SPIN

„Na poziomie diagnostyki jesteśmy pierwszą ligą”

Aneta Borkowska środa, 24 stycznia 2018, 07:56 Siedlce

Najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki raka prostaty, aparatura niezbędna do wykonywania operacji w technologii 3D. Tak wzbogacił się oddział urologii i urologii onkologicznej w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach.

– Onkologia zaczyna się od trafnie i szybko postawionej diagnozy i na tym polu dysponujemy najnowszym sprzętem do biopsji fuzyjnej – mówi zastępca ordynatora Artur Przewor. – Ten sprzęt pozwala nam na bardzo precyzyjne i szybkie rozpoznanie nowotworu, co sprawia, że na poziomie diagnostyki jesteśmy absolutnie pierwszą ligą – dodaje.

Tak nowoczesny sprzęt dla lekarza to jeszcze mniejsze ryzyko pomyłki i komfort pracy, a dla pacjenta mniej bólu i szybszy powrót do zdrowia.

– Od wielu lat wykonujemy operacje bez znacznego otwierania brzucha, ale teraz wchodzimy na nowy poziom laparoskopii – tłumaczy Przewor. – Jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych co jest niezwykle istotne, bo zamiast kilkudziesięciocentymetrowego cięcia jakie jest podczas zwykłej operacji tutaj robimy 4 dostępy pięciomilimetrowe – dodaje.

Nowy sprzęt przenosi siedlecką placówkę o epokę, bo wykonywane są operacje nie do osiągnięcia jeszcze kilka lat temu.

– Do niedawna guz nerki wiązał się z jej usunięciem, natomiast dzięki temu sprzętowi jesteśmy w stanie nawet duże guzy usunąć pozostawiając nerkę – wyjaśnia zastępca ordynatora. – A to jest istotne zwłaszcza dla pacjentów starszych czy chorych na cukrzycę – dodaje.

Oddział urologii i onkologii urologicznej wykonuje rocznie ponad 300 dużych operacji onkologicznych – w tym ponad 100 operacji raka prostaty i nowotworów nerek. Cały oddział liczy 33 łóżka dla pacjentów.

Koszt zakupu sprzętu to ponad 2 miliony złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu marszałka Mazowsza.

fot. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach

2 komentarze

  1. . dodano 4 lata temu

    No nic, może kiedy awansują do ekstraklasy.

  2. Anonim dodano 4 lata temu

    Gratuluję.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?