SPIN

SLD nie wystąpi z koalicji

Aneta Borkowska poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 10:36 Siedlce

Koalicja „Lepsze Siedlce” została podpisana 13 kwietnia przez opozycję w mieście czyli: siedlecką Platformę, SLD i Wolność. Partie chciały stworzyć wspólny front przeciwko rządzącemu tu od 12 lat Prawu i Sprawiedliwości.

Kilka dni po podpisaniu deklaracji później szef siedleckiego SLD, Maciej Drabio dostał 10 dni na wyjście z koalicji z lokalnymi strukturami partii Wolność. Jak powiedział nam „Nie wiem co zrobię. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły”. Lider partii Wolność w ostatnich dniach podjął decyzję o rezygnacji z bezpośredniego udziału w koalicji.

Poniżej oświadczenie SLD Siedlce

Pragniemy poinformować, że Sojusz Lewicy Demokratycznej w Siedlcach nie wystąpi z koalicji Lepsze Siedlce. Będziemy współpracować w ramach tego projektu ze wszystkimi, którym bliska jest idea dokonania gruntownych zmian w naszym mieście. Będziemy szukać wspólnego języka i porozumienia nawet z podmiotami, które na krajowej scenie politycznej, są nam odległe programowo. Naszym celem jest uczynienie Siedlec lepszym miastem, w którym przyszłość będą mogli znaleźć młodzi ludzie, miastem wolnym od korupcyjnych układów, tolerancyjnym światopoglądowo, przyjaznym obywatelom, ekologicznym i nowoczesnym. Aby tego dokonać, należy odsunąć PiS od władzy. Może to zrobić tylko wspólnie działająca, demokratyczna opozycja.

Chcemy zapewnić wszystkich sympatyków i wyborców lewicy, że zawierając sojusz z liberalnymi i konserwatywnymi partiami nie straciliśmy lewicowych ideałów. Były one, są i będą drogowskazem dla naszych działań. Lewicowy program można jednak realizować tylko posiadając przedstawicieli w radzie miasta oraz prezydenta otwartego na dialog i porozumienie. Ani jednego, ani drugiego teraz w Siedlcach nie mamy. Trzeba więc uczynić wszystko co możliwe, żeby to jak najszybciej zmienić. Rozumiemy poruszenie medialne, które w ostatnich dwóch tygodniach panowało wokół koalicji Lepsze Siedlce. Komentarze publicystów, polityków – głównie lewicowych – wyrażały zdziwienie i zaskoczenie naszym sojuszem. W dużej mierze wynika to z faktu dość pobieżnej oceny i nieznajomości lokalnych uwarunkowań. Rozumiemy to i szanujemy każdą opinię, jednak nie przestaniemy tłumaczyć naszym przyjaciołom z lewicy oraz wyborcom z Siedlec, że współdziałanie i dialog na szczeblu lokalnym przyniosą wiele korzyści i będą stanowić pozytywną odmianę od codzienności polskiej sceny politycznej opanowanej przez konflikty oraz ostrą walkę prowadzoną językiem nienawiści i pogardy.

Nasze szerokie porozumienie będzie skutecznie i sprawnie działać po objęciu sterów władzy. Przykłady innych samorządów pokazują, że koalicje lewicowo – konserwatywne na poziomie lokalnym są w stanie konstruktywnie pracować dla dobra mieszkańców. Tak też będzie w Siedlcach. Decyzje samorządowe dotyczą bowiem w głównej mierze kwestii, w których poglądy ideologiczne nie mają większego znaczenia. Używając pewnego uproszczenia można stwierdzić, że chodniki i ulice nie mają przynależności partyjnej, można je projektować i budować mądrze albo głupio. Wszystko zależy od ludzi. Wiemy, że liderzy podmiotów, które tworzą i będą w przyszłości tworzyć Lepsze Siedlce, to odpowiedzialni ludzie dialogu i lokalni patrioci, dla których dobro naszego miasta będzie ważniejsze niż osobiste ambicje i nakazy partyjne. Nasi partnerzy, pomimo odmiennego spojrzenia na różne kwestie potrafią wspólnie działać w jednym celu. Udowodniły to ostatnie wydarzenia.

Koalicja Lepsze Siedlce rozwija się i poszerza o nowe podmioty. Wkrótce przedstawimy program obfitujący w ciekawe pomysły. Program śmiały i odważny, ale przede wszystkim przyjazny mieszkańcom. W najbliższym czasie spośród grona liderów Lepszych Siedlec wybierzemy kandydata na prezydenta.

Teraz czekamy na ostateczną decyzję o przyłączeniu pozostałych podmiotów siedleckiej sceny politycznej, w tym Nowoczesnej, Bezpartyjnych Siedlec i PSLu. Wspólnie dokonamy dobrego wyboru i przedstawimy mieszkańcom Siedlec ofertę atrakcyjną zarówno pod względem programu jak i personalnym. Zapraszamy wszystkich do budowania Lepszych Siedlec. Nasze drzwi są otwarte.

W imieniu Rady Powiatowej SLD w Siedlcach – Maciej Drab

fot. facebook Maciej Drabio

9 komentarzy

 1. ztejsamejstrony dodano 3 lata temu

  Brak politycznego wyczucia a teraz "zastaw się a postaw się". Dobrego nic nie wróżę.
  Co można wróżyć z fusów.?

  • jan dodano 3 lata temu

   Ja też ni wróżę tej koalicji nic dobrego i to z prostej przyczyny – brak kandydata, który mógłby powalczyć z kandydatem PiS na prezydenta miasta. Na dodatek wszystkie siedleckie media nie są i nie będą po ich stronie, czyli tej dziwacznej koalicji. ZERO SZANS

 2. Hahaha... dodano 3 lata temu

  Dziecinada…

 3. Bardzo dobrze, nie poddawać się dodano 3 lata temu

  W końcu stabilna i zgrana inicjatywa, która rozliczy PiS. Pierwsza próba zdana na 6, ale to nie koniec. Powodzenia.

 4. popis dodano 3 lata temu

  Zwracam uwagą, że PiS rządzi w Siedlcach nie od 12 ale od 16 lat. W kadencji 2002- 2006 rządziła koalicja PO PiS , przewodniczącym Rady Miasta był W. Kudelski, wiceprzewodniczącym S. Somla,oraz radni J. Myszkowski i S. Hęciak.

 5. janusz dodano 3 lata temu

  stołek dla Drabio i będzie ogłoszony wielki sukces . Kto w końcu rozliczy p. Drabio i Stąsieka

 6. Roman dodano 3 lata temu

  Ręka rękę myje…

 7. Eduardo dodano 3 lata temu

  Panie Drabio, w najbliższym czasie to może pan sobie wybrać króla waszej piaskownicy, bo kandydat na prezydenta jest już wyznaczony i nikt tu pana i panów z wolności nie będzie pytał o zdanie. Na konwencji PO Nowoczesna wybrana została już pani M. Daniel. Więc dla kogo te gadki chłopaczki.

 8. Żorż Ponimirski dodano 3 lata temu

  Szerokie porozumienie? Nie tylko coś ma z rozumem ale i z oczami…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?