SPIN

Siedleckie więzienie już nie tylko dla recydywistów

Aneta Borkowska poniedziałek, 16 lipca 2018, 08:14 Siedlce

Siedleckie więzienie czekają zmiany. Nie będzie to już tylko placówka dla recydywistów skierowanych do zakładu typu zamkniętego, ale także dla skazanych, którzy mogą odbywać karę w zakładzie typu półotwartego. Pozwoli to na zwiększenie wśród osadzonych zatrudnienia poza murami.

– W siedleckim więzieniu pracuje ponad trzystu mężczyzn, ale poza murami tylko ponad 80 – mówi dyrektor Marek Suwiński. – Ostatnio jednostka podpisała umowę z zakładem mięsnym na zatrudnienie do 100 osób, ale ponieważ nie ma tylu mężczyzn, którzy mogą pracować w ten sposób na razie jest ich dwudziestu dziewięciu – dodaje.

Dlatego po zmianach część osadzonych zostanie przeniesiona do innych więzień. Do duże wyzwanie organizacyjne.

– Kilkuset skazanych będzie rano wychodzić do pracy, a po południu wracać, a my musimy zapewnić ochronę, kontrolę, sprawdzać czy nie będę próbowali czegoś wnieść, będziemy sprawować także nadzór w miejscach pracy – tłumaczy Suwiński.

Dyrektor dodaje, że praca poza murami dla skazanych to bardzo ważny etap resocjalizacji, a i na oferty zakład nie narzeka.

– Dla nich to przede wszystkim kształtowanie nawyku pracy, mogą także płacić dzięki temu alimenty, ale też ważne jest to, że po odbyciu kary mają szansę dostać w tych samych zakładach stałą pracę – mówi. – A zwraca się do nas naprawę bardzo dużo firm, które są zainteresowane zatrudnieniem skazanych w przeróżnych branżach od stolarskiej, ślusarskiej, przetwórczej, po porządkową – dodaje.

Mężczyźni z siedleckiego więzienia pracują głównie w okolicznych zakładach mięsnych, miejskich spółkach, wykonują pracę odpłatną i nieodpłatną na terenie jednostki. Odpowiednie dokumenty na temat przekształcenia jednostki czekają na podpis w ministerstwie sprawiedliwości.

8 komentarzy

 1. Anonim dodano 2 lata temu

  Były skazany (…), opinia na temat zakładu karnego. To jest wyzyskiwanie osadzonych w trudnej sytuacji i współczesne niewolnictwo, które w polskim prawie i konstytucji jest zakaz niewolnictwa i wyzyskiwania ludzi. Pan dyrektor dobrze o tym wie i łamie prawo.

  • Eska dodano 2 lata temu

   Łopanuj się …

  • To nie hotel i brawa dla tego dyrektora dodano 2 lata temu

   Hahahaha

  • king dodano 2 lata temu

   ciesz się że masz ręce, bo jakbym ja rządził to złodziejom zostałyby tylko kikuty… w sam raz do żebrania…

 2. Janusz dodano 2 lata temu

  Wspolczesne niewolnictwo i szczegolnie wyzyskiwanie ludzi jest w calej Polsce i nie trzeba odbywac kary w zakladzie zamknietym.

 3. Jaa dodano 2 lata temu

  Nic im bedzie nierobom i pasożytom

 4. Gdzieś kiedyś... dodano 2 lata temu

  Nie wszyscy odbywający karę pozbawienia wolności to mordercy, gwałciciele i złodzieje. Duży procent to zwykli przeciętni ludzie nie mający nic wspólnego z przestępczością, którym gdzieś kiedyś coś się wydarzyło pechowego w życiu – wypadek drogowy, niefortunna bójka itp. Dal nich jest to ogromna tragedia życiowa…Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka…

 5. Kara dodano 2 lata temu

  Bardzo dobrze, że pójdą do pracy. Niech trochę zarobią na swoje utrzymanie. Uzyskiwanie !??? Dobre sobie A nas podatników nie wykorzystują????

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?