SPIN

E-recepty w Siedlcach od kwietnia

Aneta Borkowska poniedziałek, 19 lutego 2018, 17:08 Siedlce

Od kwietnia w Siedlcach mają pojawić się e-recepty, czyli recepty elektroniczne. Miasto zostało wybrane do pilotażowego programu ministerstwa zdrowia, które przez kilka miesięcy będzie sprawdzać jak zareagują na niego mieszkańcy średniego miasta.

– Pacjenci nie będą musieli nosić do apteki żadnych papierowych wydruków. Jeśli założą internetowe konto to recepta pojawi się właśnie na nim razem ze specjalnym kodem. W aptece będziemy mogli pokazać kod na telefonie, aptekarz go zeskanuje i zobaczy receptę – mówi Wojciech Górnik z Centrum Systemu informacyjnego Ochrony Zdrowia.

Recepty elektroniczne będą wystawiać lekarze ze szpitala wojewódzkiego i miejskiego raz Centrum Medyczno-Diagnostycznego, a realizować je będzie 35 aptek w mieście.

– Teraz będzie trwał proces przyłączania się aptek do systemu, a pierwsza recepta ma być zrealizowana w kwietniu – tłumaczy Górnik. – Po 7 miesiącach będzie to już możliwe w całym kraju – dodaje.

Wprowadzenie e-recept będzie dużym ułatwieniem dla pacjentów. Na każdy lek będzie oddzielna recepta, a więc nie będą przypisani do jednej apteki. Zniknie także problem z nieczytelnie wypisaną receptą, odpisami, kartkami z dawkowaniem czy fałszowaniem. Są jednak pewne niewiadome.

– Może to być spory problem dla grupy osób, które nie mają lub nie radzą sobie dobrze z obsługą komputera – przyznaje aptekarka z Siedlec. – Druga sprawa to kontakt z lekarzem. W przypadku gdy pacjent zgłaszał, że na recepcie jest inna dawka niż bierze to można było zadzwonić do lekarza i to zmienić. Nie wiem jak to będzie po wprowadzeniu recept w postaci elektronicznej – dodaje.

Poza Siedlcami e-recepta będzie wprowadzona także w Skierniewicach. Do 2020 roku e-recepty mają zastąpić recepty w wydaniu papierowym.

3 komentarze

  1. Starsza Pani dodano 3 lata temu

    I oczywiście założono, że najstarsi mieszkańcy mają smartfony (pewnie obowiązkowo z Androidem) na którym będą pokazywali kod w aptece. Chcę mieć wybór ! Albo recepta elektroniczna albo papierowa – ode mnie niech to zależy.

  2. hoMe dodano 3 lata temu

    Pomysl dobry ale niestety nie trafiony w cel. Nie w zacofanych,panszczyznianych Siedlcach.Moze lepiej by bylo na ksiazeczke do nabozenstwa?

  3. Janusz dodano 3 lata temu

    Moze i tak, ale jak patrze na to zdjecie to wypisz wymaluj czasy PRL-u. Z czym do ludzi Siedlce pozal sie Bo.e.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?