SPIN

Strażacy apelują – bądźmy czujni

Aneta Borkowska wtorek, 6 lutego 2018, 10:39 Siedlce

Tylko od początku stycznia siedleccy strażacy interweniowali aż 23 razy podczas zdarzeń związanych z pożarami sadz w kominie, wadami urządzeń grzewczych, nieszczelnością przewodów kominowych czy nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych i materiałów opałowych.

Dlatego warto przypomnieć, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Czad jest określany jako cichy zabójca, bo nie można go wyczuć ani zobaczyć.

Warto więc ciągle o tym przypominać – mówi Paweł Kulicki, rzecznik siedleckiej straży. – Powstaje tam, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji – dodaje.

Aby się przed nim ochronić potrzebna jest wiedza oraz kontrola przewodów wentylacyjnych. Nie należy zamykać szczelnie okien, powinno się systematycznie wietrzyć pomieszczenia.

Dla własnego bezpieczeństwa możemy zainstalować czujniki, które wykryją zagrożenie – tłumaczy rzecznik. – Są niedrogie, łatwe w zamontowaniu i wykrywają już niewielkie stężenie czadu. W tamtym roku czujka uratowała życie kobiecie. Więc warto – dodaje.

Czadu nie wykryjemy, ale możemy zareagować na pierwsze objawy zatrucia jak bóle głowy, nudności, wymioty, przyspieszone tętno i oddech.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?