SPIN

Wielka Gala Wolontariatu w „Kolejówce”

Aneta Borkowska czwartek, 7 grudnia 2017, 07:21 Społeczeństwo

Pomagają starszym, chorym, opiekują się najmłodszymi – tacy właśnie są wolontariusze. Ich święto przypada na 5 grudnia. Międzynarodowy Dzień Wolontariatu obchodzony jest na całym świecie już od 30 lat.

Szczególnie uroczyście Międzynarodowy Dzień Wolontariatu obchodzono w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach, zwanym potocznie „Kolejówką”. Na Wielkiej Gali Wolontariatu wystawiono spektakl pt. „Tischnerowskie drogowskazy”, w którym przybliżono sylwetkę ks. Józefa Tischnera, niekwestionowanego autorytetu duchowego, moralnego i naukowego. To on mówił: „Staliśmy się niewolnikami samych siebie, własnych ambicji i próżności, w której sami już się pogubiliśmy. A wystarczy zatrzymać się na chwilę, przystanąć, zajrzeć do swojego wnętrza”.

Młodzież siedleckiej „Kolejówki” zaprezentowała program artystyczny na temat działalności wolontariatu. Zaproszono wszystkich do udziału w akcji na rzecz podopiecznych Domu Małego Dziecka w Siedlcach. Od kilku lat uczniowie wraz z opiekunami Joanną Wojtkowską-Śpiewak i E. Niedziółką organizują w szkole kiermasz ozdób świątecznych, z którego dochód przeznaczony jest na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla wychowanków Domu Dziecka „Pod Kasztanami”. Akcja „Mikołaje są wśród nas” na trwałe zapisała się w kalendarzu szkoły.

Na gali wręczono również legitymacje uczniom, należącym do Szkolnego Koła Wolontariatu. Młodzi mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat działalności charytatywnej. I to nie tylko prymusi, którzy działają w Samorządzie, uczestniczą w olimpiadach, reprezentują szkołę w turniejach i konkursach. Również ci z ostatnich ławek, odnoszący mniej sukcesów edukacyjnych, którym trudno jest konstruktywnie „zaistnieć” na forum klasy, czy szkoły chętnie angażują się w pomoc na rzecz potrzebujących i jeszcze chętniej dzielą się z innymi swoimi refleksjami.

autor: Joanna Śpiewak, ZSP nr 6

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?