SPIN

Dzielą się swoją wiedzą z innymi

Aneta Borkowska poniedziałek, 7 maja 2018, 13:53 Siedlce

Szpital wojewódzki w Siedlcach powrócił do praktyk sprzed wielu lat. Placówka zaczęła organizować szkolenia i do końca tego roku chce przeszkolić 16 lekarzy urologów z całego kraju.

Pierwsze szkolenie szpital ma już za sobą. Do Siedlec przyjechało czterech lekarzy urologów z ośrodków z Białegostoku, Warszawy i Ostrołęki.

– Prowadzimy warsztaty z operacji metodą laparoskopową – mówi zastępca ordynatora siedleckiej urologii Artur Przewor. – Przygotowaliśmy jako zespół pewną pulę pacjentów, według nas ciekawych przypadków klinicznych i każdy z lekarzy mógł wziąć czynny udział w tej operacji – dodaje.

Laparoskopia to technika minimalnie inwazyjna, bo bez konieczności tradycyjnego otwierania jamy brzusznej. Pozwala na spektakularne efekty pooperacyjne i wypisanie pacjenta szybko do domu.

– Operowaliśmy chorych z nowotworami gruczołu krokowego, czyli bardzo częstym i powszechnym nowotworem występującym u mężczyzn. I u tych pacjentów, których operowaliśmy w czasie warsztatów w drugiej dobie pooperacyjnej byliśmy w stanie odesłać do domu – wyjaśnia urolog.

Warsztaty w Siedlcach trwają dwa dni i odbywają się w czteroosobowych grupach.

– Małe grupy, bo zależy nam na tym, aby każdy z tych naszych gości mógł naprawdę intensywnie przepracować ten czas będąc maksymalnie aktywnym operatorem, chirurgiem na bloku – tłumaczy Artur Przewor. – Mamy już pierwsze sukcesy, bo było dwóch panów z jednego ośrodka i po powrocie z warsztatów razem przeprowadzili operację, której nauczyli się u nas – dodaje.

Kolejne warsztaty zaplanowano na czerwiec – tym razem do Siedlec zgłoszą się lekarze między innymi z Łodzi i Pomorza.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?