SPIN

Zaczyna się coroczna nerwówka

Aneta Borkowska wtorek, 27 marca 2018, 09:38 Siedlce

Wielkimi krokami zbliża się rekrutacja do jedynego miejskiego żłobka. Od 4 do 20 kwietnia rodzice będą mogli składać karty zgłoszeń.

– Przygotowaliśmy około 70 miejsc i są to miejsca dla dzieci w różnym wieku, czyli dla maluszków, grupy średniej i dla dzieci powyżej 2 roku życia – mówi dyrektorka placówki Jolanta Kaczyńska. – Kryteria, które rodzice muszą spełniać, aby dziecko dostało się do placówki są punktowane, a są to między innymi praca zawodowa, niepełnosprawność w rodzinie, wielodzietność czy samotne wychowywanie dziecka – dodaje.

W ubiegłym roku do żłobka nie dostało się sto pięcioro dzieci, a co roku na liście rezerwowej jest ponad 50 nazwisk. Na drugi miejski żłobek nie ma co liczyć.

– Powstaje dużo miejsc w żłobkach niepublicznych, do których miasto dokłada 600 zł miesięcznie na dziecko – mówi naczelnik wydziału polityki społecznej Leszek Borkowski. – Z naszych analiz wynika, że kwota dotacji to prawie połowa kosztów utrzymania w placówce miejskiej. Dodatkowo kilka nowych placówek prywatnych jest w trakcie uruchamiania. Myślę, że od września przybędzie co najmniej 50 miejsc – dodaje.

Opłata miesięczna w siedleckim żłobku miejskim za pobyt wynosi 160 złotych za 10 godzin plus wyżywienie. W placówkach prywatnych ceny wahają się od 300 do 550 złotych (jeśli żłobek korzysta z programu rządowego „Maluch plus” ceny są niższe.

A rejestr wszystkich żłobków i klubów w Siedlcach jest dostępny pod adresem empatia.mpips.gov.pl

Do żłobka przyjmowane są dzieci od ukończonego 20 tygodnia do 3 lat. Siedlczanie najczęściej posyłają półtoraroczne maluchy. Karty zgłoszeń będą rozpatrywane od 7 do 16 maja.

2 komentarze

 1. Anonim dodano 3 lata temu

  Myślę, że to temat niezmiernie istotny dla młodych małżeństw. Zapewnienie opieki dla pociech jest istotnym elementem możliwości podjęcia pracy lub jej kontynuacji przez młodych rodziców. To zadanie powinno być priorytetem dla rządzących. Z moich informacji wynika, że radny Sitnik ma koncepcję na powstanie nowej placówki tego typu w naszym mieście.

 2. wiem ze nic nie wiem dodano 3 lata temu

  Jaka nerwówka? Rodzice, którzy zaledwie tylko pracują uczciwie mogą sobie pomarzyć o Publicznym Żłobku.
  Punkty się dostaje za życie bez ślubu, posiadanie mnóstwa dzieci (co mnie to obchodzi Państwo mi na nie wszystko da), zasiłki z MOPSÓW i innych i najlepiej niebieską kartę na policji. Wtedy się zgarnia pulę.
  A tak, pracuj, pracuj, pracuj.
  Albo zostań jakimś kierownikiem w urzędzie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?