SPIN

Akcja „Zainspiruj się… Wyznacz sobie drogę” w ZSP nr 3

Aneta Borkowska czwartek, 15 marca 2018, 11:09 Społeczeństwo

Do kalendarza przedsięwzięć Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach na stałe weszły akcje profilaktyczno- edukacyjne. Od 5 marca do 9 marca odbyło się działanie pod hasłem „Zainspiruj się… Wyznacz sobie drogę”.

W poniedziałek 5 marca miały miejsce warsztaty „Współczesny patriotyzm” poprowadzone przez koordynatorów Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż” – Barbarę Maksymiuk i Krzysztofa Tomaszewskiego. Młodzież wzięła udział w dyskusji na temat współcześnie pojmowanego patriotyzmu, zaś zaproszeni Goście zachęcali uczniów do podejmowania prób twórczych i udzielili wiele cennych wskazówek dotyczących pisania.

Kolejnego dnia w hali sportowej miał miejsce pokaz zumby z elementami fitness’u oraz tańca latynoamerykańskiego. Instruktorka Wirginia Szulc udowodniła uczniom, iż ćwiczenia fizyczne, zapewniają zdrowie, dobrą kondycję i samopoczucie. Natomiast uczniowie klasy 1tg udali się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Wysłuchali wykładu „Co to jest patriotyzm?” wygłoszonego przez Cezarego Łagunia pracownika placówki.

7 marca miał miejsce koncert z motywacją słowną „Czy słowem można zranić?!” w wykonaniu Jacka Musiatowicza i jego syna Michała. Spotkanie profilaktyczno – edukacyjne wzbudziło spore zainteresowanie wśród uczniów szkoły. Szczególnie podobała się gra jednego z najzdolniejszych gitarzystów młodego pokolenia – Michała Musiatowicza. Autorzy programu poruszali sprawy trudne, dotyczące zgubnych konsekwencji uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Kolejnym działaniem w tym dniu było spotkanie z Januszem Cabajem z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach i wysłuchanie prelekcji „Młodzi – Bezpieczni w ruchu drogowym”. Policjant mówił o świadomości młodych uczestników ruchu drogowego oraz wskazywał podstawowe zasady, jakimi powinna kierować się osoba zasiadająca za kierownicą pojazdu mechanicznego. Zwrócił także uwagę na ruch pieszych i przemieszczanie się po pasach.

Po południu odbył się wykład Violetty Machnickiej reprezentującej Siedleckie Towarzystwo Naukowe „Wigilijny poeta. O Adamie Mickiewiczu w 220. rocznicę urodzin Wieszcza”. Uczniowie uzupełnili wiedzę na temat życia i twórczości pisarza oraz poznali wiele ciekawych, nieznanych dotąd faktów z biografii romantyka.

W czwartek 8 marca młodzież z klas gastronomicznych i samochodowych miała przyjemność wysłuchać wykładu „Zdrowe odżywianie – moda czy konieczność we współczesnym świecie?” Katarzyny Antosik dietetyk z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, zaś w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty artystyczne (malarskie) zatytułowane „Twarze”. Zajęcia przeprowadziła Iza Staręga – malarka, animatorka kultury. Młodzież miała okazję przy pomocy instruktor przygotować portret człowieka.

Następnego dnia (piątek) najstarsze klasy wysłuchały krótkiego wykładu „Prawo pracy młodego pracownika” przygotowanego przez Jadwigę Konopkę – Starszego Inspektora Specjalistę Państwowej Inspekcji Pracy w Siedlcach. Inspektor mówiła młodzieży o rodzajach umów, formie i treści umowy o pracę, obowiązkach informowania pracownika o warunkach zatrudnienia, czasie pracy młodego pracownika oraz wynagrodzeniu za pracę.

Podsumowaniem tygodniowej akcji edukacyjno – profilaktycznej było spotkanie pod hasłem „Kreowanie wizerunku” z Beatą Radomyską przedstawicielką Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Centrum Kreowania Wizerunku w Siedlcach. Zajęcia złożone były z kilku części: krótkiego wykładu o tym, jak można kształtować własny wizerunek i co tak naprawdę się na niego składa?, wykorzystywania języka ciała oraz umiejętności interpersonalnych; zajęć warsztatowych: sztuki wiązania krawata, sztuki makijażu dziennego i wieczorowego oraz analizy kolorystycznej.

Podczas całego tygodnia w 6 klasach zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące środków psychoaktywnych „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga” zorganizowane przez Stowarzyszenie Abeon.

Inicjatorami i organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele: Urszula Konstantynowicz (pedagog szkolny), Renata Szewczak (psycholog szkolny), Joanna Wiącek (nauczyciel języka polskiego), Łukasz Chojecki ( nauczyciel wspierający).

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?