SPIN

„Bezpieczna woda” – ćwiczenia strażaków

Aneta Borkowska piątek, 19 stycznia 2018, 08:41 Siedlce

Od wczoraj na siedleckim zalewie odbywają się ćwiczenia strażaków. Ćwiczenia dotyczą zasad postępowania w przypadku załamania się lodu na akwenach wodnych. Ćwiczenia strażaków odbywają się o tej porze co roku.

– Chodzi o przygotowane strażaków do ratownictwa osób, które znajdą się pod wodą – mówi mówi dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Siedlcach, młodszy brygadier Tomasz Ławecki. – Mamy tutaj sprzęt, który jest tradycyjnie wykorzystywany podczas takich akcji. Chodzi między innymi o nieprzemakalne kombinezony, ale także sanie ratownicze, koła ratunkowe i wszelkiego rodzaju liny umożliwiające „podebranie” tego człowieka z wody i bezpieczny transport na brzeg oraz przekazanie kolejnym służbom ratunkowym – dodaje.

Podczas ćwiczeń wykorzystywany jest nie tylko sprzęt przewidziany w takich sytuacjach, ale też to co strażacy mają na wyposażeniu standardowo: drabiny, bosaki czy węże strażackie. Dzisiaj tonącym był strażak, ale mógł to być każdy: wędkarz, dziecko, czy zwykły ciekawski, który chce zobaczyć czy pęknie pod nim lód.

Jak zachować się kiedy pęknie, a my znajdziemy się w wodzie?

Przede wszystkim nie panikować, bo nerwowe ruchy przyspieszają utratę ciepła – mówi dowódca JRG 1. – W miarę możliwości należy zachować jak największy spokój i próbować utrzymać się na wodzie. Pomóc może nawet wbity w lód nóż czy długopis, za który możemy się przytrzymać – tłumaczy w rozmowie z nami. – Jeśli z kolei mamy wrażenie, że lód pod naszymi nogami dopiero może się załamać należy rozciągnąć się płasko na jego powierzchni i turlać w kierunku brzegu jednocześnie wzywając pomocy.

Szkolenia dla strażaków są zorganizowane pod hasłem „bezpieczna woda”. Zainteresowani mieszkańcy mogą popatrzeć na popisy naszych strażaków jeszcze dziś o godz. 11.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?