SPIN

Ćwiczenia na UPH – rozleje się kwas azotowy

Aneta Borkowska poniedziałek, 19 marca 2018, 11:08 Aktualnie

Jutro (20 marca) w Instytucie Chemii Wydziału Nauk Ścisłych UPH odbędą się ćwiczenia manewrowe z zakresu doskonalenia działania Specjalistycznej Grupy Chemiczno – Ekologicznej „Siedlce 6”.

Ćwiczenia rozpoczną się o godzinie 10:00 w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Siedlcach – tam odbędzie się część teoretyczna, zapoznanie uczestników z obiektem oraz charakterem zagrożeń występujących na terenie uczelni. Około godz. 12:00 jednostki zostaną zaalarmowane o zagrożeniu, a ćwiczenia potrwają do 13.30.

Założenia do ćwiczeń:

Podczas zajęć laboratoryjnych w sali badań dochodzi do rozbicia szklanej butelki z kwasem azotowym. Podczas upadku butelki na posadzkę dochodzi do ochlapania nóg jednego ze studentów. W wyniku reakcji chemicznej dochodzi do dymienia kwasu i wytworzenia zagrożenia powstałymi oparami dla uczestników zajęć. Opiekun sali zarządza ewakuację i z grupą studentów udaje się na klatkę schodową. W czasie ewakuacji na klatce schodowej załącza włącznik sygnalizacji pożarowej ROP. Zarządzania jest procedura ewakuacji ludzi z budynku uczelni. Informacja o zagrożeniu przekazana zostaje do Stanowiska Kierowania KM PSP w Siedlcach. Ponadto w sali laboratoryjnej pozostały rozpoczęte inne ćwiczenia, które nieprzerwane stwarzają zagrożenie wybuchu. Pracownicy wydziału nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem aby bezpiecznie wejść do laboratorium i przerwać rozpoczęte procesy chemiczne. Student z poparzeniami nóg znajduje się w łazience na parterze oczekując na pomoc służb ratowniczych.

autor: st. str. Daria Lipińska, KPSP Siedlce

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?