SPIN

II Dzień Kolejarza w siedleckiej „Kolejówce”

Aneta Borkowska poniedziałek, 11 grudnia 2017, 15:08 Społeczeństwo

7 grudnia Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema już po raz drugi świętował Dzień Kolejarza. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Siedlcach, PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie, Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach, a także Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie.

Dzień Kolejarza to cykliczna uroczystość szkolna zapoczątkowana z inicjatywy uczniów kształcących się na kierunku „Technik transportu kolejowego”. Tym razem również główne punkty spotkania skoncentrowane wokół tematów kolejowych zostały przygotowane przez młodzież.

Tuż po uroczystym powitaniu przez dyrektor Alinę Brochocką, zostały wręczone podziękowania, szczególnie zasłużonym uczniom, za wkład w rozwój kierunków kolejowych w szkole jak również za godne reprezentowanie jej na szkoleniach, konferencjach i tragach.

Kolejnym punktem programu był przygotowany przez nauczyciela przedmiotów zawodowych Joannę Rak „Wielki Test Wiedzy Kolejowej”. Uczniowie każdej z klasy rywalizowali w pięciu rundach, o dość zróżnicowanym poziomie trudności. Następnie odbyła się dekoracja zwycięzców testu, jak również laureatów konkursu na najpiękniejszy plakat i makietę o tematyce kolejowej.

Uczniowie klasy 4(ttk) zaprezentowali podczas uroczystości materiały dotyczące ich aktywności w roku szkolnym 2017/2018. Nie zabrakło sprawozdania z eksplorowania nieco zapomnianej stacji węzłowej Czeremcha, wycieczki zawodoznawczej na bocznicę PKP Intercity Warszawa Olszynka Grochowska. Widzowie mogli zobaczyć również fotorelację z Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku, a także podsumowanie konferencji o najnowszych technologiach w transporcie kolejowym organizowanej przez Instytut Kolejnictwa i Politechnikę Warszawską.

Punktem kulminacyjnym w dość obszernym programie był panel dyskusyjny z ekspertami pod tytułem: „Perspektywy rozwoju zawodowego uczniów kształcących się na kierunkach kolejowych”. W dyskusji moderowanej przez ucznia Przemysława Barszcza wzięli udział: Ireneusz Soboń- zastępca dyrektora PKP PLK ZLK w Siedlcach, Ewa Gruszka- dyrektor PKP Intercity Zakład Centalny, Arkadiusz Pękała- zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach oraz Adam Skup- dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie delegatura w Siedlcach. Podczas dyskusji zostało poruszonych wiele istotnych problemów dotykających szkolnictw kolejowego i rynku pracy. Pracodawcy zaprezentowali swoje stanowiska dotyczące kształcenia zawodowego, przedstawiając możliwości współpracy, Urząd Pracy dostarczył świeżej wiedzy na temat sytuacji absolwentów szkół i ich szans na rynku pracy. Przedstawiciel Kuratorium miał do przekazania uczniom wiele cennych rad.

Dzień Kolejarza” wpisał się na trwałe do kalendarza szkoły i jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach tradycja ta będzie kontynuowana.

tekst: Przemysław Barszcz/ ZSP 6 Siedlce

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?