SPIN

Bartek Malinowski opowie o Szlaku Himalajskim

Aneta Borkowska wtorek, 9 stycznia 2018, 07:56 Społeczeństwo

W najbliższy czwartek odbędzie się kolejne już 28 spotkanie VITOexTrEAM, którego gościem będzie Bartek Malinowski, który opowie o Wielkim Szlaku Himalajskim.

Upał, deszcz, dżungla i mgła, huraganowe wiatry, mróz, szczeliny i lodowce, lawiny śnieżne płaskowyże, górskie zbocza porośnięte prosem, karawany jaków ponadto serdeczni i gościnni ludzie – tak w skrócie wygląda liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski w trakcie 120 dni żmudnej wędrówki, jako pierwsi Polacy przemierzyli tę długą i zjawiskową trasę. Działali bez wsparcia przewodników, tragarzy oraz kucharzy polegając na własnych umiejętnościach nawigacyjnych, sile mięśni i odporności psychicznej.

Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6200 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami tj. np. rejon Everestu czy Annapurny nie jest wytyczony i oznakowany. Na wielu odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego tj. namiot, śpiwory, oraz sprzętu wspinaczkowego i asekuracyjnego.

Bartosz i Asia w 2017 roku wytyczyli ponad 1000 km szlak w Himalajach Indyjskich oraz w Kaszmirze a obecnie planują przejście kolejnych etapów Wielkiego Szlaku Himalajskiego – Bhutanie i Pakistanie.

Spotkanie 11 stycznia o godzinie 18 w auli Instytutu Biologii UPH przy ul. Prusa 12 w Siedlcach. Wstęp jest bezpłatny.

źródło: VITOexTrEAM

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?