SPIN

Narodowe Czytanie w siedleckim więzieniu

Aneta Borkowska wtorek, 22 sierpnia 2017, 12:25 Społeczeństwo

W niedzielę (3 września) w Zakładzie Karnym w Siedlcach odbędzie się wspólne słuchanie literatury w ramach ogólnopolskiego Narodowego Czytania. Akcja potrwa od godz. 11:00 do 13:00.

Spotkanie, na którym pojawi się łącznie 50 osób, przygotował Więzienny Zespół Caritas we współpracy z Zakładem Karnym w Siedlcach. Oprócz osadzonych, będą też zaproszeni goście i wolontariusze, którzy w strojach z epoki odczytają fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

Polacy – po raz kolejny – sami wybrali dzieło do publicznego odczytywania. Propozycja Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk obejmowała: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które ostatecznie zdobyło najwięcej głosów.

Narodowe Czytanie wpisuje się w projekt „2 Kroki”, realizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej w siedleckim więzieniu. Projekt ten jest skierowany do osadzonych oraz członków ich rodzin. Jego celem jest podnoszenie kompetencji społecznych, w szczególności budowania zdrowych relacji w rodzinie, przeciwdziałanie czynnikom kryminogennym, a zwłaszcza agresji i przemocy w rodzinie oraz problemom uzależnień. – Projekt pokazuje różne aspekty życia społecznego i uświadamia osadzonym, w jaki sposób należy asymilować się z resztą społeczeństwa – wyjaśnia Elżbieta Szopka, koordynator projektu „2 Kroki”.

źródło: Anna Nowińska, biuro prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?