SPIN

Platforma Obywatelska chce „Lepszych Siedlec”

Aneta Borkowska środa, 29 listopada 2017, 20:28 Siedlce

Siedlecka PO przedstawia dzisiaj program rozwoju miasta „Lepsze Siedlce” – to z nim ma zamiar iść w nadchodzących wyborach samorządowych. Jego hasło brzmi „Po pierwsze człowiek. Po pierwsze edukacja. Po pierwsze gospodarka”.

Wśród propozycji znalazły się zmiany w niemal każdej dziedzinie życia i funkcjonowania Siedlec. Od przejrzystego przeprowadzania przetargów, przez zwiększenie liczby linii miejskich i podmiejskich MPK po zorganizowanie targu miejskiego na Placu Sikorskiego czy wprowadzenie waluty lokalnej. Platforma zapowiada też audyt miejski, który dotyczyłby urzędu miasta i spółek miejskich.

– Liczymy, że program będzie żyć razem z mieszkańcami i będzie przez nich współtworzony. Chcemy, aby siedlczanie mieli wpływ na to w jakim kierunku podążają Siedlce i żeby nie był to wpływ pozorny – mówił podczas konferencji szef siedleckich struktur Krzysztof Chaberski. Jak powiedział, dokument powstał przy współpracy osób, które na razie nie chcą się ujawniać. – Zrobią to w swoim czasie – dodał.

A program jest bogaty, podzielony na trzy rozdziały: „Miasto dla mieszkańców”, „Miasto dla dzieci i młodzieży” oraz „Miasto dla przedsiębiorców”. Każdy z nich proponuje rozwiązania jakich w Siedlcach jeszcze nie było.

– „Miasto dla mieszkańców” oznacza, że siedlczanie będą mieć więcej do powiedzenia. Proponujemy program „czyste ręce”, czyli przejrzystość w przetargach. Osoby oddelegowane przez organizacje społeczne lub grupy mieszkańców byłyby obserwatorami w komisjach przetargowych – mówił Chaberski.

Dużo miejsca w programie poświęcono stworzeniu przyjaznej przestrzeni w mieście.

– Proponujemy między innymi pchli targ na placu Sikorskiego, stworzenie Siedleckiego Parku Rzeźby na terenach wokół amfiteatru, a sam obiekt chcemy wyremontować i przygotować pod kino i teatr letni.

W edukacji Platforma proponuje program indywidualnych stypendiów miejskich dla zdolnych jednostek i program stypendiów grupowych a także stypendia dla wyróżniających się nauczycieli.

– Chcemy wesprzeć harcerstwo i stworzyć FABLab, czyli miejsce, gdzie młodzież będzie rozwijać swoje zainteresowania rzemieślnicze i inżynieryjne a także minifarmę, czyli ogród warzywny ze zwierzętami obok parku we współpracy z uniwersytetem.

Najciekawsze pomysły dotyczą zagadnień z dziedziny gospodarki i przedsiębiorczości. Rozdział „Miasto dla przedsiębiorców” zakłada bowiem między innymi szeroką akcję promocyjną miasta, czyli to czego w Siedlcach od zawsze brakowało.

– Chcemy powołać do życia grupę odpowiedzialną za promocję Siedlec. Widzimy w niej ludzi młodych, ambitnych znających kilka języków obcych, które będą odpowiedzialne za pokazanie miasta na zewnątrz – tłumaczył Krzysztof Chaberski. – Chcemy iść za przykładem Białegostoku i stworzyć hub technologiczny, czyli miejsce, gdzie ludzie rozkręcający lub mający swoje działalności, będą za niewielkie opłaty wynajmować lokale w miejskich zasobach. Naszym pomysłem jest także wprowadzenie waluty lokalnej. To rozwiązanie praktykowane w wielu krajach europejskich, a ostatnio także w Otwocku.

Platforma chce także sprawdzić i podsumować ostatnie 12 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w Siedlcach dlatego zapowiada audyt miejski, który objąłby kontrolę wydatków i przetargów w samym urzędzie miasta i spółkach miejskich.

25 komentarzy

 1. no tak dodano 3 lata temu

  kilka fajnych pomysłów jest…
  Mam pytanie Panie Krzysztofie, za co (skąd finanse)?

 2. Wonciech dodano 3 lata temu

  Jak miód, aż się miło słucha. Tylko przypomnę że była szansa i co…. Nie nabierzemy się poraz kolejny na takie puste gadki. Coraz to lepiej. A to autobusy za darmo a to parki i inne zabawy 🙂

 3. Rutinho dodano 3 lata temu

  Po 12 latach rządów jednego człowieka, będzie co audytować. Nawiasem mówiąc całkiem nieźle przedstawia się program, który może wyrwać nasze miasto z marazmu i skierować na ścieżkę rozwoju. Nie będzie łatwo, bo miasto ma zaciągnięte kredyty do 2030 r. – chociaż nie jest tak źle z budżetem miasta skoro ostatnio nasi radni oddali działkę Caritasowi wartą 3,8 mln zł za 10%!!!
  Pozdrawiam wszystkich Siedlczan.

  • Obłuda dodano 3 lata temu

   Niech samo sobie zrobią audyt bo współrządzili w Siedlcach!

   • do obłuda dodano 3 lata temu

    zrób akcję protestacyjną, zabezpiecz się, wmawiaj wszystkim już teraz o swojej dobroci i prawości.

 4. ztejsamejstrony dodano 3 lata temu

  Lokalna waluta. Park rzeźby. Pchli targ.
  Połowa z tych co na zdjęciu nie zna Siedlec.
  Popchlili się i dalej pchlą.

  • grazyna dodano 3 lata temu

   Dużo prawdy w tym stwierdzeniu. Nie jest ona słodka.
   Trzeba zejść z obłoków na ziemię i zacząć pracę od podstaw. Bez dyrdymałów. A pracy może być bardzo dużo, tylko że kierować tą pracą powinni ludzie doświadczeni, którzy co nieco widzieli i wiedzą jak i co należy robić. A takich po przeczytaniu tego artykułu nie widzę. Należy do swoich planów przekonać młodzież i stwarzać im realne szanse. Pchlim targiem ? Park rzeźby ? Nie chodzi o rozwijanie zdolności, zdolny z Siedlec wyfrunie i nic go nie powstrzyma. Chodzi o przyciągnięcie biznesu do Siedlec. Ale do tego, potrzeba osób doświadczonych i z kontaktami. Bez tego będzie klapa i kolejna zmiana władz PO.

   • By coś dodano 3 lata temu

    By firmę przyciągnąć do Siedlec to trzeba być na samej "górze". Stadler to zasłga Premiera Oleksego (miejsca pracy) ale dla miasta nie ma to żadnego znaczenia. Brak podatków od tej firmy (zwolniony).
    Minister z Siedlec od kilkunastu lat, teraz w rządzie większościowym jaki zakład ściągnął do Siedlec?

    Jak słyszałem Prezydent z Prezesem budują górę w mieście. Może jak staną na niej to coś ściągną.

 5. Zorro dodano 3 lata temu

  PLATFORMA ZA SIEDLCE ODPOWIADA, ZA ZADŁUŻENIE I NIEUDANE INWESTYCJE, TAK SAMO JAK pis i sts takie same cieniasy sprzedawczyki polityczne razem rządzili przypomnę,pan Dobijański był przewodniczącym rady miasta pare stołków dostali i oszukali mieszkańców panie Chaberski nie wybaczymy tego układu .amen

  • Wybory dodano 3 lata temu

   Głosować tylko na ludzi z Siedlec.

 6. tom444 dodano 3 lata temu

  Super tylko gdzie byliście kilka lat temu i kto to jest pan Chaberski? Gdzie działał wcześniej i co On j miał wspólnego z moim miastem Siedlce gdzie mieszka moja rodzina od pokoleń?

 7. Bujda na resorach dodano 3 lata temu

  Śmiech na sali! Nadal Platforma? Chcecie Panowie bawić się w politykę to zmieńcie chociaż szyld póki jeszcze nie jest za późno. Nie będzie przecież dla Platformy poparcia ani w Siedlcach ani w kraju.

 8. zdziwiony dodano 3 lata temu

  Po pierwsze primo, po drugie primo, po trzecie primo a władzy jak nie było tak ni mo.

 9. Anka dodano 3 lata temu

  A nowe i sensowne miejsca pracy, to gdzie? Gdzie pomysły na to, jak zatrzymać młodych i zdolnych ludzi? A gdzie ciekawa oferta kulturalna, która przyciągałaby ludzi z całego kraju choć na parę dni do Siedlec? Siedlce to miasto disco polo i jak dotychczas nikomu nie zależy, żeby ten wizerunek zmienić…

 10. mig dodano 3 lata temu

  Skoro tak bardzo są za mieszkańcami, to można się zapytać, czy będą wspierać mieszkańców i ci będą mogli w końcu zdecydować, np. o walce z dzikimi parkingami albo np. czy odważą się ucywilizować parkowanie w centrum i wprowadzą opłaty, zachowując np. preferencje dla mieszkańców. Ale to muszą być ludzie stąd – nie z innych miast czy wsi. Muszą chcieć robić coś dla mieszkańców i ich wspierać, bo są stąd…

 11. Marek dodano 3 lata temu

  Oszuści pchają się do koryta! Tylko na tym im zależy! Nie na mieszkańcach i naszym mieście! Kim jest Chaberski? Skąd on mieszka?

 12. ted dodano 3 lata temu

  Pchła szachrajka.

 13. ela dodano 3 lata temu

  Pchli targ w ścisłym centrum, stypendia dla nauczycieli i kilka innych równie absurdalnych pomysłów to zabawa chłopców w piaskownicy. Apeluję o trochę rozsądku i realizmu.

 14. Siedlczaninn dodano 3 lata temu

  Ja też chcę lepszych Siedlec. BEZ PLATFORMY!

 15. SPONSOR dodano 3 lata temu

  DO BY COŚ.

  Nie należy fałszować historii .
  Nie jest prawdą że Józef Oleksy sprowadził firmę SZTADLER do Siedlec.Śmię twierdzić , ze w tym zakresie nic nie zrobił.
  Szukaj prawdy.

  • Prawda dodano 3 lata temu

   Więc szukaj.

 16. Kara dodano 3 lata temu

  Gdzie jest Karaś? Wycięli Piotra czy on sam się wyciął?

 17. ? dodano 3 lata temu

  Gdzie jest Pawel Narojek, stara gwardia? Wie ktos?

 18. Blanka dodano 3 lata temu

  Wszystkie pomysły to zwiększone wydatki z budżetu miasta i w dalszym funkcjonowaniu obciążające coroczne koszty utrzymania miasta. To PO chce brać jeszcze więcej kredytów? A te hasła to banały. Siedlce wcale nie będą lepsze.
  Jedyną sensowną inwestycją dla młodych ludzi byłaby naprawdę szybka kolej do Warszawy z bezproblemowym parkingiem pod dworcem, niedrogie żłobki i przedszkola. W Siedlcach egzystencja jest tańsza i być może przynajmniej na jakiś czas przyciągnęłoby to młodych pracujących w Warszawie ludzi. To jest magnez dla niebogatych ludzi z Siedlec i okolic, a nie kolejna impreza kulturalna. Naiwnością jest liczenie na więcej dobrych miejsc pracy i zatrzymanie młodych zdolnych. Z tym problemem boryka się cała tzw. ściana wschodnia, niedoinwestowana przez III RP.

 19. Pawel dodano 3 lata temu

  Blanka.Szybka kolej do W-wy?To nie pamietasz ze juz raz ja budowalismy?Ile razy pieniadze podatnikow beda marnotrawione?To nie ma sensu.NIC W TYM WYZNANIOWYM KATOLICKIM KRAJU NIE MA SENSU.Tylko rodzic,placic,sluchac i modlic sie Blanka.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?