następnie uczniowie rozpoznawali na fotografiach atrakcje turystyczne województwa podkarpackiego. Kolejna konkurencja polegała na planowaniu wycieczki. Startujący dostawali tekst opisujący wycieczkę „z lukami”, które należało uzupełnić korzystając z mapy Bieszczadów. „Samarytanka” czyli udzielanie pierwszej pomocy było bardzo urealnione. Jeden pozorant w panice wykrwawiał się przez otwarte złamanie przedramienia, a dwóch zdrowych pozorantów utrudniało prowadzenie akcji ratunkowej. Dwie pielęgniarki w roli sędziów oceniały zachowanie drużyny i sposób w jaki radzą sobie z problemem. Dalej było pakowanie plecaka na wycieczkę, gdzie ocenie podlegał sposób pakowania i dobór ekwipunku. Ciekawą konkurencją była gra azymutowa, która polegała na wyznaczeniu trzech azymutów do trzech punktów, a następnie oszacowaniu odległości między nimi. Przedostatnią konkurencją był rowerowy tor przeszkód, a na koniec marsz na orientację.

W czasie zawodów dobrze zaprezentował się siedlecki Międzyszkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny „Wędrowcy”, który zakończył rywalizację w województwie mazowieckim na III miejscu.

Finałowi krajowemu imprezy towarzyszą zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, orientacji w terenie, podstaw organizowania turystyki szkolnej i młodzieżowej, obsługi urządzeń systemu GPS, questów, topografii i terenoznawstwa, psychologii zarządzania sobą i grupą.

Turniej organizowany jest już po raz 45 przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

oprac. materiału: PTTK „Podlasie” Oddział w Siedlcach

Komentarze (1)

  1. Wojtek dodano 4 lata temu

    Gratuluję Uczniom i ich Opiekunowi. Życzę dalszych sukcesów.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?