SPIN

Akcja „Nie dla czadu”

Aneta Borkowska środa, 29 listopada 2017, 07:09 Siedlce

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Czad jest określany jako cichy zabójca, bo nie można go wyczuć ani zobaczyć.

Warto więc ciągle o tym przypominać – mówi Paweł Kulicki, rzecznik siedleckiej straży. – Powstaje tam, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji – dodaje.

Aby się przed nim ochronić potrzebna jest wiedza oraz kontrola przewodów wentylacyjnych. Nie należy zamykać szczelnie okien, powinno się systematycznie wietrzyć pomieszczenia.

Dla własnego bezpieczeństwa możemy zainstalować czujniki, które wykryją zagrożenie – tłumaczy rzecznik. – Są niedrogie, łatwe w zamontowaniu i wykrywają już niewielkie stężenie czadu. W tamtym roku czujka uratowała życie kobiecie. Więc warto – dodaje.

Czadu nie wykryjemy, ale możemy zareagować na pierwsze objawy zatrucia jak bóle głowy, nudności, wymioty, przyspieszone tętno i oddech.

Nie ignorujmy ich. Pootwierajmy okna, opuśćmy pomieszczenie i wezwijmy straż, by zlokalizowała źródło – wyjaśnia Kulicki.

Na początku roku w Siedlcach w busie czadem zatruły się dwie osoby, które włączyły tam kuchenkę gazową.

2 komentarze

  1. Kierowca dodano 3 lata temu

    Przypadek z zeszłej zimy – kierowcy ciągnika siodłowego z naczepą (pop. TIR) wysiadło webasto i grzał się kuchenkę turystyczną odpaloną w kabinie z kawałkiem blachy nań leżącym. Zapytałem tylko czy na pewno wie co robi to tylko machnął ręką…

  2. Będzie lepiej dodano 3 lata temu

    http://www.siedlce.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=5446&menu_id=0
    "Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekty otrzymają unijne dofinansowanie w kwocie ponad 18 mln zł wsparcia ze środków RPO WM 2014-2020, w ramach konkursu z Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza i Działania 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych."

    Zapytam, jak to zmniejszy zanieczyszczenie powietrza?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?