SPIN

W ciągu 5 lat Siedlce będą mieć autostradę. Jest pierwsza umowa

redakcja czwartek, 4 stycznia 2018, 11:29 Aktualnie, Siedlce

Dzisiaj podpisano umowę na wykonanie dokumentacji na budowę autostrady A2 od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do obwodnicy Siedlec.

Zajmie się tym firma Multiconsult Polska, koszt to ok. 6,5 mln zł. A dokument ma być gotowy za 14 miesięcy, czyli do lutego 2019r. Znajdą się w nim uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej, jak na przykład zajętość terenu pod przyszłą autostradę. Projektant przeprowadzi również szczegółowe badania warunków geologicznych.

Na maj przyszłego roku zaplanowano ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu i budowy. Pierwsze roboty mają zacząć się w lipcu 2021 roku, zakończenie to sierpień 2023. Szacunkowy koszt całej inwestycji (dokumentacja, wykup gruntów, budowa) to 1,7 mld zł.

Długość: ok. 37,5 km

Gminy: Kałuszyn, Mrozy, Grębków, Kotuń, Mokobody, Siedlce (miasto i Gmina), Skórzec.

Węzły: Groszki, Gręzów, Swoboda.

Planowany harmonogram:

– 05.2019 r. ogłoszenie przetargu w systemie ,,Projektuj i Buduj”:

– 03.2020 r. podpisanie umowy z Wykonawcą

– 07.2021 r. – 08.2023 r. realizacja robót budowlanych

Szacunkowy łączny koszt inwestycji wynosi: 1,7 mld zł.

fot. GDGKiA

13 komentarzy

 1. . dodano 3 lata temu

  Kolejny harmonogram. Dopóki nie zaczną budowy nie ma o czym gadać.

 2. siedlczanin dodano 3 lata temu

  To zdjęcie kierowane do mieszkańców Kałuszyna. Proszę o pokazanie jak będzie przebiegała autostrada w okolicy Siedlec- dokładnie ul. Damanickiej.
  Pozdrawiam.

 3. siedlczanin dodano 3 lata temu

  siedlecki portal informacyjnie najlepszy

 4. ppp dodano 3 lata temu

  Bezmyślne przeklejanie. Zero zainteresowania tematem, zero pracy dziennikarskiej.

 5. Babuszka dodano 3 lata temu

  BARDZO DOBRZE, SZKODA ŻE TAK SIĘ ZACHOWUJECIE ŻE NAM ŁASKĘ ROBICIE I TAK ŻE TO ZA WASZE PRYWATNE PIENIĄDZE, ZA TO BIERZECIE CO MIESIĄC DUŻE PIENIĄDZE DO WŁASNEJ KIESZENI TO JEST WASZA PRACA A AUTOSTRADA JUŻ JEST W TRAKCIE BUDOWY ROZPOCZĘTA TO DO ROBOTY I TO SZYBCIUTKO.

 6. Wizjoner dodano 3 lata temu

  '' Dojadę do Mińska autostradą a dalej będę w korkach stał i kląć na was będę że ze wsi jesteście ale gospodarze marni, wstyd słoma. amen

 7. Anonim dodano 3 lata temu

  To zwykła propaganda PiSowska, zbliżają się kolejne wybory więc ciemny lud trzeba czymś omamić, a autostrady nie będzie bo nie będzie już pieniądze z Unii.

 8. Siedlczanin dodano 3 lata temu

  Ludzie co za pesymizm ??? Mnie nie interesuje polityka, ale w końcu ktoś coś dla Siedlec załatwił. Cieszmy się i zmieniajmy, bo w marudzeniu to Polacy jesteśmy mistrzami świata. Życzę pozytywnego myślenia 🙂

  • też Siedlczanin dodano 3 lata temu

   Co ktoś załatwił człowieku! TO jest właśnie działanie propagandy. Wszystko idzie mniej więcej zgodnie z planem który zatwierdzono wiele lat temu, kiedy o PiSie u władzy nikt by nie pomyślał.

   Najpierw budowane były drogi na których ruch był dużo większy. Tak. Dużo większy. Sprawdź sobie badania ruchu z naszej "dwójki" i innych dróg. Pomiary są robione co 5 lat. Oczywiście porównaj te dane sprzed budowy istniejących odcinków. Zdziwisz się jak mały ruch mamy na naszej trasie, to trudno żeby od niej zaczynali.

   Oni tylko przeciągają teraz przetargi, otwarcie ofert zajmuje im nawet 20 miesięcy!!! Nie mają kasy, a po takiej polityce narodowej i międzynarodowej, tej kasy nie będziemy mieć już nigdy.

   • daniel j dodano 3 lata temu

    Czytając Twoje wy(pociny)powiedzi ręce załamuję. Piszesz cyt. "Sprawdź sobie badania ruchu z naszej "dwójki" i innych dróg"
    Człowieku…. Zamysłem i celem w wybudowaniu autostrady na naszym wschodnim terenie nie jest rozładowanie korków i zatorów tylko przyciągnięcie inwestycji i przyspieszenie Rozwoju ściany wschodniej. Nie ma ruchu na 2 bo nie ma po co tu przyjeżdżać. Będzie A2, będą inwestycje w fabryki, przedsiębiorstwa itp. zacznie się ruch. Rozumiesz?? Stadler by tu nie wybudował fabryki jakby torów nie było.

 9. Do Siedlczanina dodano 3 lata temu

  Popieram w końcu ktoś coś załatwił ,nie ośmieszaj się gościu ci panowie od trzydziestu lat nic nie robią tylko załatwiają ty uważasz że to łaska to wstyd dla nas wszystkich że mamy takich polityków. amen

 10. Michał Radzikowski dodano 3 lata temu

  Kiedy w 2007 r. PO wygrała wybory jedną z pierwszych decyzji nowego resortu infrastruktury była gruntowna zmiana Planu budowy dróg ekspresowych i autostrad autorstwa PiS-u, która na początku zakładała przesunięcie najważniejszych punktów jego realizacji do celów rezerwowych. W miejsce priorytetowych natomiast wprowadzono inwestycje na zachodzie kraju, gdzie PO wyraźnie wygrała z PiS-em. Szybko jednak się okazało, że potrzebny jest nowy plan, z którego całkowicie wypadł punkt mówiący o budowie części autostrady A2 od Warszawy do Terespola. I choć wschodnie samorządy były liderami w ilości zgłoszonych prawidłowo wniosków o unijne dofinansowanie to jednak skala wsparcia w porównaniu z zachodnimi regionami była wręcz symboliczna.

  Niestety PiS nie wyciągnął z tej historii lekcji, mało tego idzie drogą PO zakładając, że wygra wszystkie następujące po sobie wybory tworzy swój nowy plan budowy autostrad i dróg ekspresowych z perspektywą na całą następną kadencję parlamentarną. Być może, że dzięki temu, iż mamy mówiąc kolokwialnie "swojego człowieka" w rządzie koncepcja połączenia Siedlec z Warszawą nową drogą powróciła ze swoim priorytetowym statusem do głównych założeń w/w dokumentu.

  Jaką mamy gwarancję, że znów nie zostaniemy pozbawieni szans na dynamiczny rozwój?

  Przyjrzyjmy się dwóm kwestiom:

  Pierwsza to środki unijne, od których realizacja całego Planu będzie w głównej mierze zależeć. Każdy, kto interesuje się polityką wie, że w polityce zagranicznej Kaczyński i spółka idą na kurs kolizyjny na każdym możliwym froncie wychodząc błędnie z założenia, iż UE jest wyłącznie od dawania pieniędzy na potrzebne inwestycje. Niestety nic wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić, gdyż wyznaczony przez Komisję Europejską termin 3 miesięcy, jest zbyt krótki na realizację jej zaleceń. Sprawa najprawdopodobniej się przeciągnie do następnej kadencji Sejmu, łącznie z utratą – wedle najczarniejszego scenariusza – prawa do współdecydowania o przyszłym budżecie.

  Druga kwestia to wspomniane już przeze mnie wybory parlamentarne w 2019 r. Nie wiadomo, czy Kaczyński zechce przy nich majstrować – tak jak to robi z wyborami do samorządu – aby zapewnić swojemu rządowi reelekcję. Pewne natomiast jest to, że motorem do zagłosowania na PiS są obietnice ich działaczy pod kątem unowocześnienia naszego regionu, a na dowód przedstawią gotową już koncepcję programową wspomnianą w powyższym artykule.

  Co w tym czasie zrobi opozycja? Czy posiada jakieś realne pomysły mogące być zdecydowaną przeciwwagą do PiS-owskich projektów? Po ośmiu latach traktowania mieszkańców naszego regionu po macoszemu jedyną przesłanką do zagłosowania na nich byłaby kontynuacja zapoczątkowanego w tej kadencji przez Prawo i Sprawiedliwość programu budowy nowych dróg, a także 500+ i Mieszkania + z drobnymi poprawkami. Czy przedstawi na tyle wiarygodne projekty, aby mieszkańcy Siedlec i okolic mogli im zaufać przy urnach? Dodam, że te pytania dotyczą nie tylko PO, ale i całej opozycji, która jak wiadomo nie ma obecnie wpływu na decyzje Rządu RP.

 11. Marcin dodano 3 lata temu

  I co ze bylo w planach PO miało gdzies wszystko jak i obywateli zwyklych patrzyli co gdzie ukrasc

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?