SPIN

Od sal porodowych po pokój laktacyjny

redakcja poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 22:57 Siedlce

Wyremontowany trakt porodowy, oddział położniczy i neonatologiczny – szpital wojewódzki zachęca kobiety do rodzenia u siebie.

Możliwe, że z nowoczesnego sprzętu i nowych, przestronnych sal pierwsze pacjentki skorzystają jeszcze w tym tygodniu. Jeśli tak się stanie, to czekać na nie będą cztery sale porodowe „Wiosna”, „Lato”, „Jesień” i „Zima”. W każdej z nich jest m.in. łazienka wraz z prysznicem, nowoczesne, warte kilkadziesiąt tysięcy łóżko porodowe do porodu w różnych pozycjach, drabinka, piłka porodowa i inkubator. W jednym z pomieszczeń – „Lecie”, zamontowano wannę do porodu w wodzie. Z każdej z czterech sal jest szybki dostęp do sali cięcia cesarskiego.

Na oddziale położniczym przygotowano też 9. jednoosobowych i 5. podwójnych sal dla matek z dziećmi. Na ścianach tych pokoi zawisły zdjęcia noworodków.

Nowością jest dostępny przez całą dobę pokój laktacyjny. To tam położne i pielęgniarki z oddziału neonatologicznego będą uczyć rodziców jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak radzić sobie z brakiem lub nadmiarem pokarmu, a także jak prawidłowo pielęgnować dziecko. Do pomocy będzie dwóch doradców laktacyjnych, a dla matek, które po wyjściu ze szpitala będą mieć problem dotyczący karmienia piersią, uruchomiona zostanie poradnia laktacyjna.

Także oddział neonatologiczny przeszedł metamorfozę. Jego wyposażenie to między 2 sale z ośmioma inkubatorami z czego cztery zostały zakupione w ramach całej inwestycji. Przygotowano także dwie sale dla matek z zewnątrz, czyli takich, które z różnych przyczyn musiały wrócić ze swoimi dziećmi do szpitala.

Remont części położniczej, traktu porodowego na oddziale położniczo-ginekologicznym oraz neonatologii to tylko część wartej 8,3 mln złotych inwestycji. Na dniach zacznie się też remont części ginekologicznej oraz patologii ciąży. Wszystkie prace muszą zakończyć się do końca tego roku.

Przypomnijmy. Do tej pory panie rodziły w jednym pokoju przedzielonym na trzy części. Na matki i dzieci po porodzie czekały kilkuosobowe sale, w sumie 14 łóżek.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?