SPIN

W tej szkole „Niemiecki ma klasę”

Aneta Borkowska czwartek, 29 marca 2018, 20:37 Siedlce

Kolorowe odciski dłoni na suficie, palety i poduszki w kącie, ławki przygotowane do robienia notatek i kubki wiszące na ścianie – tak wygląda sala do nauki języka niemieckiego w siedleckim „Rolniku”. Dziwnie? Może, ale zdaniem uczniów, tak jest najlepiej. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach bierze udział w projekcie „Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse” organizowanym przez Goethe-Institut w Warszawie.

Jego celem jest stworzenie najlepszej przestrzeni do nauki języka niemieckiego. Najpierw pomyśleliśmy w jakiej klasie chcemy się uczyć i taką przygotowaliśmy – mówi uczennica Joanna Buda.

A sala nr 39 jest wyjątkowa.

Ławki pokryliśmy papierem, na którym zapisujemy cytaty i najtrudniejsze, niemieckie słówka – mówi jeden z uczniów. W rogu jest paleta. – Traktujemy ją jak stolik, a siadamy na kolorowych poduszkach ułożonych wokół niej. Tam też się uczymy – przyznaje Alicja.

Klasa jest kolorowa, pełna niemieckich słówek. Na suficie uczniowie, którzy zadają maturę z języka niemieckiego od lat odciskają swoje dłonie.

Tu nauka jest naprawdę przyjemniejsza niż w innych salach – przyznają uczniowie. – Lekcje się nie dłużą, zawsze robimy coś ciekawego. Mamy nawet herbaciny kącik – podkreślają.

A znaczy to tyle, że na ścianie wiszą kubki ozdobione niemieckimi cytatami, tuż obok torebki z herbatami. Za kilkadziesiąt złotych uczniowie z 3tk i 3tż wraz z nauczycielką Anną Kizeweter sprawili, że w „Rolniku” … „Niemiecki ma klasę. 

Fot: ZSP nr 4

12 komentarzy

 1. Eska dodano 3 lata temu

  Bo to dobra szkoła jest!

 2. Edek dodano 3 lata temu

  Super nauczycielka, często robi takie rzeczy, pamietam ją!

 3. erin dodano 3 lata temu

  Rolnik zawsze był najlepszy! Tęsknię do dziś! <3

 4. ZIbi dodano 3 lata temu

  To bardzo mądra inicjatywa! Dzieciaki przejmują odpowiedzialność za swoją przestrzeń. Brawo za pomysłowość!

 5. Patrycja dodano 3 lata temu

  Odcisk mojej dłoni też tam jest, a to już 6 lat.. 🙂

 6. Janusz dodano 3 lata temu

  Rolnik nie ma wielu rzeczy którymi można się pochwalić, nie przesadzajmy …
  Zabrałem z tej szkoły moja córkę to coś wiem.
  Gdyby było więcej takich wyjątkowych nauczycieli, to może by coś drgnęło, narazie jest marazm.

 7. Paweł F dodano 3 lata temu

  Do dobry czas, żeby zastanowić się dlaczego jest tak słabo w naszych siedleckich szkołach , nauczyciele spoczęli na laurach, nie chce im się czy to dzieciaki mają wszystko gdzieś przez co nauczycielom się już nie chce z tym walczyć… czy w innych miastach jest tak samo czy to domena osady nad Muchawką?..PtYtam bo nie wiem

  • Wyniki uczniów siedleckich szkół przeczą twojej tezie. Piszę o wynikach egzaminów i sprawdzianów. O laureatach konkursów i olimpiad na szczeblu regionalnym i krajowym. O tytułach mistrzowskich w wielu dyscyplinach. dodano 3 lata temu

   Patrz wyżej!

   • Paweł F dodano 3 lata temu

    Siedlce to nie tylko Prus i Królówka, rozwój to nie tylko mierzalne w procentach konkursy i olimpiady.

    • Nie tylko Prus i Królówka! Także szkoły zawodowe. Budowlanka i Kolejówka też. A o szkołach podstawowych też należy wspomnieć! dodano 3 lata temu

     Ad vocem.

     • Janka dodano 3 lata temu

      a o co chodzi z tą budowlanką i kolejówką? są w czymś wyjątkowi? bo nie słyszałam:)
      Marazam i praca na przeczekanie, bardzo mało oddolnych szkolnych inicjatyw i współpracy rodziców ze szkołą- zgadzam się

 8. furora dodano 3 lata temu

  Nauczycielka jest spoko

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?