SPIN

Siedlce dekomunizują ostatnie ulice

redakcja poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 19:18 Siedlce

Leona Kruczkowskiego i Oskara Langego – nazwy dwóch siedleckich ulic w myśl ustawy dekomunizacyjnej muszą być zmienione, bo obaj mężczyźni byli działaczami komunistycznymi. Zgodnie z propozycjami patronami ulic mają być odpowiednio Ignacy Krasicki i Krystyna Osińska.

Siedleccy radni projekt odpowiedniej uchwały przegłosują na najbliższej sesji miejskiej. Jeśli nazw ulic nie zmieni samorząd, to w drodze decyzji zastępczej zrobi to za niego wojewoda mazowiecki.

To jest wymóg prawa. Instytut Pamięci Narodowej opublikował listę ponad 900 osób, które są patronami ulic w Polsce i wśród tych nazwisk znajduje się Leon Kruczkowski oraz Oskar Lange – tłumaczy Dariusz Dybciak, rzecznik prasowy siedleckiego urzędu. – W przypadku ulicy Oskara Langego, konieczność zmian podnosiły już wcześniej środowiska prawicowe, jeśli chodzi o ulicę Kruczkowskiego – to zmian nie chcą jej mieszkańcy – dodaje.

Siedlczanie napisali nawet pismo do prezydenta z prośbą o zachowanie istniejącej nazwy.

Mieszkańcy podnoszą, że większość z nich wychowała się na twórczości Kruczkowskiego, że podejmował on temat rozliczeń z drugą wojną światową i że jest godnym patronem ich ulicy – mówi Dybciak.

Ulica Leona Kruczkowskiego to niedługa ulica osiedlowa przy której stoi kilkanaście domów jednorodzinnych. W wielu mieszczą się firmy.

W moim przypadku zadecydowały względy praktyczne – przyznaje jedna z mieszkanek. – Jesteśmy firmą, która bada sprawozdania finansowe, musimy zawiadomić klientów, to dla nas koszt. – Mieszkamy przy tej ulicy od samego początku. Nam ta nazwa nie przeszkadza. Kruczkowski był pisarzem, a to, że on kiedyś gdzieś był? Każdy kiedyś gdzieś był. Teraz ludzie też należą do jednej czy drugiej partii – mówi mężczyzna. – Zmieniać nazwę ulicy, bo ktoś był w partii? Mamy 2017 rok, a to było 40 lat temu – podsumowuje kolejny mieszkaniec.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność.

Leon Kruczkowski (1900-1962) – chemik, pisarz i publicysta, powojenny działacz komunistyczny, członek centralnych organów PZPR, członek Rady Państwa PRL, członek prezydium komunistycznego FJN Ignacy Krasicki (1735-1801) – biskup, poeta, prekursor polskiej powieści, jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Autor powieści „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”, „Myszeidy” i „Monachomachii”.

Oskar Lange (1904–1965) – polski ekonomista i polityk, poseł na Sejm PRL, członek KC PZPR i Rady Państwa PRL, przewodniczący Rady Ekonomicznej przy Prezesie Rady Ministrów PRL. W uznaniu zasług dla PRL został przez I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę odznaczony Orderem Budowniczych Polski Ludowej Krystyna Osińska (1948-2013) urodzona w powiecie łosickim, mieszkała w Siedlcach – lekarz rodzinna. Pracowała m.in. w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach, Poliklinice MSWiA, oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jako lekarz orzecznik.

25 komentarzy

 1. Chcą, nie chcą dodano 3 lata temu

  I tak będzie jak IPN chce. Polecenia trzeba wykonywać. Tylko po co Rada Miasta.

  Dlaczego nie napiszecie o budowie tunelu?
  Dlaczego przetarg wygrywa firma, która nie ma żadnych maszyn i bazuje na podwykonawcach.
  Podwykonawcach, których teraz nie potrafi znaleć.
  Spin melduj.

  • siedlczanin dodano 3 lata temu

   to najlepsza firma pod slońcem

  • m693 dodano 2 lata temu

   Jak trzeba mieć zryty beret aby zmieniać nazwy ulic?Wiekszość nie wie kim był Lange ani kim była jakaś tam Osińska.Tylko (…) których jedynym zajeciem jest przetrwanie i wybór na kolejna kadencje moga robic takie rzeczy

 2. grażyna dodano 3 lata temu

  paranoja. ulica Krasickiego już była – Janka Krasickiego( obecna 10 Lutego).Niektórzy do dziś tą nazwą się posługują. A pani Osińska – nie znałam jej.

 3. Może dodano 3 lata temu

  A może pozabierać większości rządzącym dyplomy, bo w czasie studiów w latach komuny uczyli się i zdawali egzaminy z ekonomi prof. Langego ? A możne sami się zrzekną w ramach dezubekizacji ?

  • Laik dodano 3 lata temu

   Obejrzyj sobie film New Poland.

   • Może dodano 3 lata temu

    Tu nie ma co oglądać, jak wszystko co z tamtych czasów jest "Be", to wszystko.

    • Laik dodano 3 lata temu

     Do Może Skoro nie lubisz oglądać to po co komentujesz jak nic nie wiesz. Ale może sprawdź choć wikipedię. Cytuję.
     "Kilkakrotnie występuje w radzieckich depeszach rozszyfrowanych w ramach Projektu Venona. Według informacji uzyskanych z tych depesz, Oskar Lange został zwerbowany przez radzieckiego szpiega Bolesława Geberta do współpracy z NKWD jako agent wpływu o pseudonimie Friend" …. "Od 1948 roku był członkiem Komitetu Centralnego PZPR. W 1948 roku kierował Biurem Studiów CKW PPS. W 1949 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk ekonomicznych, od 1952 roku członek rzeczywisty PAN. Po śmierci Stalina wygłosił apologetyczny referat „Ostatni wkład Józefa Stalina do ekonomii politycznej”." Ot taki kumpel Bieruta. I zaufany komunista np. ambasador w USA. Z karierą naukową rozwiniętą w latach stalinizmu.

 4. Pani Osińska dodano 3 lata temu

  Zacna kobieta, matka, lekarz. Ale nic poza tym. Skąd zatem pomysł????

  • bo dodano 3 lata temu

   bo przyjezdna.

 5. Zorro dodano 3 lata temu

  Posłów z '' pisiu '' zlustrujcie a dokładnie jednego i tych dzisiejszych działaczy tak zwanych stołków siedleckich. ,zacznijcie od siebie dekomunizacje świętoszki.amen.

 6. siedlczanin dodano 3 lata temu

  to już nie ma ludzi zasłużonych tylko będziemy sobie ulice po znajomości nadawać, jak orzecznik to na pewno ma więcej wrogów niż przyjaciół,,a może by tak pasowało -Miłosz,Szymborska,Kuroń,Bartoszewski itp.

 7. Franciszek dodano 3 lata temu

  Lange powinna się nazywać Wąska to nie będzie problemu za parę lat. Trzeba będzie wymieniać pieczątki i legitymacje w całej Szkole. Pani Krystyny Osińskiej to ja nie znałem.

  • Marko dodano 3 lata temu

   Ulica została poszerzona.

 8. Wyobraźcie sobie dodano 3 lata temu

  Jaki byłby wstyd gdyby parę lat temu Wyrzykowski i jego ludzie nie doprowadzili do zmiany nazwy ul. Armii Czerwonej. Byłaby dziś na językach całej okolicy przy okazji dekomunizacji, że taka ulica uchowała się przez tyle lat u Kudelskiego w mieście.

  • Red dodano 3 lata temu

   Masz cos do Wielkiej Armii Czerwonej? Dzieki niej, nie szczekasz dzis po niemiecku, ale wylewasz swoj jad po polsku.

   • luk4 dodano 3 lata temu

    Dzięki Armii Czerwonej vel zezwierzęconej, mieliśmy co najwyżej bród, smród i gwałt.

   • Laik dodano 3 lata temu

    Dzięki tej Armii Czerwonej co zdobywała Siedlce w 1939 roku?

   • Lutek dodano 3 lata temu

    … możde wolałbym po niemiecku… niż po PiSowsku…

 9. ,,,. dodano 3 lata temu

  Powinni najpierw zdekomunizować beton partyjny w UM

 10. kami dodano 3 lata temu

  Kudelski "zdekomunizował" nawet Iwana Kryłowa – XIX wiecznego rosyjskiego pisarza bajek…. ech nadgorliwiec…

  • Babcia dodano 3 lata temu

   Suwerenne państwo czy republika radziecka?

   • Kami dodano 3 lata temu

    Republika radziecka w XIX wieku?

 11. Zorro dodano 3 lata temu

  Powinni zacząć od ul .Tchurzewski , Kudelski ,Kler pomylili zaczeli od D….y strony. amen

 12. JAN dodano 3 lata temu

  Panie Kudelski czy pan był członkiem ZSL prawej reki PZPR ,a jak tak to ulice które są związane z oprawcami ZSL do usunięcia i pan nigdy nie powinien być prezydentem tego pięknego miasta bo pan to ukrywa. amen

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?