SPIN

W Siedlcach ruszą studia dla położnych

redakcja środa, 18 lipca 2018, 00:03 Aktualnie, Siedlce

Od października w Siedlcach mogą ruszyć studia na kierunku położnictwo. Chce je uruchomić Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa. Jeśli tak się stanie, siedlecka uczelnia będzie pierwszą niepubliczną placówką w Polsce kształcącą przyszłe położne.

Na ten kierunek zdecydowaliśmy się po dokładnej analizie rynku lokalnego. Wiemy, że położnych brakuje tak jak pielęgniarek – mówi rektorka Collegium Mazovia Bożena Piechowicz.

Studenci będą mieć do wyboru – naukę od poniedziałku do piątku przez 6 semestrów lub weekendowo przez siedem. Praktyki zaplanowano między innymi w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Jesteśmy już teraz na nie przygotowani – zapewnia dyrektor ds. pielęgniarstwa w tej placówce Anna Garucka i potwierdza, że pracy dla położnych zabraknąć nie powinno. – Z miejsca moglibyśmy zatrudnić pięć osób, a w planach mamy zwiększenie nakładów na opiekę nad matką i dzieckiem.

Jak podkreśla Garucka, do tej pory przyszłe położne uczyły się w Lublinie lub w Warszawie i z reguły już tam zostawały, a pracowników potrzeba także w Siedlcach.

Dostajemy propozycję pracy w szpitalach w regionie: Węgrowie, Sokołowie, Warszawie, Mińsku Mazowieckim – wylicza doktor Patrycja Soszyńska-Zielińska, adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu. – Położna to bardzo wymagający, ale piękny zawód. To osoba, która pomaga przy narodzinach, nie można wyobrazić sobie piękniejszego momentu.

Uczelnia przygotowała po 24 miejsca dla studiujących położnictwo w trybie dziennym i weekendowych. W całej Polsce jest 19 uczelni (razem z siedlecką CM) z kierunkiem położnictwo.

fot. Collegium Mazovia

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?