SPIN

Uczą się o ubezpieczeniach

Aneta Borkowska piątek, 27 października 2017, 13:13 Siedlce

Po co są ubezpieczenia społeczne i jakie przynoszą korzyści? Jakie mamy obowiązki wobec ZUSu i z jakich świadczeń możemy korzystać? Tego uczą się uczniowie siedleckiego „Ekonomika”, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w ramach programu „Lekcje z ZUS”.

–  Składa się z czterech lekcji, które mają przygotować młode osoby do dorosłego życia – mówi Piotr Olewiński z siedleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Każdy powinien wiedzieć jakie ma prawa i obowiązki względem ZUS i jak możemy z niego czerpać, bo przecież ZUS jest z nami przez całe życie. Warto więc taką wiedzę przekazywać młodym ludziom, którzy za chwilę podejmą pierwszą pracę – dodaje.

Ekonomik” przystąpił do programu po raz kolejny. Jak mówi Grażyna Lech, nauczycielka przedmiotów zawodowych program jest przemyślany i potrzebny.

– Te zajęcia wpisują się w różne przedmioty zawodowe takie jak działalność gospodarcza w reklamie, przedsiębiorca w handlu czy podstawy przedsiębiorczości – wylicza. – Im wcześniej młodzież będzie świadoma tego jakie są konsekwencje opłacania lub nie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne tym lepiej i bardziej świadomie wejdzie na rynek pracy – dodaje.

Uczniowie otrzymują materiały o ubezpieczeniach, a po takich lekcjach wyraźniej widzą różnice pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie. Wiedzą też, że praca na czarno na dłuższą metę nie jest opłacalna.

– Nie odprowadzamy składek, nie odkładamy ich na późniejszą emeryturę, czyli coś tracimy – mówi Natalia. – Każdy się ubezpiecza i jeśli mamy wiedzę o tych składkach to trudniej nas oszukać – dodaje Konrad, który w przyszłości chciałby otworzyć własną formę, więc cieszy się z takich lekcji w szkole.

Cykl składa się z czterech lekcji, ale osoby, które zainteresują się tematem mogą go zgłębiać, aby później wziąć udział w olimpiadzie.

– Walka odbywa się na trzech etapach, szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Zwycięzcy szczebla ogólnopolskiego dostają indeksy na jedną z 60 uczelni wyższych w kraju – mówi Olewiński. – Więc naprawdę jest o co walczyć – dodaje.

Przyłączyć się do programu może każda szkoła ponadpodstawowa. W Siedlcach poza „Ekonomikiem” są to między innymi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 czyli „Elektryk” i SP nr 3 czyli „Samochodówka”. Pierwsze pilotażowe „Lekcje z ZUS” przeprowadzono w Siedlcach w 2013 roku.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?