SPIN

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” w „Siódemce”

Aneta Borkowska poniedziałek, 11 czerwca 2018, 13:49 Społeczeństwo

8 czerwca o godzinie 9.45 uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach zebrali się w ogrodzie dydaktycznym przed placówką. Wszyscy przynieśli tego dnia do szkoły swoją ulubioną lub aktualnie czytaną książkę.

Społeczność siedleckiej „Siódemki” włączyła się do III Ogólnopolskiej akcji czytelniczej JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM, biorąc udział w ustanowieniu rekordu czytania w tym samym momencie. Celem imprezy jest promocja książek i czytania wśród uczniów, pokazanie, że jest ono modne, że można i należy się nim chwalić.

W przedsięwzięciu wzięli udział: dyrektor szkoły Alicja Świderska, wicedyrektorzy Barbara Artych, Aldona Zagalska, bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach Antoni Woźnica, nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 7, dzieci z oddziału przedszkolnego, dzieci będące w świetlicy, uczniowie 19 klas wraz z nauczycielami, pracownicy szkoły – łącznie 421 osób. Spotkanie trwało 45 minut.

Zebranych powitała dyrektor szkoły Alicja Świderska. Przedstawiła cele akcji. Następnie, punktualnie o godzinie 10.00, uczestnicy, siedząc wygodnie na trawie w pięknym, zielonym, pełnym krzewów i kwiatów ogrodzie dydaktycznym, cicho czytali przez 10 minut przyniesione ze sobą książki. Niektórych z nich tak bardzo pochłonęła lektura, że po prostu zapomnieli o otaczającym świecie… Później wszyscy wysłuchali fragmentu powieści Joanny Jagiełło „Pamiętnik Czachy” czytanej przez nauczyciela bibliotekarza, Annę Bryłkę-Chomkę. Gość Antoni Woźnica, reprezentujący Bibliotekę Pedagogiczną w Siedlcach, odczytał pełen humoru fragment książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby „Filipek i wakacje”. Maria Stańczuk przytaczała cytaty autorstwa Cornelii Funke o magicznej mocy i cudownych właściwościach książek. Czytała również wybrane fragmenty pozycji Françoize Boucher „Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać”.

Potem były wspólne zdjęcia uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły z książkami, hasłami, głoszącymi pochwałę czytania. W ubiegłym roku szkolnym braliśmy udział w biciu rekordu w czytaniu w tym samym momencie po raz pierwszy. Akcja ogromnie podobała się uczniom i nauczycielom. W tym roku wzięli w niej udział również pracownicy administracji i obsługi szkoły.

Ta kolejna, III już edycja Ogólnopolskiej akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM była okazją, aby jej uczestnicy miło poczytali sobie w gronie koleżanek i kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły. Każdy czytał to, na co miał ochotę, dla rozrywki i dla przyjemności. Czytajmy więcej i więcej, bo, jak głosiło jedno z wielu haseł „Beczka, teczka, ptasi kuper – czytanie jest super!”. Niech książka nie wychodzi z mody! Niech radość z książek ogarnia świat!!!

Koordynatorem akcji była Maria Stańczuk, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 7 w Siedlcach.

źródło: SP nr 7

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?