SPIN

Potrzebne pieniądze – będą obligacje

redakcja niedziela, 28 maja 2017, 23:03 Siedlce

Władze Siedlec chcą wyemitować 19 tysięcy obligacji na kwotę 19 milionów złotych. Chcą nimi spłacić zobowiązania finansowe na ten rok.  

Pieniądze mają być przeznaczone na spłatę rat kredytów i pożyczek, które zostały zaciągnięte wcześniej, a powinny być spłacone w tym roku. Wykup obligacji zaplanowano na 2035 rok. Projekt odpowiedniej uchwały jest już gotowy i czeka tylko na zielone światło radnych.

„Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie.

Emisja obligacji ma na celu pozyskanie środków pieniężnych, które są niezbędne do dalszego rozwoju miasta Siedlce. Należy podkreślić, że dla miasta Siedlce emisja obligacji komunalnych jest bardziej korzystna niż tradycyjny komercyjny kredyt przede wszystkim z uwagi na elastyczność w zakresie ustalania terminów spłat odsetek i wykupu obligacji, które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu.

Proponuje się, aby środki pochodzące z emisji obligacji zostały przeznaczone na spłatę rat kapitałowych pożyczek i kredytów oraz wykup papierów wartościowych zaciągniętych/ wyemitowanych w latach wcześniejszych, natomiast przypadających do spłaty/wykupu w roku 2017 w wysokości 19.000.000,00 zł. W następstwie zapewnieni to większą elastyczność w zarządzaniu płynnością budżetu.” (fragment uzasadnienia do projektu uchwały)

Sprawa emisji papierów wartościowych wydaje się przesądzona, bo mająca w radzie większość koalicja PiS-STS może podjąć taką decyzję przy sprzeciwie opozycji.

6 komentarzy

 1. następcy dodano 4 lata temu

  Tylko jaką elastyczność będą mieli następcy po wyborach samorządowych?

 2. bankier dodano 4 lata temu

  "(…)z uwagi na elastyczność w zakresie ustalania terminów spłat odsetek i wykupu obligacji(…)" – panie skarbnik i podskarbnik – bardzo chętnie posłuchamy o jakiej to elastyczności w przypadku terminów przy wykupie obligacji panowie mówią? bo jedyna "elastyczność" w przypadku obligacji lub kuponu to ich nie wykupić…. generalnie uzasadnienie do du…szy wysilcie się na coś sensowniejszego bo taki makaron może na waszych wyborców wystarczy ale jak takie argumenty wpiszecie do warunków emisji, propozycji nabycia albo do prospektu to powodzenia w sprzedaży….

 3. Rob dodano 4 lata temu

  Zaciąganie długów, żeby spłacić długi.
  A wydawać mniej? Nie da się bo wybory?

 4. pisarz dodano 4 lata temu

  Dług miasta to taki dług, którego mieszkańcy nie zaciągają ale muszą go spłacać.

 5. jack dodano 4 lata temu

  ciekawe jaka rentowność będzie określona, kolejka chętnych już u drzwi Prezydenta? firmy państwowe już finansują kopalnie

 6. Babcia dodano 3 lata temu

  Pasterze siedleccy wykupcie te obligacje a następnie oddajcie to miastu za wdowi grosz , to trochę oddacie miastu i barankom .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?