SPIN

„Jedynka” uczciła 200 rocznicę powstania diecezji siedleckiej

Aneta Borkowska czwartek, 24 maja 2018, 17:24 Społeczeństwo

18 maja dzieci, młodzież oraz grono pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach oraz zaproszeni goście uczestniczyli w szkolnej uroczystości z okazji 200 rocznicy powstania diecezji siedleckiej.

Inscenizację rozpoczęli uczniowie klasy pierwszej radosnym śpiewem piosenki pt. „Bóg tak umiłował świat”. Okazją do rozmowy na temat historii naszej diecezji stało się spotkanie dziadków z wnukami wracającymi z pielgrzymki do Kodnia, w których rolę wcielili się uczniowie klasy 2a i 4b.

W kolejnych scenach, na tle prezentacji widzowie byli wprowadzani w dzieje diecezji ukazujące najważniejsze osoby i wydarzenia. Uczniowie klas gimnazjalnych zagrali niezwykle emocjonujące sceny męczeństwa Unitów Podlaskich oraz obrony krzyża w Szkole Rolniczej w Miętnem. Maja Michalak, uczennica klasy 2a, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim z okazji okrągłego jubileuszu naszej diecezji, odczytała fragment swojego eseju na temat bohaterstwa Męczenników Podlaskich.

W spektaklu ukazano również pełną miłości i poświęcenia dla Kościoła i ojczyzny postawę ks. Stanisława Brzóski. Pojawiły się także akcenty patriotyczne wyrażone poezją i tańcem. Przedstawiono osobę i dzieło sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspomnień z wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Siedlcach. Uroczystość zakończyła wspólna Modlitwa Jubileuszowa.

W przedstawieniu wzięło udział 82 uczniów przygotowanych pod kierunkiem katechetów Małgorzaty Bielugi i Mariny Winogradowej.

autor: Małgorzata Bieluga – katecheta

Komentarze (1)

  1. Pawel dodano 4 lata temu

    To co sie dzieje od chwili wygrania wyborow przez PiS jesli chodzi o zielone swiatlo dla kosciola katolickiego z indoktrynacja w zycie Polakow bylo do przewidzenia.Niech mi ktos m adrze i racjonalnie odpowie (bez hejtowania).Czym rozni sie polski KK teraz od ortodoksyjnych Zydow albo muzulmanskiego Sunni.Czekam.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?