SPIN

Nowe wnioski, nowe zasady – zmiany w 500plus

Aneta Borkowska poniedziałek, 31 lipca 2017, 13:18 Siedlce

Jutro rusza składanie wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Tu ważna informacja – trzeba wypełnić nowy wniosek. A w związku z tym Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach przygotowuje się na falę interesantów.

– Wnioski można pobrać ze strony lub w siedzibie MOPRu, ale także ze strony ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej – mówi Przemysław Grzegrzółka, wicedyrektor MOPR0u. – Składać je można osobiście, listownie lub przez internet korzystając z portalu Emp@tia, PUE ZUS oraz ePUAP – dodaje.

Ministerstwo wprowadziło także kilka zmian w sposobie przyznawania świadczeń. Najważniejszą jest konieczność ustalenia alimentów jeśli ubiega się o świadczenie osoba samotnie wychowująca dziecko. Kolejną są nowe regulacje przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.

– Ministerstwo zorientowało się, że osoby dogadują się z pracodawcami i rozwiązują umowę, którą miały i zawiązują nową z dużo niższym wynagrodzeniem. Dzięki temu rodzina kwalifikowała się do pobierania świadczenia – tłumaczy Grzegrzółka. – Teraz gdy ktoś traci pracę to będzie musiał mieć 3 miesiące przerwy zanim podpisze nową umowę z tym samym pracodawcą – dodaje.

Dla MOPRu będzie to gorący czas, bo zapewne największa fala składających będzie na początku. Grzegrzółka zachęca do składania wniosków przez internet i wyjaśnia, że nie musimy się aż tak bardzo śpieszyć, ale trzeba pilnować terminów by pieniądze nie przepadły.

– Jeżeli ktoś złoży wniosek w sierpniu to będzie mieć gwarancję ciągłości świadczenia. Jeśli ktoś złoży go we wrześniu to można być przerwa, ale wypłaty będą wyrównane. Jeśli jednak ktoś złoży go później niż w październiku prawo do świadczenia będzie bez wyrównania – wyjaśnia wicedyrektor.

Aby przyjmowanie wniosków przebiegało sprawniej MOPR zwiększył zatrudnienie o 5 osób tylko na najbliższe miesiące.

Na koniec czerwca 2017 roku korzystających ze świadczenia rodzin było 5781. Ośrodek wypłacił w czerwcu prawie 4 miliony 200 tysięcy. W każdym miesiącu wpływa około stu nowych wniosków.

Dział świadczeń znajduje się obecnie przy ul. Langego 6. Wnioski będą przyjmowane w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach od 8 do 14.30 oraz w środy od 10 do 18.

fot. arch

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?