SPIN

„Wolność kocham i rozumiem…” Siedlczanie zapalili znicze

redakcja niedziela, 23 lipca 2017, 00:41 Siedlce

Dziesiątki siedlczan przyszły dzisiaj przed sąd okręgowy przy ul. Sądowej, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec wprowadzanej przez PiS reformie sądownictwa.

Na schodach budynku ze zniczy ustawiono napis „VETO” – odnosił się on do stanowiska prezydenta RP Andrzeja Dudy, który może nie dopuścić do zmian przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwości, poprzez zawetowanie ustaw. Niektórzy uczestnicy mieli ze sobą flagi UE, a inni flagi Polski.

Zgromadzeni przed siedleckim sądem skandowali hasła m.in.: „Wolność! Równość! Demokracja!”, „Wolne sądy!”, „Trzy razy veto!”. Zaśpiewali też refren utworu „Kocham wolność” i hymn Polski. Wśród zgromadzonych były między innymi młode, kilkunastoletnie osoby, ale też rodziny z dziećmi, osoby starsze, sympatycy i członkowie Komitetu Obrony Demokracji, siedlczanie nie związani z żadną opcją polityczną.

Jestem tu, bo nie wiem do czego zmierza ta sytuacja – powiedziała jedna z obecnych kobiet. – Obawiam się tego, że tak dużo, w zasadzie cała władza sądownicza będzie skupiona w rękach jednej osoby – dodała. – Te zmiany nie mają niczego wspólnego z naprawą polskich sądów – stwierdził młody mężczyzna. – Uważam, że bycie na tych manifestacjach to nasz, mój obowiązek – dodał inny. – Niestety nie sądzę, aby prezydent zawetował ustawy – powiedziała obecna pod sądem kobieta.

Chodzi o trzy ustawy: o Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Jeśli prezydent Polski podpisze dokumenty to możliwe będzie wymienienie wymienienie składu SN co może doprowadzić do tego, że na emeryturę przejdą eksperci w swoich dziedzinach. Skrócona zostanie kadencja obecnego I prezesa SA, a Konstytucja RP określa zaś, że ta musi trwać 6 lat. Według ekspertów proponowane zmiany oddają zbyt dużą władzę ministrowi sprawiedliwości a co za tym idzie mogą doprowadzić do upolitycznienia władzy sądowniczej. Nie rozwiązują natomiast w żaden sposób problemów polskiego sądownictwa i w najmniejszy sposób nie uchronią – wbrew zapewnieniom rządu, obywateli przed niesprawiedliwymi wyrokami.

Dzisiejsze spotkanie próbowało zakłócić dwóch mężczyzn, ale bezskutecznie. Kolejny protest jest planowany na najbliższą środę o godz. 21. przed Sądem na ul. Sądowej.

22 komentarze

 1. Jerzy dodano 4 lata temu

  PO znów na was zagłosuję .

 2. No, no dodano 4 lata temu

  Jak bym nie był to bym nie uwierzył 🙂 młody człowiek odmienił PO w Siedlcach , nowa jakość .

 3. Jarosław masz księżyc ...Polskę zostaw . dodano 4 lata temu

  Zjednoczona opozycja , Siedlce wolne od PIS . Brawo dla organizatorów .

 4. Arko dodano 4 lata temu

  Kiedyś na meczach ligi śpiewano tak polscy sędziowie to ………………… itd sami wiecie.

 5. Pod wrażeniem dodano 4 lata temu

  Idą zmiany , PIS na śmietnik historii .

 6. Brawo Platforma , brawo Chaberski . dodano 4 lata temu

  Szacunek dałeś chłopie rade . Wyczyściłeś struktury z balastu i karierowiczów , to nie to PO , które znałem .

  • Żart dodano 4 lata temu

   Świetny żart ! To w PO nie ma juz karierowiczów? Hahaha ale mnie ubawiłeś chłopie !!!

 7. on dodano 4 lata temu

  Własnym oczom i uszom nie wierzę, że w Siedlcach poza działaczami gazety polskiej ktoś zaczyna coś tworzyć. WRESZCIE! W środę przyjdę, będzie o jedną osobę więcej.

 8. Znawca dodano 4 lata temu

  Kiedyś na meczach śpiewano o sędziach (nie wszyscy tacy są) piłkarskich ale to pasuje także o sędziach (nie wszystkich) z wymiaru sprawiedliwości,że "Polscy sędziowie to itd"

 9. szczery dodano 4 lata temu

  w Siedlcach ludzie nie wychodzą na ulice
  by nie stracić pracy którą daje partia .
  PRL się odradza demokracja już martwa
  Policja broni dziś kiboli i na telefon sekretarzy
  skrzętnie filmuje demonstrantów by donieść
  cichcem brunatbiakom kto trafić ma na krótką listę

 10. tom444 dodano 4 lata temu

  Ti ile było tych dziesiątek ludzi?

 11. Rycho dodano 4 lata temu

  Jak tu patrzę na niektóre osoby to nie dziwię się że nie chcą zmian w sądownictwie i nie dotyczy to wcale dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach

 12. Rzeczywiście dziesiątki dodano 4 lata temu

  Jakie dziesiątki? Garstka miernych ale wiernych PO i .N. Z czym do ludzi?

 13. Rodowity Siedlczanin dodano 4 lata temu

  PiS w kampanii wyborczej oszukał naród"500"na każde dziecko no i poleciał elektorat kupiony za judaszowe srebrniki a po wyborach się okazało co mieli na myśli i co myślą dalej.Powróciła głęboka komuna z czasów tow.Wiesława czyt.Jarosława ja i tylko ja.

 14. Iwona dodano 4 lata temu

  Byłam w sobotę, będę i w środę! Brawa dla Siedlczan, przyprowadźcie rodzinę i znajomych, walczymy w słusznej sprawie!

 15. Eryk dodano 4 lata temu

  Gdzie jest Solidarnosc z Siedlec żeby powiedziec jakiej wolności bronią straktujący. Poczytaj!!!! NieuczcIwiczna sędziowie z Siedlec i ich wyroki.

 16. ... dodano 4 lata temu

  Ubecję kocham i rozumiem…

 17. karolina dodano 4 lata temu

  żenada

 18. Krzysztof dodano 4 lata temu

  Uwaga, Zbieramy się w tym samym miejscu, czyli przed Sądem na ul. Sądowej. Do zobaczenia 🙂

 19. Krzysztof dodano 4 lata temu

  Uwaga !!! Zmiana miejsca manifestacji, spotykamy się tam gdzie w sobotę . Zapraszamy

 20. Łańcuch Światła Siedlce dodano 4 lata temu

  26 VII / Przy dawnym Sądzie Okręgowym ul. Sądowa/Piłsudskiego / 21:00 /
  Łańcuch Światła Siedlce w obronie pełnej niezależności Sądów
  Do zobaczenia!

  Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy o SN i KRS, zablokowując w ten sposób Jarosławowi Kaczyńskiemu reformę, o której ten marzył od lat. Prezydent dokanał w ten sposób wolty, która wg. JK jest nie do wybaczenia.
  Trzeba docenić ten krok, aby otworzyć przestrzeń do dyskusji.
  Docenić fakt, że protesty i opór obywatelski ma sens.

  Ale przed nami jeszcze długa droga, długa, ale uszlachetniająca.
  I w tym należy upatrywać nasz sukces jako społeczeństwa. Widzimy, że opór obywatelski, nasz sprzeciw,wobec łamania prawa ma sens. Bardzo ważne, aby tego kapitału który zbudowaliśmy jako społeczeństwo nie zaprzepaścić.
  Musimy to pielęgnować i nie poddawać się "spacerować' dalej i "pilnować" obserwować, co będzie się działo, patrzec władzy na ręce.

  Prezydent podpisał trzecią ustawę dotyczącą sądów powszechnych, która również jest niekonstytucyjna. Podpisując trzecią ustawę dotycząca sądów powszechnych, spowodował, że
  tak naprawdę nas przeciętnych Kowalskich ta ustawa może niestety najbardziej dotykać.
  Podpisując ustawę o ustroju sądów powszechnych – prezydent Duda przekaże w ręce ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry jeszcze większe, ogromne wręcz, możliwości wpływu na sędziów:
  • w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy będzie mógł odwołać wszystkichprezesów i wiceprezesów sądów powszechnych bez podania przyczyny i samodzielnie powołać nowych na ich miejsce;
  • będzie mógł łatwiej odwołać prezesa lub wiceprezesa sądu także w trakcie kadencji, np. za „uporczywe niewywiązywania się z obowiązków służbowych” oraz „szczególnie niską efektywność działań w zakresie pełnionego nadzoru administracyjnego lub organizacji pracy w sądzie lub sądach niższych”;
  • wybrani przez Ziobrę prezesi sądów będą mogli bez powodu i bez zgody przenieść sędziów z ich sądu do innego wydziału (co w praktyce będzie narzędziem dyscyplinującym);
  • prezesi sądów będą mogli ograniczać innym sędziom dodatki funkcyjne;
  • prezesi będą mogli manipulować składem sędziowskim, gdy stwierdzą „prawdopodobieństwo, że sprawa będzie trwać dłuższy czas”;
  • Ziobro będzie mógł też odmówić nielubianym sędziom prawa do pracowania po osiągnięciu wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn, 60 dla kobiet);
  • PiS chlubi się tym, że wprowadza zasadę losowego przydziału spraw, ale ustawa zostawia też furtkę do jej ominięcia, z losowania można zrezygnować, gdy sprawę miałby dostać sędzia pełniący dyżur. A siatkę dyżurów będą ustalać wybrani przez niego prezesi.
  W efekcie PiS stworzył urząd superministra – prokuratora generalnego o niespotykanych w świecie demokratycznym kompetencjach, z możliwością wywierania kontroli nad procesami sądowymi, poprzez wyznaczanie – pośrednio lub bezpośrednio- zarówno oskarżycieli, jak i sędziów prowadzących sprawę.

  Dlatego wszyscy świadomi Obywatele nie poddajemy sie, spacerujemy dalej, spotykamy się w środę o 21:00 pod budynkiem dawnego Sądu Okręgowego na ulicy Sądowej. Do zobaczenia!!!

  Regulamin zgromadzenia:
  – flagi i emblematy takiej czy innej partii zostają w domu
  – nie używamy wuwuzeli
  – nie buczyny
  – nie używamy mowy pogardy
  – wydarzenie ma charakter spontaniczny
  dlatego wszystkich prosimy o ostrożność wobec innych
  – organizatorem wydarzenia jest każdy jego uczestnik

  bierzemy ze sobą:
  lampki, latarki, świeczki, telefony komórkowe – cokolwiek co świeci
  po zmroku stworzymy Łańcuch Światła w obronie niezależności sądów.

  Zapraszamy wszystkich Siedlczan do pokojowego protestu przeciwko niebezpiecznym zmianom w sądownictwie.
  Nie możemy się zgodzić na ręczne sterowanie wymiarem sprawiedliwości przez ministra sprawiedliwości (tego, czy kolejnego).

  (tak akceptujemy wyniki poprzednich wyborów, ale nie dają one prawa do zmian wbrew konstytucji i podstaw demokracji)

 21. Roki dodano 4 lata temu

  Tyle ubecji i Tajnych Współpracowników jak w 'pis' to w żadnej partii , przykład Siedlce ,Przeanalizujcie Siedlce a włosy pójdą w górę ubek na ubeku ,szeryf przykładem. amen to Zorro. .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?